Одне з найтиражованіших угорських видань Magyarnemzet оприлюднило статтю про нового українського посла в Угорщині Федора Шандора. Подаємо вільний переклад статті:
«Незабаром до Угорщини може прибути новий посол України Шандор Федір. Він закарпатського походження та має угорське коріння, і явно вже вражає більш примирливим тоном, ніж його попередник. У світлі цього чи можна очікувати від дипломата покращення бурхливих українсько-угорських відносин? Наші джерела розділилися з цього питання.
Новопризначений посол України Шандор Федір ще навіть не прибув до Угорщини, але вже активно працює над українсько-угорськими відносинами. Нещодавно він запустив у соцмережах серію відео, де знайомить із найвизначнішими персонажами угорської культури та навчає угорської мови, а 20 серпня привітав нашу країну з днем народження з угорським прапором та хлібом. Насправді він уже розпочав свою місію раніше.
Не в останню чергу він був пов’язаний з угорською громадською ініціативою «Закарпатські дракони», яка забезпечує українських військових нелетальним спорядженням виключно за рахунок пожертвувань. «Перший посол, який отримав шкарпетки та флісовий топ від мене, від нас…», — пожартував Балаж Траутманн, один із засновників групи, у своєму дописі у Facebook.
«Його руки зв’язані»
Ці активні стосунки, які вже існували, ймовірно, зіграли свою роль у тому, що керівництво в Києві обрало Шандора Федора на посаду посла. Він, до речі, не має дипломатичного досвіду: працював викладачем, здобув науковий ступінь – доктора філософії, деякий час очолював Закарпатське туристичне бюро, займався політикою в партії Володимира Зеленського на обласному рівні. Він підкарпатського походження та має угорське походження, і він явно має більш примирливий тон – чи можна очікувати від нього покращення турбулентних українсько-угорських відносин у світлі цього? Наші джерела розділилися з цього питання.
Наші джерела, які знають нового призначеного посла, але побажали залишитися анонімними, здебільшого погодилися, що він навряд чи зможе вчинити якісь великі чудеса.
У нього як у посла, очевидно, зв’язані руки, він має виконувати волю Києва, тому питання більше в тому, які наміри має українська влада. Вони описували його як чудового спеціаліста з туризму та вчителя, але вони аж ніяк не були впевнені, що він обов’язково витримає свою позицію як дипломат або зможе належним чином впоратися з такою складною ситуацією.
Йому однозначно вигідно, що він не повинен представлятися і правильно розуміє ситуацію на Закарпатті, він також знає місцевих угорців, і навіть, як ми писали, у нього є угорські предки. До речі, він добре володіє угорською мовою, що добре видно з його відео, але сам він зізнався в інтерв’ю, що йому ще багато чого потрібно вчити. У будь-якому випадку він може бути тільки кращим, ніж його попередниця Любов Непоп, оскільки попередній посол використовував будь-яку нагоду, щоб критикувати угорський уряд.
– Стосовно його особистості важливо зазначити, що він не є активним політиком, він соціолог та фахівець з туризму, ним не керує бажання політичної вигоди. Бо зараз, на жаль, ми бачимо, що тут, в Україні чи навіть в Угорщині, є люди, які обливають брудом інших лише для того, щоб отримати від цього політичну вигоду.
Наталія Петерварі показала, що добре знає його особисто, описала його як «ідеаліста, який до глибини душі вірить у власні переконання, його важко відмовити від його власних цінностей і досвіду”:
“Він усвідомлює важку спадщину, яку приймає на себе як посол, але робитиме все від нього залежне для нормалізації двосторонніх відносин”.
Вона також нагадала, що призначений посол на власному досвіді відчув жахіття війни, він багато спілкується з простими людьми, йому важливо знати реальну думку волонтерів, підприємців, громадських активістів, представників меншин, він не покладається лише на офіційні канали зв’язку.
Шандор також уже неодноразово намагався спростувати твердження, що закарпатські угорці беруть недостатню участь у цій війні, резюмував, що в армії служать близько 400 закарпатських військових угорського походження.
Коли у 2012 році ліквідували так званий угорський виборчий округ на Закарпатті, він був одним із найгучніших протестувальників проти цього, що яскраво свідчить про його лояльність і здоровий глузд щодо угорських справ.
– Я сподіваюся, що новий посол дійсно зможе зміцнити ті фундаментальні речі, що об’єднують дві країни і на чому можна спиратися у двосторонніх відносинах. Тут він користується неабияким авторитетом, і не випадково вже не один десяток років є постійним учасником видання, яке представляє сотню найвпливовіших громадських діячів краю. Також варто відзначити його універсальність. Багато людей знають його як професора в краватці з минулого, але мало хто знає, наприклад, що він одержимий американським футболом і регбі, колись грав у команді з американського футболу Nyíregyháza Tigers тощо.
Багатообіцяючий початок
«Приходить новий український посол, і це добре. Посол Непоп погано служив українським інтересам в Угорщині, але Шандор Федір є з багатьох точок зору хорошим вибором, – коротко оцінив новину про приїзд дипломата Аттіла Демко, керівник Geopolitics Workshop MCC. – Шандор Федір приїжджає до Угорщини не з дипломатичного кола, а з окопів”.
Воєнний посол під час війни. Водночас новий посол – закарпатський угорець, який знає місцеві умови та проблеми. Багатообіцяючий початок, – відповів на запитання нашого видання професійний директор Фонду економічних досліджень Oeconomus Антон Бендаржевський.
На початку серпня, ще до візиту в Україну, Президент Республіки Каталін Новак підписала вірчі грамоти новопризначеного українського посла, що також можна оцінити як позитивний жест. За повідомленнями преси, з того часу МЗС також затвердило рішення про декларацію про прийняття. Імовірно, незабаром дипломат прибуде до Угорщини, де вручить вірчі грамоти президенту республіки. Потім рішення буде опубліковано в Magyar Közlöny, після чого ви зможете розпочати роботу.
На фото: Шандор Федір – майбутній посол України в Угорщині, читає угорську пресу про український фронт, зокрема Magyar Nemzet (Фото: Facebook/Sándor Fegyir)
ДОВІДКОВО. Як учитель став солдатом.
Шандор Федір народився в Ужгороді на Закарпатті в 1975 році. Його ім’я з’являлося в пресі неодноразово, насправді його прізвище Шандор, а його ім’я Федір (угорською – Ференц). Він був викладачем Національного університету Ужгорода, коли почалася війна, якої, за його словами, навіть не очікував. Але він пішов добровольцем у перший же день, хоч і не мав військового досвіду. Після короткого навчання його відправили на Донбас, де він заслужив міжнародне визнання, проводячи заняття навіть з окопів. Згідно з його заявою BBC, його головним завданням на той час було копати траншеї. Згодом побував і на інших ділянках фронту, нині має звання сержанта. Він вважав важливим довести, що проти російської агресії збройно виступили і закарпатські угорці, за його даними, воюють не менше 400 угорців. За його словами, він ненавидить свою бороду, але поклявся не голити її, поки не настане перемога України.