“Знаряддя Страстей Христових”: в Ужгородському замку виставили рідкісний артефакт з колекції Тиводара Легоцького

Наукові співробітники Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького намагаються зробити заклад ще привабливішим завдяки презентації цікавих артефактів і матеріалів, досі невикористовуваних для показу широкому загалу. Про це йдеться на офіційному сайті музею. 
Вивчаючи і обстежуючи предмети з колекції Тиводара Легоцького, нашу увагу привернула закоркована пляшка із прозорого скла, висотою 32 см, вагою 785 г.
Але найцікавішим був її вміст. Як невідомому майстру вдалося заповнити пляшку такими дрібними предметами, вирізьбленими з дерева? Тим паче, позолотити усі предмети?
Спершу ми розгледіли довгий хрест висотою 13 см  на хрестоподібній підставці з фігурою розп’ятого Христа, з табличкою з написом INRI з другого боку, одразу біля нього лазиво, такої ж висоти, і губку. Детальніше обстежуючи експонат, розпізнали ліхтар, грааль, меч, спис, молоток, кліщі, бич, пучок різок, стовп із обличчям Христа. Виявилося, що ці предмети відтворюють події, пов’язані з Ісусом Христом, точніше з його мученицькою смертю. Наприклад, цвяхи утримували тіло на хресті, а кліщами вибирали цвяхи з рук Ісуса. До стовпа був прив’язаний Ісус під час бичування. Губкою, змоченою в оцті (або у вині), вгамовували спрагу. Ліхтар зі свічкою – символ зрадництва в Гетсиманському саду. Знаряддя Страстей – важливі атрибути Страстей Господніх.
Цікава історія походження експонату. Онук Тиводара Легоцького, Імре Ниймет,  учасник подій Першої світової війни, коли у другій половині 1915 р. німецькі й австрійські війська перейшли в наступ і прорвали російську оборону,.   знайшов цю пляшку серед руїн однієї селянської хати. Як занотував у  записах незадовго до своєї смерті Тиводар Легоцький, це сталося 7 вересня 1915 року.
      Віднині символіко-догматичну композицію у скляній пляшці “Знаряддя Страстей Христових”, виконану у кінці ХІХ ст., можна побачити в експозиції музею “Тиводар Легоцький (1830-1915) – відомий історик, археолог, музеєзнавець”.

Post Author: UA KISZó