Мисткиня Єва Карцуб: «Є така задумка – створити вишивки всіх угорських областей»

Скатертини, серветки, стилізовані вишивкою таці – розмаїття мистецьких виробів, створених ужгородкою Євою Карцуб, вражає. Мене – особливо, адже я за своє життя вишила заледве одну серветочку, і то на уроці праці в середній школі. Але моя мама, бабуся вишивали багато, тож оцінити створене пані Євою можна, і оцінка тут одна: це просто неймовірні речі, складні та оригінальні, а почасти – унікальні. Про них варто окремо розповісти, бо такі речі заслуговують бути презентованими на виставках для широкого кола поціновувачів.

Про долю Карцубів – родини репресованого греко-католицького священика з Виноградова – наше видання писало близько місяця тому. П’ятнадцятою дитиною в цій сім’ї є пані Єва, жителька Ужгорода, неймовірна жінка, яка в 7 років перехворіла на поліомієліт і через це практично повністю знерухомлена. Вона розробила чотири пальці лівої руки і ними  робить усе можливе, в тому числі здійснює переклади, працює на гаджетах. А ще – вишиває шедеври. Так, без перебільшення – шедеври, бо звичайними вишиванками назвати речі, створені цією унікальною жінкою, не можна. Насамперед тому, що попри обмежений доступ до ресурсів, літератури тощо вона зуміла не тільки поєднувати, здавалося б, неподнуване, але й вишуковувати забуті техніки й мотиви, відроджувати їх та створювати нові візерунки, доказувати скептикам можливість неможливого.

Сестра пані Єви виймає і одну за іншою показує роботи, кожна з яких буквально вибиває подих із грудей. Одна за одною вишивані скатертини та серветки лягають на ліжко, і я не знаю, чи розглядати їх, чи хапатися фотографувати… 

«Ось ця робота презентує регіон Берегі (нині Саболч-Сатмар-Березький регіон Угорщини. – Авт.), це традиційна вишивка 18 століття, – каже пані Єва. – Але сам узор створений кілька століть тому, я його просто знайшла в  антикварних речах. І тут у ньому фактично є все, що є у регіоні Берег – і  гранатове яблуко, і тюльпан, і серце, все-все…»

Вишивки регіону Берегі. Роботи Єви Карцуб

Наступна робота презентує регіон Мотьовфьолд (Боршод-Обоуй-Земплінський повіт) в Угорщині. Для неї пані Єва довго підбирала кольори. «Ось для цієї роботи, наприклад, я 6 років чекала, щоб вишити, щоб дібрати колір саме такий був, як мені треба. Це одна з найяскравіших, найбагатших кольорами  вишивок. Щоправда слід уточнити, що у давнину мотьов вишивали тільки червоним кольором, а всередині оті вічка – синім і жовтим».

Вишивка Мотьовфьолд. Роботи Єви Карцуб

«Ще одна робота в зеленому кольорі, вона цікава тим, що на серветці, яка презентує регіон Фелвідийк (нині Словаччина) – це єдиний візерунок, де геометричні квіти разом із заокругленими».

Вишивка Фелвідийк. Робота Єви Карцуб

«А ця робота – це своєрідний творчий спір, – розповідає мисткиня далі. – Один із мистецтвознавців якось казав, такий гранатовий візерунок – не можна візерунок «гранатолмо» зробити кутом, а тільки дошити до краю….   А я просто доказала, що можна зробити, не спотворюючи візерунка. Ці кути я сама розробляла фактично використала закон дзеркального кута.

Мистецький спір пані Єви. Вишивка Берегі. Робота Єви Карцуб

«Узагалі багато сама малювала, кольори підбирала такі, як у давнину. До речі, цікаво, що від самого початку, колись дуже давно, в регіоні Колочо вишивали тільки білим на білому. А потім якось потроху-потроху і стала більше кольорів використовувати…»

Вишивка «Колочо» у білому. Робота Єви Карцуб

Вишивка «Колочо» у кольорі. Робота Єви Карцуб

А у цій роботі використовується техніка «шубріка». Там такі смужки, бачите?

На фото серветка, виконана з використанням техніки «шубріка»  (смужка посередині)

Для пані Єви ця робота має особливе значення – вона створена на основі шматочка… маминого приданого (посаг. – авт). «Моя мама у придане дістала такий комплект із використанням такої техніки. Певна річ, від нього вже лише шматочок лишився, ось по ньому я й відновила техніку».

Серветка з відновленою пані Євою технікою (фрагмент шубріки). Роботи Єви Карцуб

Пані Єва каже, любов до народної творчості передалася їй, швидше за все, від матері – вона і вишивала, і в’язала ф спицями, і гачком. Загалом з її рук виходили казкові речі.

Пані Єва з любов’ю розказує про кожну роботу, ба більше – знає історію кожної техніки на кілька століть углиб, легко оперує термінами та назвами кольорів і їхніх відтінків, і ця оповідь захоплює. «Пригадую одну цікаву історію: десь наприкінці 80-х років в області проходив конкурс «Рушники», виставили низку нібито закарпатських рушників. А я дивлюся – жодного автентичного! Мене це так обурило! Тож я вирішила створити роботу і презентувати нею всі райони. Так і вийшов рушник, на  двох кінцях якого був візерунок завширшки 40 см, вишитий технікою «закарпатська низина», там і китиці, і мережка, і макраме.

Приклади робіт  пані Єви, в тому числі гобелен та ікона у візантійській колористиці. Роботи Єви Карцуб

Цю роботу взяли на всесоюзну виставку, а за кілька днів я отримала лист з питанням, чи погоджуся продати її у фонд музею, адже вона справді презентує автентичну вишивку Закарпаття. «Я й погодилася, – пригадує пані Єва. – За ту роботу отримала гонорар – 280 карбованців, що на ту мить була дуже велика сума. Певна річ, мені було дуже приємно отримати таку високу фахову оцінку. Вважаю, коли майстриня говорить про автентичність, то повинна дотримуватися канонів, а якщо тільки вживає елементи творчості того чи іншого району, то вказувати на це і не вважати їх першоджерелом».

Вишивка Міжгірщини. Робота Єви Карцуб

На фото – ясінянські візерунки. Робота Єви Карцуб

«А зараз я вам покажу наші рідні закарпатські, ясінянські мотиви, – задоволено розповідає далі майстриня. – Знаєте, дуже люблю таке, щоб твори народно-прикладного мистецтва використовувалося у повсякденному житті. Так спала на думку ідея створювати таці (як кажуть у нас, підноси для тіста) з вишивкою під склом. Причому подобалось мені так робити, щоб вишивка була дрібна-дрібна, наче бісером. Багато експериментувала в цьому напрямі, то одна мені тканина не підходила, то інша, минав час, але таки знаходила ту, що пасувала найкраще».

Таця з вишитим елементом. Робота Єви Карцуб

Загалом Єва Карцуб створила близько півтисячі вишивок, у тому числі картини, гобелени, елементи одягу. Деякі з її робіт у музеях, інші – в знайомих, друзів, подаровані на згадку.

Фото вишивки регіону Колочо. Робота Єви Карцуб 

У відповідь на питання «У яких країнах ваші роботи зараз?» пані Єва спершу замислюється, зрештою каже: «У Німеччині, Словаччині, Чехії, Угорщині, в країнах Прибалтики, Америці. У 4 країнах, наскільки мені відомо, мої роботи є в музеях. Але, якщо відверто, я не переймалася тим, де вони, то випадково вийшло. Просто дарувала від душі…»

Проте є у пані Єви мрія, над якою давно працює, але для її завершення ще потрібен час – йдеться про колекцію вишитих робіт, які би репрезентували всі угорські регіони.

Кальки та замальовки вишивок пані Єва частково віддала до ужгородського ПАДІЮНу, частково – знайомим, рідним, які вишивають.  Вона щиро сподівається, що її праця знайде відгук у руках інших талановитих майстринь…

Наталія Петерварі

Авторка щиро вдячна Єві Карцуб та її рідним у підготовці статті.

Про родинне тепло в найтемніші часи, моральні принципи, працю над собою: розповідь талановитої закарпатки Єви Карцуб

Post Author: UA KISZó