Як ми вже інформували, в п’ятницю, 24 листопада, керівництво Закарпатської ОВА разом із лідерами національних спільнот краю долучилося до проведення консультацій за участю Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних спільнот в окремих сферах». По завершенні консультацій Віктор Микита дав ексклюзивний коментар нашому виданню щодо обговорень.
Насамперед нагадаємо, що нещодавно Єврокомісія рекомендувала Європейській раді розпочати переговори щодо розширення з Україною, підтвердивши значні успіхи нашої держави у впровадженні реформ, які мають бути завершені. Одна з головних умов – це приведення законодавства України щодо національних спільнот відповідно до європейських норм.
На думку голови Закарпатської ОВА, в цьому питанні Закарпаття має визначальну роль, «…адже саме в нашому краї є найбільша концентрація представників різних національних спільнот, які мирно проживають, взаємодіють та розвиваються на одній території».
Віктор Микита наголосив, що серед запропонованих змін є справді важливі. Коротко про них голова ОВА написав у своєму Телеграм-каналі:
«Зокрема, законопроєкт пропонує:
- зобов’язати органи місцевого самоврядування забезпечити використання мов відповідних національних спільнот України в населених пунктах, в яких традиційно проживають особи, які належать до національних меншин спільнот України;
- значно розширити права використання мов національних меншин в культурно-мистецькій сфері, в медіа та рекламних сферах;
- сформувати чітке визначення населеного пункту, в якому традиційно проживають особи, які належать до національної спільноти України;
- ввести поняття навчання у класах (групах) мовами національних спільнот, які є офіційними мовами Європейського Союзу та гарантується право на використання мови відповідної національної меншини в освітньому процесі тощо.
Важливо, що в процес обговорення залучені саме представники національних спільнот Закарпаття. Це свідчить про високий рівень довіри з боку держави та комунікації в середовищі національних спільнот краю. Дякуємо Президенту Володимиру Зеленському й Уряду за увагу і підтримку Закарпаття».
Більше вдалося почути від Віктора Микити після завершення обговорення:
«Сьогодні ми обговорювали ініційовані зміни до діючого законодавства України щодо компактного проживання громади і національних спільнот в населених пунктах краю, проведення навчання в закладах освіти і, відповідно, використання рідної мови в побуті, в житті громад.
Це громадське слухання передбачає зміни до низки законів. Насамперед говоримо про освітнє законодавство, зокрема, згідно з пропозиціями законопроєкту, діти в школах матимуть право навчатися рідною мовою, загалом до 80% предметів зможуть вивчати рідною, а українською мовою вчитимуть такі важливі предмети, як історія України, українська мова та література, ще кілька дисциплін. Саме на цьому питанні наголошували представники нацменшин, у першу чергу про це говорила угорська громада Закарпаття, і в разі схвалення громада матиме таке таку можливість.
Окремо йде мова про те, щоб використовувати мову національної спільноти в місці компактного проживання під час проведення передвиборчих кампаній.
Ще багато інших змін пропонується, які розширюватимуть права та свободи національної спільнот.
Для Закарпаття – це дійсно історична подія, адже національні спільноти давно за це борються, а зараз, завдячуючи президенту України та уряду України, який ініціював розгляд питання, найближчим часом зміни до цих законів будуть розглянуті й проголосовані у Верховній Раді, і це наш шлях до євроінтеграції. Це один із пунктів вимог, який говорить про дотримання прав і свобод національних спільнот.
Після схвалення цього законопроєкту ми зможемо чітко сказати, що в Україні дотримуються всі права та свободи національних спільнот, вони гарантуються відповідно до законодавства.
Ми знаємо, що на території Закарпаття з першого дня моєї роботи я приділяв дуже велику увагу нашим національним спільнотам – румунській, словацькій та угорській, тому що Закарпаття – мультинаціональний край, тому дуже важливо зберегти нашу ідентичність. Ми спільно проживали в регіоні століттями, і я, як закарпатець, ніколи не відчував якогось дискомфорту від того, що поруч зі мною проживають угорці чи словаки, ми завжди добре комунікували.
Ворог, звісно, в цьому не зацікавлений, йому потрібно розхитати міжнаціональне питання, тому російська федерація весь час у медійному полі здійснює різноманітні «вкиди».
Я би хотів подякувати представникам національних спільнот, які ніколи не вели риторику, на яку їх підбурював ворог.
Дякую журналістам, які розуміли цю проблематику і дотримувалися інформаційної етики.
Усі ми були об’єднані, всі весь час тримали позицію, розуміючи, що велика кількість представників національної спільнот сьогодні на сході та півдні боронять нашу країну – це наші герої в Збройних Силах України.
Я хотів би сказати, що сьогодні в Закарпатті дотримані всі права і свободи національних спільнот, але, крім усього, це ще буде підтверджено й законом. І в кожній громаді Закарпаття після схвалення законопроєкту ніхто не матиме права переслідувати ту чи іншу людину за її етнічною ознакою.
Надіюсь, що цей закон буде прийнято найближчим часом і більше ніхто в Закарпатті не буде використовувати це питання в своїй якісь політичній діяльності або для дестабілізації ситуації на території Закарпаття.
– Чи були озвучені з боку представників нацспільнот ще якісь пропозиції?
– Бачу, що й представники угорської національної громади сприймають позитивно ці великі кроки вперед. Так, є ще низка пропозицій від угорської громади, що стосуються, зокрема, щодо мови викладання у закладах вищої освіти приватної форми власності. Прем’єр-міністр попросив оперативно надати йому інформацію в письмовому вигляді щодо інших пропозицій, які ще є. Тобто, ми й надалі будемо удосконалювати це законодавство.
Нас запевнили, що на найближчому урядовому засіданні буде схвалений проєкт постанови уряду щодо внесення законопроекту у Верховну Раду України. На слуханнях були представники з Верховної Ради, які завірили, що одностайно буде підтримано голосування і прийняття цього закону найближчим часом. Йдеться буквально про кілька днів».