Цими вихідними побачив світ новий рейтинговий журнал Впливові люди Закарпаття ТОП-100 – 2023. Він певною мірою відрізняється від попередніх випусків, бо люди в ньому – це насамперед ті особи, які наближають Перемогу України в цій страшній війні, розв’язаній росією. Чимало в списку й корінних угорців, які теж працюють на Перемогу.
Оскільки не всі читачі мають доступ до журналу, ми пройдемося по окремих позиціях видання, розділяючи їх тематично. Отже, читайте, відкривайте для себе нові імена чи щось нове в відомих постатях.
Федір Шандор – Професор з окопу
Під цим псевдо завідувач кафедри соціології та соціальної роботи УжНУ відомий в українських та світових медіа. А світлина, на якій туризмознавець читає онлайн лекцію прямо з окопу з-під Слов’янська, в травні 2022 року стала всесвітньо відома.
Незмінний президент Закарпатської туристичної організації – організатор чисельних туристичних акцій та фестивалів, триразовий чемпіон України з американського футболу, академік вищої освіти України та член-кореспондент Угорської закордонної академії наук встигає виховувати чотирьох дітей. У 2020 році Федор Шандор був обраний депутатом Закарпатської обласної ради, пізніше колеги обрали його головою фракції «Слуга народу».
24 лютого 2022 року добровольцем став до лав ЗСУ, командував ротою у складі 68 окремого батальйону ТРО, який з квітня 2022 року виконує бойові завдання на сході України.
Федір Шандор став координатором допомоги, яку закарпатським підрозділам збирають волонтери з Угорщини. Зусилля професора по налагодженню стосунків між українцями та угорцями були помічені на найвищому рівні. У квітні 2023 року з’явилася інформація про те, що готується його призначення на посаду посла України в Угорщині – українська сторона чекає погодження кандидатури від Будапешту.
А поки разом з командою фонду «Добрі справи Закарпаття» відомий закарпатець продовжує дбати про потреби земляків на фронті, виступаючи амбасадором закарпатських підрозділів в медіа. «Ми воюємо за освічену націю. Не маємо право втомлюватися й опускати руки: переможемо і продовжимо розповідати світу про наше Закарпаття», – обіцяє і далі робити промоцію краю Федір Шандор.
Бровді Роберт
Політик, бізнесмен, держслужбовець, екс-очільник Аграрної біржі, Державної продовольчо-зернової корпорації України, меценат – усе це лишилося в минулому, відійшло на задній план перед лицем найстрашнішої в історії сучасної України загрози – війни, окупації, втрати держави. Тому питання, що робити далі, для Роберта Бровді було очевидним – ставати на захист рідного дому, родини, країни. І це закарпатцеві вдається так само добре, як і численні попередні справи.
Нині щонайменше пів країни цивільних і напевно що всі в українському війську чули про свого побратима, запеклого і нещадного до ворога командира взводу другої штурмової роти при 28 ОМБР ЗСУ. Військовослужбовець на захисті країни з перших днів війни, брав участь в евакуації людей з Ірпеня, виконував бойові завдання у Бучі та Бородянці. Його підрозділ був «на передку» на Херсонському напрямку, а відтак, як пишуть ЗМІ, «…Бровді не дуже подобалося годинами лежати в окопі, перечікуючи обстріли, тож наперекір бюрократії та процедурам він на власні кошти придбав дрон і почав обстежувати лінію фронту. Згодом створив окремий підрозділ аеророзвідників, який назвав своїм позивним «Птахи Мадяра». Наразі підрозділ виконує п’ять видів аеророзвідки: знаходить ворожі сили, патрулює лінію фронту, коригує вогонь, управляє дронами-камікадзе та «факультативно» скидає вибухові пристрої на ворога.
«Мадяр» зі своїми птахами обороняв Соледар, воював у районі Бахмуту, виконує інші бойові завдання. Хоробрості, креативу, організаторських здібностей Бровді не займати, тож очевидно, що Закарпаття ще не раз пишатиметься своїм земляком.
Ласло Зубанич
Кандидат історичних наук, доцент, завкафедрою історії Угорщини та європейської інтеграції УжНУ Ласло Зубанич у мирний час займався дослідженням багатогранного минулого регіону, розвивав Демократичної Спілки угорців України, яку очолює вже кілька років поспіль, а з початком повномасштабного вторгнення росії переключився на виконання інших завдань
Так, очолювана ним ДСУУ з перших днів повномасштабної війни стала осередком, через який допомога угорців направлялась українцям, які рятувалися від війни та воїнам, які боронили країну на сході. Спілка, яка має 19 філій по країні, активно співпрацює з угорськими партнерами та різними благодійними фондами, залучає різноманітну допомогу і скеровує її за потребами. До цієї роботи спілчани залучили й місцеве самоврядування в Угорщині, яке за заявками з України формує і відправляє особливо стратегічні товари.
Крім культурних, гуманітарних, соціальних програм ДССУ закупили обладнання для медзакладів, а також постійно підтримує підрозділ, де служить відомий «професор з окопу» Федір Шандор.
З другої половини 2022-го спілка постійно надсилає допомогу на деокуповані території: маленькі вантажі та великі фури їдуть у Харківську, Донецьку, Луганську та Запорізьку області. «Варто розуміти, що в Угорщині є різні політичні партії, групи і вподобання, але всіх їх об’єднує бажання допомогти Україні. Незважаючи на політичні моменти ці люди дотримуються вищої мети», – каже Ласло Зубанич і повторює, що допомога угорського народу для України триватиме й надалі.
Золтан Бабяк
Політик, бізнесмен, але найголовніше – патріот свого міста, народу, своєї землі. Це відчувається в кожному слові, в кожній дії Золтана Бабяка, саме тому його добре знають і цінують у Берегові, і саме тому втретє поспіль йому довірили керування містом.
Відповідна освіта, досвід роботи, вміло сформована команда та потужні зв’язки дають змогу панові Золтану мудро керувати і впевнено перетворювати Берегово в справжнє європейське місто. Мер не тільки вдумливо розпоряджається бюджетними коштами, але й має можливість залучати закордонні гранти, різноманітні програми, спрямовані на розвиток громади. Постійно звітує, не боїться критики, дослухається до опонентів. А ще Бабяк як політик із великим стажем гостро реагує на всі звинувачення щодо «інакшості» громади, яку представляє, розуміючи небезпеку таких «вкидів», і за це йому – особливий респект. Мер не втомлюється повторювати, що у Берегові мирно живуть поруч українці, угорці та представники ще 17 різних національностей, і місто є чудовим взірцем мультинаціональності, мультикультурності й толерантності для всього цивілізованого світу.
Під час російського вторгнення Берегово прийняло чималу кількість внутрішньо переміщених осіб і добре справилося з цим викликом. Мер каже, цьому сприяв досвід роботи після паводків та системна робота з гуманітарними вантажами. Як результат, навіть у тих родинах, де погано розмовляють українською, добре живеться тим, хто ні слова не знає угорською. Виправити ж мовну ситуацію, на думку Бабяка, допоможе схвалена виконкомом міста програма, в рамках якої безкоштовно навчатимуть української всіх, хто забажає. І це, слід визнати, потрібно не тільки місцевому населенню, а й гостям…
«Щодня кожен на своєму місці робить все можливе, щоб наблизити мирне життя та українську перемогу!» – каже мер Берегова Золтан Бабяк, і з цим не можна не погодитись.
Резеш Йосип
Багато хто знає Йосипа Резеша з провладних кабінетів Закарпатської обласної адміністрації, де він досить успішно курував питання національностей. Зараз він є виконавчим директором асоціації «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» та радником голови ОВА, але ті, хто слідкує за процесами в області, знають, що Йосип ще й серед тих, хто мудро та впевнено відстоює інтереси представників угорської нацменшини. Йосип Резеш чітко розставив акценти щодо російської агресії: «Закарпатські угорці роблять усе для перемоги України».
Проте війна змусила Резеша, як і багатьох інших, відкрити для себе нові сторінки діяльності. Потужні зв’язки з закордоном дали можливість активісту включитися в волонтерський рух: сьогодні Йосип залучає гранти на підтримку внутрішньо переміщених осіб в Україні, формує та доправляє на фронт вантажі на запити ЗСУ.
Зараз Йосип разом із командою однодумців втілює проєкт розробки українських зарядних станцій. Прилади, створені в Закарпатті, використовують українські військові на фронті, ними заряджають квадрокоптери, обладнання, необхідне для Перемоги України. За задумом розробників, невдовзі Україна почує про «електроканістру» українського виробництва для електрокарів. І так приємно, що біля витоків потужних інноваційних рішень стоять саме закарпатці.
Власне з таких, як Йосип Резеш, і формується нова еліта угорської громади Закарпаття – з проукраїнською позицією, з правильним баченням місця угорської нацменшини в будівництві та розвитку майбутнього України.
Данча (Чундак) Аннамарі
Українська сноубордистка, срібна призерка чемпіонату світу, олімпійська сноурбордистка, майстер спорту міжнародного класу зі сноубордингу, представниця спортивної команди Збройних Сил України, а ще дружина захисника-добровольця та чудова мама – це все тендітна жінка, яка силою волі «рве» гірськолижні схили й доказує всьому світові міць, хоробрість та непереборність українського духу.
Напередодні війни Аннамарі завершила один із найкращих сезонів у своїй кар’єрі: за сезон 32-річна спортсменка сім разів змогла піднятися на п’єдестал пошани в серії Кубку Європи, здобувши дві перемоги, а значить, на її рахунку вже сім золотих медалей у серії. Крім змагань, Аннамарі посіла заслужене місце в Міжнародній федерації лижного спорту, і тут теж ставить перед собою амбітні задачі.
«А в майбутньому ми націлюємося на серію Кубку світу», – заявила сноубордистка в інтерв’ю одному з видань. І додає, що не виключає свою участь у п’ятій для себе олімпіаді: «Я мотивована, відчуваю в собі силу». Ми ж зі свого боку – закарпатці зокрема та й всі українці загалом – віримо, що український прапор в руках нашої спортсменки ще не раз замайорить на найвищих спортивних п’єдесталах.
Віктор Трошкі
Віктор Трошкі – кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізико-математичних дисциплін Українсько-угорського навчального інституту УжНУ. У рідному виші Віктор викладав різні дисципліни, серед яких математичний аналіз функції однієї змінної, комплексний математичний аналіз, функціональний аналіз, теорія ймовірності.
Але в перші дні повномасштабного вторгнення Росії викладач та вчений добровільно пішов у військкомат і став солдатом 128-ї гірсько-штурмової бригади. Угорець за походженням, Віктор каже, що там, на фронті не важливо, якої національності твій побратим, важливо, аби він був надійною людиною, саме це – основа сильного війська.
Проте Віктор Трошкі добре відомий у рідному Закарпатті не лише як військовослужбовець, який щодня боронить нас від ворога, а ще й науковець, Річ у тім, що у березні 2022 року року президія Закордонного відділення Академії наук Угорщини на своєму засіданні присудила Віктору Трошкі Почесну відзнаку імені Ороня Яноша “за вагомий внесок у розвиток науки”. Це одна з найвищих відзнак Академії наук Угорщини, якою щороку нагороджують як учених із Угорщини, так і з-за кордону. Європейське визнання – це ще одна гордість науковця, про досягнення якого ми напевно почуємо ще багато після перемоги України.
Пишаємося, слідкуємо! І наразі – вітаємо!
Опублікований щорічний рейтинг «Впливові люди Закарпаття. ТОП-100 – 2023»