Минулого тижня Посольство Угорщини в Києві вперше організувало відпочинок для київських матерів та їхніх неповнолітніх дітей у готелі «Гелікон» на Закарпатті. У програмі взяли участь 9 матерів та 11 дітей (віком 3-7 років). Сім’ї, в яких чоловіки служать в українській армії або визнані зниклими безвісти чи загинули в боях, змогли трішки відпочити, пише kiszo.net .
Захід відбувся за підтримки Міністерства закордонних справ і торгівлі Угорщини, а також посольства, а парламентарій Анна Скороход допомогла в організації відпочинку.
– На жаль, угорсько-українські відносини не найкращі, можна сказати так. Але наше посольство вважало, що потрібно показати всім, включно з тими, хто не займається політичним життям, але, на жаль, постраждав від війни, що Угорщина готова допомогти. Ми вважали, що найбільше цього потребують ті, хто втратив найближчу людину – свого коханого. Ми переконані, що можемо допомогти сім’ї, яка переживає значний психологічний стрес, забезпечивши спокійнішу карпатську обстановку далеко від місця проживання, – пояснив Йожеф Бухайла, тимчасово повірений посольства, заступника посла. – Також важливим аспектом було те, що бенефіціарами мають бути не родини із Закарпаття, а люди, які проживають у глибині країни, тому вибір припав на сім’ї, які живуть у Києві та його околицях.
За сприяння нардепа Анни Скороход групу матерів із дітьми сформували та відправили на Закарпаття, додав дипломат.
– Ми впевнені, що цим жестом ми також можемо посилити позитивну думку про угорську меншину в українському суспільстві, показавши, що ми не вороги, ми прагнемо допомагати.
Ми також сподіваємося, що ця жахлива війна якнайшвидше закінчиться, оскільки все більше людей схвалюють зусилля, спрямовані на встановлення миру. Угорщина багато в чому підтримує Україну. Ще до війни наша держава суттєво допомагала своєму найбільшому сусідові, а з початку війни продовжує це робити. І тут також діє мудре прислів’я, згідно з яким: «Добрий сусід кращий за далекого «друга», – зауважив Йожеф Бухайла.
Тібор Біров, власник готелю «Гелікон» у с. Яноші на Закарпатті, та його команда зробили все, щоб мамам і дітям було добре. Окрім повного харчування, для них організовували чудові програми, кожен день тижня вони їздили по різних місцях.
– Перш за все, я хотів би подякувати посольству, особисто Йожефу Бухайлу за те, що, з одного боку, вдалося знайти необхідні фінансові ресурси для цих людей, а з іншого боку, що вони подумали про нас. Для нас кожне таке замовлення є великою підтримкою, адже з 2020 року з туризмом складно.
Для того, щоб залишитися тут, зберегти робочі місця, нам потрібні гості. І ця програма є однією з тих, які можна назвати справедливими, – пояснив Тібор Біров.
Сім днів і ночей на Закарпатті провели матері з дітьми зі столиці та її околиць. Коли вони приїхали, відразу можна було зрозуміти, що це дуже втомлені люди, і тут мова не тільки про фізичну втому. Тому організатори зробили справді все, щоб відпустка була справді незабутньою.
– Ми відвозили їх у багато гарних місць, завжди адаптували програми до погоди. Коли було тепло, ми, звісно, їздили на пляж, тобто на курорт Бора-Бора на межі Берегдийди, де і мами, і діти чудово провели час. Ми також побували в парку Діно, який також був чудовим досвідом для діток, оскільки, як виявилося, вони ніколи раніше не були в подібному парку. Ще один курорт сподобався матусям, очевидно через термальну воду. Одного разу завдяки Едіт Баб’як, керівниці відділом освіти та культури міста Берегово, ми відвідали місцевий дитячий садок, і матері залишили дітей там на ранок. Спочатку вони сумнівалися з цього приводу, але незабаром зрозуміли, що можуть бути спокійні, адже майже у кожної дитини є вихователь. Іншого дня до нас завітав Золтан Баб’як, міський голова берегівської громади, який пригостив усіх морозивом. Вважаю важливим зазначити, що ми також в боргу перед керівниками закладів, які підтримали програму. Крім того, ще був час для невеликого огляду визначних пам’яток, можна було відвідати Мукачево і Берегово, а в останню ніч ми організували затишну прощальну вечерю для матерів, – розповів Тібор Біров.
Серед дорослих гостей була й одна жінка літнього віку. Рита Тихоненко, яка родом із Київської області, втратила на війні обох синів. Один із синів залишив по собі півторарічного сина Костю.
– Нас тут прийняли з великою любов’ю, за що ми надзвичайно вдячні, і дякуємо і Тібору, і посольству Угорщини за надану можливість, – зауважила жінка.
Вона розповів, що ніколи раніше не була на Закарпатті, лише «знала» наш край по карті, та все ж ні хвилини не вагалася, щоб вирушити з онуком:
– Я сказала невістці, що якщо ти не хочеш їхати, я хочу привезти онука на Закарпаття. Я нітрохи не пошкодувала про це і вважаю, що це було правильне рішення. Найбільше мені сподобалась Pacsirta, приємна термальна вода, тому думаю, якщо доживемо і Бог допоможе, наступного літа приїду сюди туристом. За тиждень стало зрозуміло, що люди тут дуже гостинні, мене всюди привітно зустрічали. Кожен день дзвонила рідним, розповідала, як тут добре і красиво, і вони були спокійні, і невістка, і чоловік.
З Київськоої області приїхала й Катерина Литвин із сином Тимофієм, якому було чотири з половиною роки.
– Я виховую двох дітей – Тимофія та вісімнадцятирічну доньку, яку я зараз не могла взяти з собою, але саме вона підштовхнула мене приїхати зі своїм молодшим братом. Я трохи боявся довгої дороги, але воно того варте, тому що нам тут було добре, тому що люди дуже добрі, ввічливі та готові допомогти. Ми вдячні Тібору за його турботу та відданість. Ми однаково вдячні посольству за надану можливість, – сказала мати.
Вона додала, що синочку сподобалися всі програми, а найбільше – купання та термальна вода. Жінка додала, що якщо наступного разу буде така можливість, то обов’язково скористається нею і привезе ще й доньку.
Угорщина відправляє українських дітей у табори з 2015 року. Цього року, як і в попередні, реалізовує відпочинок багатьох школярів в Угорщині. Варто зазначити, що за минулий період дозволили відпочити тисячам дітей. Після того, як поширилася новина про те, що посольство дозволило матерям з дітьми поїхати на відпочинок, запити надійшли один за одним. Йожеф Бухайла розповів, що, згідно з планами, нинішня програма буде продовжено (швидше за все з локацією в Угорщині), і до неї хочуть залучити родини з Києва, а також з Херсона.