Ужгородець Степан Тихоненко реконструює середньовічний музичний інструмент

Ужгородський майстер музичних інструментів Степан Тихоненко отримав фінансову підтримку від Українського культурного фонду для реалізації власного проєкту з реконструкції середньовічного струнно-смичкового музичного інструменту, що зображений на одній з фресок Горянської ротонди – пам’ятки національного значення.

Назва проєкту: “Горянська вієлла: Реконструкція середньовічного струнно-смичкового музичного інструменту віелла (vielle )з фрески 14 ст. пам’ятки національного значення Горянська ротонда ( м. Ужгород, Закарпатської області)”

Основна мета Проєкту: Привернення уваги до історії музично-інструментальної культури України , багатовікових культурних зв’язків Закарпаття із Західною Європою та сприяння популяризації виготовлення музичних інструментів як одного з виду креативних індустрій в Україні.

У межах стипендіального проєкту проводиться аналіз зображення музичного інструменту з фрески Горянської ротонди та іконографії подібних інструментів з європейських джерел; розробка креслення вієлли та смичка та, як результат, виготовлення якісного акустичного музичного інструменту ,з використанням традиційних матеріалів та технології.

Проєкт присвячується світлій пам’яті Івана Кузьмінського – героя-воїна, який поклав життя за свободу та незалежність України . Саме Іван Кузьмінський – дослідник давньої української музики, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри старовинної музики Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського, у 2019 році, під час його лекції в Ужгороді привернув увагу до фресок Горянської ротонди із зображенням ангела, що грає на струнному музичному інструменті.

Степан Тихоненко :” Реконструкція зображеного на фресці Горянської ротонди музичного інструменту, широке інформування про цей проєкт як фахової, так й широкої аудиторії сприятиме зацікавленості у поглибленому вивченні історії культурних зв’язків України та Європи. Відтворення цього акустичного інструменту, готового до використання у музичній виконавській практиці надасть українським музикантам можливість для вивчення, дослідження репертуару відповідної епохи. Для мене, як патріота України та рідного Закарпаття є дуже важливим, щоб нашу країну все більше сприймали як частину Європи . Усі попередні роки , виготовляючи якісні музичні інструменти, я намагаюся це підтверджувати.”

Презентація готового інструменту -” горянської”вієлли – планується на початок жовтня.

Тихоненко Степан Микитович народився у м. Ужгороді,виготовляє історичні струнні музичні інструменти з початку 90-х років, після практичного навчання у закарпатських майстрів музичних інструментів ( І.Петровці,С.Голубокий). Більшість з виготовлених ним музичних інструментів відтворенні по їх зображеннях у живопису, графіці, скульптурі періодів європейського середньовіччя, ренесансу та бароко. Без перебільшення, Степан Тихоненко є єдиним в Україні майстром , який багато років вивчає історію струнно-смичкових європейських інструментів ( лютня, віола да гамба, арфа,середньовичний фідель та інші) та виготовив їх більше 70-ти . Його музичні інструменти отримують схвальні оцінки від професійних музикантів та лунають на концертних майданчиках у різних країнах світу: в Україні, Австрії, Швейцарії, Швеції, Великобританії, Німеччині, США, Бразилії, Італії та інших країнах.

Post Author: UA KISZó