День відкритих дверей Закарпатського угорського ліцею у с. Малі Геївці

Закарпатський угорський коледж імені Ференца Ракоці створив нову мережу ліцеїв для закарпатської угорської освіти, метою якої є надання можливості учням після закінчення 9 класу продовжувати навчання рідною мовою.

У перший тиждень серпня на локаціях організовується день відкритих дверей, щоб заохотити батьків та їхніх дітей, які проживають у районі, подавати документи до ліцею.

Ілдіко Орос, Президент Підкарпатського угорського коледжу імені Ференца Ракоці (II.RFKMF) та Закарпатської угорської педагогічної асоціації зазначила, що їх першочерговою метою є надання освіти закарпатською угорською мовою.

– В Україні новий закон про освіту сильно обмежує угорськомовне навчання на рівні середньої школи. Згідно з указом, загальноосвітні школи можуть утримуватися лише в тих населених пунктах, де відкрито два паралельні класи. Однак для цього потрібно мінімум 36 дітей. Асоціація вчителів боролася за легші предмети, які викладалися в початковій школі українською мовою, щоб не порушувалися права учнів. Але після 9 класу 60% уроків мають проходити українською мовою. Керівництво коледжу довго обговорювало, як можна вирішити цю проблему. Ми зрозуміли, що в законі про освіту є можливість, яка говорить, що ця норма не поширюється на приватні навчальні заклади. У результаті, у 2023 році RFKMF ініціював створення угорськомовної мережі приватних ліцеїв. Це інституційна система, яка рано чи пізно матиме аутсорсинговий навчальний центр у кожному невеликому регіоні, де проживають угорці.

У Чопі, наприклад, цього року школи Салока та Саламон будуть знижені до рівня початкової школи, початкові школи Есеня та Тисашвань залишаться, але середня школа Чопа також буде «понижена» до початкової школи. У  Сюрте середня освіта залишається лише в Сюрте та Малих Геївцях завдяки розбудові мережі ліцеїв.

Асоціація угорських вчителів Закарпаття ще у 2017 році викупила занедбану будівлю старого будинку культури в Малитх Геївцях. У 2019 році в реконструйованому в рамках Програми розвитку дитячих садочків Закарпаття  приміщенні розмістилися початкові класи та групи дитячого садка ліцею. У вересні цього року в цьому приміщенні також розпочнеться професійне навчання молоді.

– У будівлі, де будуть використовуватися лише дві аудиторії, безперешкодно працюватимуть початкова освіта та дитячий садок. Уроки проводили б нинішні вчителі ліцею, а вчителів профільних предметів призначав би коледж.

Для учнів було б значно новизною, щоб уроки були по 1,5 години, тобто по парах, а не по 45 хвилин, і щоб хімія, біологія, фізика та географія викладалися не як окремі предмети, а як природничі науки, але наприкінці семестру вони б усі ви повинні були написати окрему модульну роботу з чотирьох предметів.

Крім того, буде багато практичних занять. Освоювати професію учні можуть у групах по 4-5 чоловік, 6 годин на тиждень. Крім того, наше першочергове завдання – підготувати їх до іспитів зрілості, тому ми викладатимемо обов’язкові екзаменаційні предмети у збільшеній кількості годин, а кожен учень отримає планшет, на якому вправлятиметься складати контрольні роботи в електронній системі. Після успішного закінчення ми надаємо їм ще два варіанти: вони можуть подати заявку в один із центрів професійної підготовки Egán Ede або коледж Ракоці відповідно до своєї спеціалізації.

Президент коледжу пояснив, що в 2023/2024 навчальному році курси розпочнуться в Берегові, Великій Доброні, Малих Геївцях та ін.

– Ми б хотіли розширити кількість цих закладів. За підтримки Благодійного фонду «Центр економічного розвитку Підкарпаття імені Егана Еде»  вже будують нову школу.

Вважаємо, що для збереження угорськомовної середньої освіти на Закарпатті знадобиться не менше 10 ліцеїв. Студенти 5 закладів, які відкриваються у вересні, здобувають знання далеко один від одного, але ми хочемо організувати для них спільні змагання та тімбілдінг. Ми розглянемо деталі з 8 по 12 серпня в літній академії Kölcsey, де ми тепло вітаємо колег, які працюють у наших установах.

Post Author: UA KISZó