Ювелір – спеціаліст, який займається розробкою дизайну, виготовленням та налагодженням різноманітних прикрас: кілець, браслетів, ланцюжків, сережок, підвісок, брошей, діадем, запонок, натільних зразків та багато іншого. Назву професія отримала від латинського jocellum, що означає «коштовність».
Головні обов’язки майстра
Робота ювеліром – це складна та кропітка праця, що вимагає від фахівця великого терпіння, концентрації та акуратності. Майстер повинен досконало володіти безліччю технік, знати спеціалізований інструментарій і вміти ним користуватися, а також мати художній смак і знати останні тенденції моди. Залежно від спеціальності до обов’язків ювеліра можуть входити:
- Розробка дизайну прикраси, підготовка ескізу: малювання від руки або створення 3D-моделі.
- Відлив, оброблення ювелірних виробів з різних металів.
- Робота з дорогоцінним та напівдорогоцінним камінням: огранювання, полірування, закріплення.
- Робота з металами: лиття, карбування, кування.
- Нанесення гравіювання, орнаментів, шрифтів, малюнків, візерунків на прикраси.
- Нанесення напилення, лакового, емалевого чи іншого виду покриття.
- Ремонт ювелірних виробів, вставка каменів, підганяння розмірів кілець, браслетів, ланцюжків.
Кожний вид роботи виконує майстер, що спеціалізується саме на ній. Так, наприклад, ювелір-ливарник відливає прикраси з дорогоцінних та кольорових металів, ювелір-гравер займається нанесенням гравіювання, ювелір-шліфувальник полірує готові вироби, надає їм товарного вигляду.
Де здобути освіту
Здобути професію можна у профільних технікумах, коледжах, а також у ВНЗ. У нашій країні ювелірне мистецтво викладають на геологічному факультеті або на спеціалізації «художня обробка металів». Учням викладають основи оброблення каміння та металів, вчать оцінювати вартість матеріалів, визначати їх походження.
Перспективи професії
Дана спеціалізація відкриває молодим майстрам великі перспективи. Як правило, новачки в цій справі розпочинають свою кар’єру з роботи на ювелірних заводах та фабриках на посаді молодшого спеціаліста. Тут вони відточують свої вміння, удосконалюють майстерність, набувають нових знань. На кожному етапі розвитку майстру надається певний розряд, вищим з яких є VII. Такі фахівці дуже затребувані, що дозволяє без проблем знайти більш оплачуване місце роботи або просуватися вгору кар’єрними сходами – стати начальником відділу або навіть директором підприємства.
Після отримання розряду можна спробувати зайнятися своїм бізнесом. Наприклад, відкрити власну майстерню з виготовлення та ремонту прикрас або ж зовсім заглибитись у розробку авторських виробів.