18 квітня «Фінансовий клуб» провів круглий стіл на тему: «Як війна вплинула на сегмент депозитів для фізосіб». На круглому столі обговорювали питання зміни ринку депозитів фізосіб після початку війни, прирости/відтоки в цілому по ринку і по банках окремо, динаміку депозитних ставок після 24 лютого на фоні зростаючої інфляції, перспективи депозитного ринку тощо. Оскільки багато питань важливі для читачів, подаємо їх.
Під час війни безготівкове зберігання грошей виявилося найбільш надійним.
«Зараз набагато безпечніше тримати гроші в банку, тому що 100% гарантії, аніж десь вдома. Бо додому можуть прийти – мародерства ніхто не скасовував, особливо в тих регіонах, де активні бойові дії. Тому зараз безпечніше тримати гроші на рахунках», – заявила голова ради Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.
Крім того, відсутність готівки під час втечі із зони бойових дій знижує ризик пограбування. «Для більшості людей це найкраща альтернатива. Багато випадків, коли люди з прифронтової частини країни поповнюють рахунки або депозити і переїжджають на захід країни, і далі там вже цими коштами користуються. Ці кошти взагалі могли бути поза банківською системою і зараз вперше могли в неї потрапили», – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.
Інша проблема, яку виявили українці: закрите відділення – це відсутність доступу до готівкових заощаджень у скриньці. «Банківська система довела, що вона стабільна, і дуже багато клієнтів використовують її як логістику. Вони вважають, що зберігати гроші краще на картках, на рахунках до запитання, ніж десь в депозитарії або вдома. В багатьох були питання щодо закритих відділень: як забрати гроші з депозитарію? Це була велика проблема для людей, коли вони виїжджали. Тому зараз (картка. – Ред.) це як сховище для грошей», – каже голова правління банку «Глобус» Сергій Мамедов.
Повна гарантія повернення банківських коштів фізичних осіб під час війни – це не подарунок заможним українцям, а світова практика.
«З минулого тижня всі вкладники – фізичні особи мають 100-відсоткову гарантію Фонду гарантування, що є ще одним надзвичайно потужним меседжем, що банківська система стабільна і контрольована. Країна готова взяти на себе ці ризики і піти на цей досить сміливий крок. Ця 100-відсоткова гарантія є кращою світовою практикою. Такі гарантії надавалися багатьма країнами під час кризи», – заявила директорка-розпорядниця Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут.
Світлана Рекрут впевнена, що це заспокоїть усіх вкладників. «Всі вкладники можуть бути спокійні, що під час війни їхні кошти захищені, і вони не будуть думати, щоб бігти в банк, забирати», – каже вона.
До 13 квітня максимальна гарантія на одного вкладника в одному банку становила 200 тис. грн, після – покриває всі кошти фізосіб в банках. Після війни ліміт становитиме 600 тис. грн. «Це рішення є дуже позитивним для банківської системи і стабільності. Воно додасть нам всім більше впевненості в подальшій роботі», – підкреслює заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.
Клієнтам не доведеться користуватися багатьма банками. «Це позитивний сигнал для всіх клієнтів, що дійсно 100% гарантується. Тому що була тенденція, що більшість вкладів люди розміщували в межах суми гарантій. Вони дивилися на ставку і ризики. Якщо вирішували, що банку не можуть довірити всі свої кошти, то обирали два – три – п’ять банків, розбивали суму на частини, які гарантуються. Зараз 100-відсоткове гарантування, і тепер вже будуть виникати питання до сервісу банку, іміджу, продуктів. Розбивати вже не буде такої потреби», – вважає голова правління банку «Глобус» Сергій Мамедов.
Воєнний шок зараз стримує споживчі витрати українців, але на фоні подальшого зростання інфляції та безробіття українцям доведеться почати витрачати свої безготівкові заощадження.
«З часом може сформуватися відкладений попит на зняття коштів клієнтами. Приріст березня в гривні в першу чергу пов’язаний з перерахуванням соціальних виплат і зарплат, але не всі клієнти мають доступ до відділень та банкоматів. Йдеться про зони бойових дій в першу чергу. І зараз ці кошти залишаються на рахунках. Але потім певна, але не критична маса, буде зніматися на горизонті найближчих шести місяців», – заявив керівник відділу депозитів ПУМБ Микита Малясов.
Із ним погоджуються колеги. «Робочих місць буде менше – це факт, люди будуть заробляти менше – теж факт. Наскільки будуть збільшуватися соціальні виплати – питання, наскільки будуть направляти кошти на відбудову і коли закінчиться активна фаза війни – теж питання», – попереджає про ризики голова правління банку «Глобус» Сергій Мамедов. Тому він не вірить в лінійний тренд зростання депозитів: «Я б не робив такі оцінки, що динаміка буде постійно збільшуватися. Я так не вважаю».
Активно витрачати кошти українці почнуть вже влітку. «В другому півріччі очікується відтік в цілому по системі», – сказав член правління Альтбанку Дмитро Симоненков. «Залишки коштів фізосіб в I кварталі зросли по системі на 6%. Ми прогнозуємо в II кварталі 4-5% зростання. А от у другому півріччі ми очікуємо зниження темпів депозитної бази. Безробіття буде зростати, тоді як у клієнтів будуть залишатися потреби у забезпеченні поточних витрат. І вони ці кошти, які зараз акумулюються, почнуть витрачати. Ми очікуємо, що до третини приросту I півріччя може плавно знизитися в II півріччі. Але по року ми очікуємо зростання депозитного портфеля на 10%», – прогнозує Микита Малясов.
За матеріалами ІА “Фінансовий клуб” – finclub.net