Протягом грудня 2022 року у п’яти закарпатських громадах – Виноградівській, Іршавській, Білківській, Великобичківській та Ясінянській – відбулися презентації результатів дослідження стану молодіжної політики на рівні громади, яке здійснювалося БФ «Центр громадських ініціатив» у рамках проєкту «Розвиток малих громад Закарпаття через підтримку та розвиток молоді» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА».
Проєкт має на меті підвищення спроможності молоді, в тому числі представників національних меншин та ВПО, у п’яти цільових громадах Закарпаття – Виноградівській, Іршавській, Білківській, Великобичківській та Ясінянській впроваджувати молодіжну політику на рівні громади, використовуючи механізми прямої/локальної демократії та враховуючи виклики, які виникли у зв’язку із війною в Україні
Метою дослідження було вивчити система реалізації молодіжної політики на рівні п’яти територіальних громад, а саме: адміністративне забезпечення, молодіжна інфраструктура, молодіжна участь та запропонувати рекомендації, які допоможуть громадам розробити та імплементувати подальші дії щодо її покращення.
Заслуговують на увагу окремі факти: середній рівень представництва молоді в депутатському корпусі цільових громад -17%, за винятком Виноградівської міської ради – де цей показник сягає 31%.
У жодній із громад не існує спеціальних програм і стратегій з питань розвитку молоді, але молодь і активності щодо її підтримки є частинами інших програм: освіти, культури, спорту, соціально-економічного розвитку.
Молодіжна інфраструктура в громадах будується в основному на мережі бібліотек, гуртках на базі будинків культури, спортивних клубах і молодіжних центрах, створених громадськими організаціями.
Більшість активностей щодо молоді, орієнтована на організацію дозвілля та спорт. Одним з результатів відсутності інфраструктури професійної поза формальною освітою системи підготовки молоді та її працевлаштування, є відтік молоді з громад.
Учасники дослідження відзначили, що в громадах створені умови для участі молоді в процесі прийняття рішень. Для цього створені молодіжні ради (діють у трьох громадах з п’яти і одна знаходиться у процесі створення); громадські ради, де представлені молодіжні організації; молодь бере участь у засіданнях міської/селищної ради або виконкому, подає петиції; рада/виконком консультуються з молоддю з використанням соціальних мереж або месенджерів перед тим, як прийняти рішення. Одночасно, багато учасників відзначили, що незважаючи на створені умови для участі, молодь залишається пасивною і не використовує існуючі механізми для участі в процесі прийняття рішень.
Під час презентацій обговорили наступні кроки з розбудови молодіжної політики у відповідних громадах.
Віктор Симканинець, Іршавський міський голова зазначив, що громада приділяє значну увагу підтримці молоді, адже саме за ними майбутнє. Він зазначив, що молодь Іршавщини вже сьогодні активно займається волонтерською діяльністю, допомагають нашим військовим, турбуються про вимушено переміщених осіб, роблять багато корисних справ, не стоять осторонь процесу вирішення проблемних питань міста і громади. А громада своєю чергою, прикладе максимум зусиль, щоб створити відповідні умови, щоб молодь залишалася жити та працювати у Іршавській громаді.
Андрій Делятинчук, Ясінснький селищний голова, зазначив, що дане дослідження та його результати є важливим кроком у розвитку громади. «Розробка повноцінної Програму з підтримки молоді, в яку входили б питання навчання/перенавчання молоді, підвищення кваліфікації, особистий розвиток молоді – може допомогти зберегти наш безцінний ресурс, нашу молодь, яка залишиться в громаді, та буде її підтримувати в подальшому» – зазначив пан голова.
«Дослідження показало, що у громадах дуже велика увага приділяється шкільній молоді, значна увага також до молодих сімей, але надто мало можливостей для молоді віком від 20 років і старших.
Варто зазначити, що усі п’ять громад мають чітке розуміння проблем, пов’язаних із розвитком молоді та виявили високий рівень готовності вирішувати ці проблеми та створювати комфортні умови для молодих людей у своїй громаді. Наше спільне завдання зараз вибудувати наступні кроки для ефективного впровадження молодіжної політики на рівні громади», – зазначила керівниця проєкту Елеонора Вишняк.
Проєкт «Розвиток малих громад Закарпаття через підтримку та розвиток молоді» реалізується БФ «Центр громадських ініціатив», та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».
Проєкт «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»), фінансований Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), підтримує Уряд України у втіленні реформи децентралізації через реалізацію трьох цілей: підтримка у формуванні законодавчої основи для реформи, сприяння більш самодостатньому регіональному управлінню, та створення механізмів, що допоможуть громадянам відігравати дедалі більшу роль у місцевому самоврядуванні.