У четверту суботу вересня відзначається Європейський день грибів (European Mushroom Day). Започатковане це свято у 2015 році з метою поглиблення знань про Царство Грибів і присвячене користі цих організмів для людини та природних екосистем, необхідності захисту їх місць зростання.
Для того, щоб відзначити цей день, працівники сектору природи Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького напередодні самого свята організували еколого-просвітницький захід з лекцією на тему «Гриби Закарпаття». До цієї події були запрошені вихованці гуртків екологічного напрямку КЗПО «ПАДІЮН з педагогами відділів екології та біології цієї установи та співробітники нашого музею.
Михайло Біланич, завідувач сектору природи музею під час лекції докладно зупинився на загальній характеристиці Царства Гриби, біологічних особливостях його представників, значенні їх для людини.
Учасники заходу були вражені тим, що до грибів належать не тільки загальновідомі шапинкові гриби, але й безліч інших цікавих організмів із дивовижними властивостями. Зокрема, діти довідалися, що існують унікальні види грибів, які використовуються у виготовленні антибіотиків; дріжджі та пліснява також належать до грибів; існує близько 2 мільйонів видів грибів на планеті, однак лише 5% з них досліджено науковцями; найдорожчий гриб у світі – трюфель. Він коштує понад 2 тисяч євро за кілограм; близько десятка видів цих організмів вміють світитися.
Також акцентувалася увага на правилах збору шапинкових грибів та необхідності їх охорони.
Діти мали змогу побачити цікавий гриб – герицій кораловидний, який занесено до Червоної книги України. Його помилково було зірвано у лісі місцевим мешканцем і принесено науковцям для визначення. Тому було наголошено, що дуже важливо знати, які види грибів (57 видів!) занесено до ЧКУ і не зривати і не знищувати їх.
Учасники заходу мали змогу ознайомитись з бібліотечною літературою на тему грибів, з колекцією листівок та марок із зображенням грибів, а також перевірити свої знання і позмагатися під час пізнавального квесту «Гриби Закарпаття», який підготувала Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та експериментальної роботи «ПАДІЮНу», експертка ІЕРС. У співпраці з педагогами Падіюну квест допомагала проводити старший науковий співробітник сектору природи музею Руслана Джахман. Діти продемонстрували чудові знання їстівних та отруйних грибів, правил їх збору, складали прислів’я про гриби та розв’язували анаграми.
Також юні дослідники перевірили територію Ужгородського замку на наявність різних видів грибів та ознайомилися із колекцією муляжів шапинкових грибів в експозиції сектору природи. Захід проведений співробітниками Закарпатського обласного краєзнавчого музею у співпраці з працівниками гуртків екологічного напрямку КЗПО «ПАДІЮН» за участі Інституту еколого-релігійних студій. Наочний матеріал для заходу спеціальну літературу про гриби та листівки надано бібліотекою музею.
Прозахід