Нафтопереробним заводам світу все важче виробляти достатню кількість дизельного палива, що може призвести до серйозного дефіциту в промисловості та на транспорті, а це може ще більше посилити інфляцію, пише Világgazdaság на основі статті Bloomberg.
Ціни на сиру нафту все ближче наближаються до цінового рівня 95 доларів за барель, що також призвело до значного подорожчання нафтопродуктів. З них дизельне паливо підскочило надзвичайно високо, ціна на дизельне паливо в Європі зросла на 60 відсотків з кінця літа, що є найбільшим зростанням, яке коли-небудь вимірювалося в цю пору року.
Нафтопереробні заводи в усьому світі кілька місяців борються зі слабкою продуктивністю після того, як спекотна літня спека в північній півкулі змусила заводи працювати на нижчих рівнях, що призвело до зниження існуючих запасів.
Нафтові компанії перебувають під сильним тиском, щоб виробляти такі продукти, як бензин або авіаційне паливо, на які існує великий попит. Через це дизель відсунули на другий план, і зараз на ринку виник серйозний дефіцит, – цитує аналітика Goldman Sachs Каллума Брюса в статті.
Минулотижневий звіт Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) підрахував, що цього року споживання дизельного палива зросте приблизно на 100 000 барелів на день. Вони очікують 500 000 барелів на день для бензину та більше одного мільйона барелів на день для авіаційного палива та гасу.
Крім того, менш ефективні заводи були закриті в усьому світі під час епідемії коронавірусу і, незважаючи на те, що виробники намагаються встигати за зростанням споживання, багато НПЗ просто більше не існують. Дизельне паливо є ключовим промисловим і транспортним паливом, і скорочення поставок може вплинути на всю економіку через скорочення виробництва та доставки, а вищі ціни будуть перекладені на споживачів.
Найбільша проблема полягає в тому, що кілька великих експортерів нафти – росія та Саудівська Аравія – оголосили про скорочення виробництва, що значно обмежить міжнародне постачання напередодні зимових місяців.
Стрибок цін на дизельне паливо в основному є результатом зменшення пропозиції, за яке також відповідають експортери та нафтопереробники, а більшість країн не змогли накопичити достатньо палива протягом літа, – сказав Євген Лінделл, керівник відділу продуктів нафтопереробки консалтингової компанії FGE.
Проте є надія, що дефіцит дизельного палива буде тимчасовим і скоро зменшиться. З наближенням прохолодних зимових місяців погода буде менше обмежувати переробників, які вже зрозуміли, що нехтування дизелем матиме серйозні наслідки, а високі ціни на дизельне паливо спонукають їх виробляти більше.
Зображення обкладинки: Ілюстрація (Фото: Világgazdaság/György Kallus)