Волонтер Сергій Притула вважає, що волонтерський рух, який розпочався у 2022 році, затухає через те, що держава встигла адаптуватися у багатьох питаннях і може забезпечувати військо у більшій мірі. Про це він розповів на панельній дискусії форуму Re: Open Zakarpattia 2023, який проходить в Ужгороді.
Волонтер не має доводити державі, що він волонтер, вважає Сергій Притула. Сама держава має створити умови, щоб їх відсіяти. Водночас, волонтери теж мають бути відповідальні у взаєминах з державою, – інформує Михайло Пилипко, Суспільне Ужгород.
“Як мінімум, підіть у податкову та запишіться у реєстр волонтерів. Бо коли ти збираєш гроші на картку, то податкова не бачить, звідки і для чого ти це збираєш – продаєш каву чи збираєш на волонтерку”, — додав Сергій Притула.
Сергій Притула також поділився особистими емоціями: “Найкращий стан, який я пам’ятаю, був в Україні від лютого до квітня. Я ніколи не бачив стільки любові, взаємопідтримки, чутливості. Я хотів би щоб ми ментально повернулися у таку атмосферу любові і взаємопідтримки. У 2022 року у волонтерство прийшло багато людей без досвіду. Вони набивали гулі, проходили ті уроки, які ми пройшли ще у 2014. Але недолік у тому, що деякі люди прийшли без розуміння, що волонтерство — це синергійна царина, яку дехто сприймає, як конкуренцію. Треба розуміти — ми маємо виграти у Росії, а не одне у одного чи у Міністерства оборони. Протиставлення — згубно, синергія – рятує”.
Роль волонтера змінюється не тільки змістовно, але й по формі, зауважив Сергій Притула.
“Зараз простежується тенденція, що волонтери стають аніматорами, щоб переконати людей задонатити. Бо якщо спочатку були донати за замовчування, то потім додалися фази “скажіть, що будете купляти, а я подумаю, чи треба це армії”, “покажіть, як застосовується зброя”. І я хвилююся, що скоро будуть вимагати від наших військових вже у прямому ефірі вбивати ворогів. І ця тенденція лякає, — каже волонтер. — Наш фонд має таку “фішку” – ми вміємо робити швидкі мегазбори — супутник, бронетранспортери, дрони, які летять на 800 км. Інколи мені кажуть: “Ви так давно не робили мегазбори, а я так хочу задонатити!” Треба кожен день донатити, а не чекати лише мегазбори! Статистика показує, що мегазбори у нашому фонді складають тільки чверть, а 75,32% — це покупка “непривабливих” рації, ретрансляторів, планшетів”, — додає волонтер.
Зачепив спікер і питання інфогігієни стосовно роботи не тільки волонтерів, але й діяльності в тилу загалом.
“Перемога — не збирає лайків, а зрада — навпаки. Але давайте не поширювати те, що говорять якісь неадекватні. Давайте думати про інфгігєну — не читай лайно, і не поширюй лайно. Давайте не поширювати дописи з хештегом «зрада»”, — резюмував Сергій Притула.