«Мене шокує, коли дехто все ще намагається розповідати про культуру поза політикою, а насправді дає можливість росії відбілювати свій імідж, вбивства та ґвалтування тисяч українців «вєлікою російською культурою» – відкритий лист Посла України в Угорщині Любові Непоп до директора Національного театру Аттіли Віднянському у відповідь на його заяви про те, що скасування концерту Валентини Лисиці на острові Маргіт було «катастрофічною і хибною історією», а також про «цінність російської культури і велич російських культурних діячів».
Повний текст відкритого листа у перекладі українською мовою оприлюднений в тому числі на офіційній сторінці Посла України в Угорщині Любові Непоп, надаємо його:
“Я була глибоко шокована, коли прочитала заяву Аттіли Віднянського, директора Національного театру про те, що скасування концерту Валентини Лисиці на острові Маргіт було «катастрофічною і хибною історією», і у якій йшлося й про «цінності російської культури та величі російських культурних діячів».
На мою думку, саме позиція пана Віднянського є катастрофічною і хибною.
Мене шокує, коли дехто все ще намагається розповідати про культуру поза політикою, а насправді дає можливість росії відбілювати свій імідж, вбивства та ґвалтування тисяч українців «вєлікою російською культурою».
Щодо концерту Валентини Лисиці. Передусім, ще раз дякую за позицію і підтримку Театру на острові Маргіт. Валентина Лисиця – це людина, яка відкрито підтримує російську агресію проти України. Вона має паспорт так званої донецької народної республіки – української території, яка окупована росією з 2014 року. Цього року 9 травня ця особа зіграла фактично на кістках українців знищеного російською армією Маріуполя у вже окупованій російською армією частині міста. Це для пана Віднянського «велика російська культура» поза політикою?
А що пан Віднянський скаже на вбивство російською армією української акторки Оксани Швець, українського фотографа Макса Левіна, української журналістки Віри Гірич і багатьох інших, які ще могли би показати світові українську культуру? Що скаже тим акторам, співакам, поетам, письменникам, які зараз захищають Україну? Вони не мають іншого вибору – замість того, щоб показувати світові українську культуру, вони змушені за це право зараз боротися зі зброєю в руках, адже росія хоче відібрати в них усе: країну, свободу, життя.
Мистецтво не є поза політикою і ніколи не було.
На представників культури орієнтуються, ними захоплюються, їх вважають моральними авторитетами. Коли Анджеліна Джолі приїжджає до Львова, щоб підтримати українців, які захищають свою країну, вона висловлює свою позицію. Коли «Пінк Флойд» записує композицію на українську пісню «Ой у лузі червона калина», яка вже стала символом нинішнього українського спротиву російському вторгненню, вони висловлюють свою підтримку Україні. Коли 21 угорський музикант записує «Гімн миру» на підтримку України – вони висловлюють свою позицію.
Що роблять у цей час російські митці? Мовчки або на мітингах поруч із путіним підтримують війну, розв’язану росією проти України.
Коли на концертах «за мир» ви поруч ставите російських і так званих українських митців, які на тлі російського та українського прапорів обіймаються на сцені, я маю питання до цих митців і організаторів, який мир Ви підтримуєте? Російська версія миру – окупувати Україну, знищити тих, хто чинить спротив і хто прагне зберегти нашу незалежність та державність. Українська версія – змусити російську армію піти з нашої землі і зберегти нашу країну. Якщо росія перестане стріляти – не буде війни. Якщо Україна перестане стріляти – не буде України. В обох випадках буде мир, але він буде різним. То кого Ви просите перестати стріляти, щоб був мир? Який мир Ви хочете отримати?
Не можна ставити на один щабель жертву і вбивцю. Не можна давати відчуття тим, хто зараз ґвалтує, катує і вбиває мою країну, що можна просто поставити на сцені російського та українського артиста, які обіймуться, і забути та пробачити всі скоєні злочини. Підтримка такої версії – це підтримка безкарності нинішніх дій росії та заохочення до їх продовження.
Україні дуже потрібна підтримка Угорщини. І Ви можете це зробити по лінії культури також. Запрошуйте українських митців, тих, хто зараз в Україні, тих, кому також потрібна Ваша допомога, потрібне відчуття, що представники мистецьких кіл Угорщини стоять поруч з ними. І це моє звернення до всіх – до Угорського національного театру, до Музичної Академії, до Арени ім. Ласло Паппа, до Академії ім. Ф.Ліста. До всіх.
Посольство готове допомогти встановити контакти з тими українськими митцями, які зможуть приїхати сюди в Угорщину. Поставте на сцені український та угорський прапор – і нехай український та угорський артисти разом закличуть росію дати Україні мир і піти з її території.
Якщо російські митці хочуть підтримати Україну – вони це можуть зробити. Для цього вони мають перестати мовчати. І чітко сказати, яку ж версію миру вони підтримують. Мовчання – це не підтримка України. Давайте будемо в цьому щирими перед собою. І давайте не стимулювати таке мовчання фразами про мистецтво поза політикою та велику російську культуру, а також згодою на такі виступи під гаслом «на підтримку України», на яких насправді не зрозуміло, яку ж позицію представляють митці.
І наостанок. Народитися в Україні, а інколи навіть і прожити в ній не завжди значить бути українським митцем і, на жаль, не завжди значить її підтримувати. Але коли на країну, в якій ти народився, жив чи живеш, безжалісно нападає і розстрілює твій народ підступний ворог – кожен визначає свою позицію.
Ми не маємо можливості повернути тих українців, яких нащадки «вєлікой руской культури», що зараз прийшли на українську землю в лавах російської армії, вбили і кинули в братські могили у Бучі, Ірпіні, Бородянці та інших українських містах, які вони розбомбили разом з театром у Маріуполі.
Можливо серед маленьких загиблих українців були майбутні зірки світової культури. Подумайте про них, коли будете говорити про мистецтво поза політикою. Подумайте про це і не погоджуйтеся з мовчанням митців, даючи їм можливість просувати «мистецтво поза політикою».
Мовчання вбиває, бо дозволяє злу продовжуватися.
Посол України в Угорщині Любов Непоп