Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. У цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику. Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту. Про це сьогодні йшлося на борифінгу в Закарпатській ОВА за участі фахівців.
Як зазначив під час брифінгу директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА Анатолій Пшеничний, на жаль, всі випадки поліомієліту, виявлені торік в Україні, пов’язані з Закарпаттям.
«Закарпаття ніколи й не було фаворитом по вакцинації в країні, батьки не відзначалися прихильністю до вакцинації, але до середини літа батьки не були активними. У вересні відбулася форсована імунізація на Закарпатті, більше 2000 дітей здійснили її. Але хотілося б, щоб цей показник загалом сягнув 95 %, щоб ми зрештою позбулися активного поліомієліту в Україні», – додав Пшеничний.
Лікарка-епідеміологиня відділу епіднагляду Центру громадського здоров’я Ірина Кисляк зазначила, що епідемічна ситуація в Україні щодо поліомієліту складна. Вона, зокрема, акцентувала на тім, що випадки гострого в’ялого паралічу в Україні впродовж останніх років – це випадки у тих дітей, які не були щепленими.
«Вірус, який мутував у середовищі, потрапив у організм дітей і викликав хворобу. Така ситуація була у Рівному. Аналогічна ситуація була і на Закарпатті: дитина, яка захворіла, була не щеплена від поліомієліту. Два випадки були зафіксовані за останні 7 років».
Реймонд Данколі – експерт Бюро ВООЗ, координатор на реагування спалаху поліомієліту в Україні, який приїхав цього дня до Закарпаття, відзначив, що поліомієліт є дуже важкою хворобою, яка може бути попереджена вакцинацією, яка зменшує навантаження цієї хвороби на суспільство.
«1988 року було прийнято рішення викорінення поліо, але перед тим, як прийняли це рішення, 350 тисяч дітей по всьому світу отримали параліч внаслідок цієї недуги, 125 країн були ендемічними. Зараз по дикому поліомієліту залишилися тільки дві країни – Афганістан і Пакистан. В Україні теж були зафіксовані випадки поліомієліту в 2015-му та 2021-му, серед причин цього спалаху те, що охоплення вакцинацією від поліомієліту було низьким впродовж цього часу», – зазначив Реймонд.
Той штам, який був зафіксований в Україні, це вакцино споріднений вірус поліомієліту. І коли світова спільнота говорить про викорінення поліомієліту, це означає, що будь-який штам цього вірусу має бути викорінений.
«Ми звертаємося до всіх, хто дотичний до цієї ситуації з проханням не пропускати вакцинацію. Вакцини є безпечними! Ми закликаємо приводити дітей на вакцинацію», – зазначив Реймонд.
У рамках перебування на Закарпатті планують відвідати обласну дитячу лікарню в Мукачеві, поспілкувіатися з медиками. Чому саме ця лікарня? Тому, що всіх пацієнтів-дітей із випадками поліомієліту чи підозрами на поліо- потрапляють саме в обласну дитячу лікарню, яка розташована в Мукачево.
Також фахівці планують поспілкуватися на цю тему з ромською громадою Закарпаття.
Для довідки. Чим небезпечний поліо?
Близько 5% хворих на цю хворобу помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через деформацію хребта і кінцівок. Ця інфекція найчастіше передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.
Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.
Наталія Петерварі для Кiszo.news