Напад Росії на Україну завдав незмірної шкоди, як в плані загибелі людей, так і матеріальних збитків; Україна вже ніколи не буде такою, якою була до війни, – сказала «Портфоліо» посол України в Угорщині Любов Непоп. Україна вдячна угорському народу за допомогу тим, хто тікає від війни, але країна все ще чекає на матеріальну допомогу. Також Любов Непоп розповіла про звірства російських військ проти українського населення. У перекладі українською подаємо повний текст інтерв’ю для угорського інтернет-видання “Портфоліо”.
3 квітня на парламентських виборах в Угорщині знову переміг блок Фідес-УГС-ХДНП. Мабуть, не буде перебільшенням сказати, що, виходячи з досвіду на сьогодні, можна сказати, що відносини уряду Угорщини з українським урядом прохолодні. На вашу думку, у якому напрямку це зміниться в найближчі тижні та місяці?
Вибори відбулися і угорський народ ухвалив своє рішення, яке ми поважаємо. Як і раніше, повторю, що ми не мали можливості до виборів і не маємо її після виборів, щоб припинити звертатися за допомогою до усього світу і до Угорщини в тому числі. Ми вдячні за гуманітарну допомогу і за прийом наших громадян, які тимчасово шукають прихистку в Угорщині. Але ми продовжимо звертатися і говорити, в чому ще маємо потребу.
Ви бачите, що Президент України Володимир Зеленський дуже конкретно говорить кожній країні, яку допомогу і підтримку ми від неї просимо. Нам важливо, щоб нас почули. Адже від того, чи ми отримаємо саме те, що нам потрібно, залежить життя наших громадян і нашої країни. Те, що залежить для цього від нас, ми продовжимо робити. А наскільки нас почують – це покаже час.
Мене часто питають прості люди, які щиро вболівають за Україну і підтримують її, чим ще можна нам допомогти. І я прошу і далі залишатися в своїх думках і молитвах з нашою країною. Прошу, по можливості, робити внески на благодійні рахунки Посольства, які ви можете знайти на фейсбук сторінці нашого Посольства, адже за ці кошти ми можемо купити і відправити в Україну саме те, що їй потрібно в цей конкретний момент. Зараз, наприклад, ми збираємо кошти і працюємо над тим, щоб закупити якомога більше аптечок.
Тут в Угорщині ми звертаємося до провідних фірм з проханням про благодійні внески, до компаній, які продають автомобілі, бо зараз дуже велика потреба є у позашляховиках, якими в тому числі можна доставляти гуманітарну допомогу.
Ми звертаємося до мерів угорських міст з проханням допомогти своїм містам-побратимам, яких вони мають в Україні, або якщо і не мають, висловити нам готовність допомогти і ми порекомендуємо місто, якому вони можуть допомогти і допоможемо цю допомогу передати – саме ту, яка їм буде потрібна. Ми щодня отримуємо на адресу Посольства прохання від міст і сіл з переліком конкретних потреб і намагаємося хоча б чимось допомогти.
Під час мирних переговорів Україна повідомила, що готова відмовитися від членства в НАТО, якщо натомість іноземні країни гарантують її безпеку. Як би виглядав такий механізм? Чим це відрізнятиметься від Будапештського меморандуму 1994 року, який Росія порушила у 2014 році, але істотних наслідків цього практично не було.
Найкраща гарантія безпеки – членство в НАТО. Як нещодавно сказав Президент України Володимир Зеленський, якби Україні завтра запропонували вступити до НАТО, керівництво країни одразу погодилося б, попри будь-які загрози Росії. Але, як ми бачимо, на жаль, цього не відбувається, а війна триває і загрози нашій безпеці не теоретичні, а цілком реальні. Саме тому ми думаємо, яким чином знайти механізм для отримання гарантій, аналогічних до тих, що дає членство в НАТО.
Ми ведемо переговори з конкретними країнами, які, на нашу думку, могли би нам такі гарантії запропонувати вже зараз. І це мають бути дуже конкретні речі – чіткий механізм дій, що унеможливить напад на нас, а якщо він все ж станеться – то відповідь має бути чіткою, однозначною і дієвою.
Наразі переговори ведуться. Про результат говорити зарано. Якщо він буде, далі народ повинен буде сказати своє слово, чи його така нова система влаштує. І ви праві, ми ні за яких умов не погодимося на ще один будапештський меморандум. Ми платимо занадто велику ціну за цей папірець, який отримали в обмін на третій за величиною арсенал ядерної зброї.
Президент України Володимир Зеленський раніше неодноразово заявляв, що Україна не хоче відмовлятися від Донбасу і наполягає на своїй територіальній цілісності. Чи можна з цієї базової позиції витиснути прийнятний для росіян мир?
Питання української незалежності, суверенітету і територіальної цілісності не підлягає обговоренню.
З того, що робить росія, прийнятним наразі для неї виглядає лише знищення України.
Знаєте, повномасштабний напад росії триває з 24 лютого цього року, хоча війна насправді йде з 2014 року. Але мені здається, що для багатьох українців особливо шокуючим стало 3 квітня, коли ми всі побачили фотографії тих звірств, які російські військові вчинили в Бучі – це містечко під Києвом, щось схоже, як для Будапешта Будакесі чи Будаорш. Знищені і закатовані мирні мешканці у братській могилі, розстріляні цивільній особи зф зв’язаними руками, згвалтовані жінки і вбиті діти. Навіть у сучасному світі інформаційних фейків всі ці злочини не можна приховати. І не можна заплющити очі на супутникові знімки, які свідчать, що вбивства відбулися саме під час російської окупації, всупереч заявам москви. Небажання бачити ці свідчення, визнавати злочини, не врятують від відповідальності. Ми взаємодіємо з нашими західними партнерами, щоб виявити всіх причетних до цих воєнних злочинів і притягнути їх до відповідальності.
Навколо звільнених поселень у районі Києва українські війська, як повідомляється, виявили докази серйозних антилюдських звірств і масових вбивств з боку російських військ. Ви вже маєте дані про точну кількість жертв цих злочинів? Скільки загалом може бути жертв серед цивільного населення у результаті вторгнення Росії в Україну?
Я вже згадувала про Бучу. Те, що ми побачили після деокупації, жахає. Чорні, мов вугілля, багатоповерхівки та котеджі. Сплющені танками, подеколи з водіями, машини. Розстріляні чоловіки із зав’язаними руками на вулицях.
Сліди страшних катувань, гвалтувань на тілах. Закопані або просто прикриті дошками на подвір’ях діти. Спалені до невпізнаваності цілі сім’ї. І це лише те, що ми зараз побачили. Для загального розуміння, у Бучі виявлено братську могилу, у якій були рештки близько 300 осіб. Ще десятки осіб вбиті росто на вулицях. І це лише одна невелика Буча.
Загалом відлік цивільних жертв йде на тисячі. Серед загиблих щонайменше 186 дітей. А скільки дітей стало каліками, сиротами чи напівсиротами? Скільки дітей стали свідками того, як брутально вбивали їхніх батьків?
Скільки дітей днями були у підвалах зі своїми мертвими батьками і не розуміли, чому вони так довго сплять?
Ці закатовані мирні українці і є справжнім обличчям росії.
Чи можна говорити про свідомий геноцид з точки зору міжнародного права? Що може зробити Україна, щоб притягнути винних до відповідальності?
Бомбардування житлових масивів та об’єктів цивільної інфраструктури, лікарень, а також місць переховування мирних мешканців, розстріл евакуаційних конвоїв та цивільних автомобілів, заборона евакуації мирного населення із зони бойових дій або примусова евакуація в росію, викрадення, катування, тортури, спалювання цивільних – що це, як не свідоме і цинічне винищення мирного населення, геноцид українського народу?
Це вже не перший випадок геноциду з боку Кремля. Росія є державою-спадкоємницею СРСР, відповідальною за геноцид (Голодомор) українців 1932-33 років і депортацію кримськотатарського народу 1944 року. На превеликий жаль, ми бачимо, що нинішній політичний режим у москві є справді “гідним” правонаступником СРСР з цих питань, як і вірним послідовником гітлерівського нацизму.
Ми вживемо всіх вичерпних заходів для забезпечення розслідування російських злочинів в Україні і притягнення винних до встановленої законом кримінальної відповідальності через механізми національного та міжнародного судочинства. Правда на нашому боці і жодні маніпуляції чи спекуляції не допоможуть росії уникнути відповідальності за скоєне.
Внаслідок російського вторгнення, окрім численних людських жертв, величезної шкоди зазнала й інфраструктура, економіка та промисловість України. Деякі міста, наприклад Маріуполь, повністю зруйновані, і є побоювання, що подібна доля спіткає й інші населені пункти, якщо війна затягнеться. Як Україна планує залучити капітал для відновлення постраждалих територій, якщо війна закінчиться? Чи думаєте ви над створенням спеціального інвестиційного механізму?
Так, втрати від війни величезні. За оцінкою Кабінету Міністрів України, вони вже перевищують 1 трильйон долларів США. Хоч війна ще триває, але ми вже готуємося до відбудови і розробляємо відповідні механізми.
Найбільші наші втрати – це людські життя, які повернути ми не зможемо.
Відбудова ж інфраструктури здійснюватиметься за рахунок арештованих активів та репарацій рф. В другу чергу – це спеціальний фонд на відновлення України, який сьогодні всі міжнародні партнери готові створювати, і ми працюємо над архітектурою цього фонду. Безперечно, це також буде здійснюватися і за рахунок державного бюджету України, за рахунок відновлення і нарощування економічного потенціалу нашої держави.
4,2 мільйони біженців покинули Україну з початку відкритого вторгнення Росії 24 лютого, що становить приблизно 10% населення. Як ви плануєте заманити цих людей додому, коли війна закінчиться?
Так, це жахливі цифри і це ще одна причина, чому необхідно якомога швидше припинити російську війну проти України.
Зараз багато хто втік за кордон. Також через Угорщину – майже 600 тис. громадян України перетнули угорський кордон, більшість з яких з метою транзиту. За офіційними даними, тут, в Угорщині, розміщено майже 10 тисяч людей. Заявки на отримання тимчасового прихистку подало 14 399 громадян України, з них майже 4 тис. отримали їх.
Згідно з соціологічними опитуваннями, від 80 до 90% українців, які змушені були покинути країну через війну, планують повернутися, як тільки це стане безпечним. Президент України Володимир Зеленський закликав наших співгромадян, які виїхали за кордон, повертатися в наші безпечні регіони. І люди справді починають повертатися.
Сподіваюся, що ті, хто перебуває в Угорщині, незабаром теж зможуть повернутися додому. Але ми вдячні і не будемо забувати, що в ці важкі часи вони отримали можливість тут перебувати в безпеці.
Сподіваємося, що війна скоро закінчиться. Яким ви бачите майбутнє України у світі? Які шанси, що Україна стане членом Європейського Союзу в найближчі 5-10 років?
На жаль, наразі ми не бачимо готовності росії до припинення воєнної агресії. Але ми робимо все можливе для того, щоб війна якомога швидше закінчилася. Як на військовому фронті, так і на дипломатичному. Чим більшою буде підтримка наших партнерів в тому, про що ми просимо, – тим швидше нам це вдасться.
28 лютого Президент України підписав заявку на членство України в ЄС. Президенти 8 країн-членів ЄС у відкритому листі закликали Брюссель негайно надати Україні перспективу членства в ЄС та приступити до переговорів щодо членства. Цей заклик підтримала й Угорщина. Зараз ми отримали анкету і очікуємо, що вже цього літа отримаємо статус кандидата, після чого це буде нова пришвидшена процедура вступу, тому що ми переконані, що Українці заслуговують і на практиці доводять, що європейські цінності для нас не просто порожні слова.
Україна не буде такою після війни, якою була до цього підступного нападу. Війна обнулила все.
Війна проявила справжніх лідерів як у нас, так і в світі. Ми втратимо частину своєї наївності, але їй на заміну прийде розуміння, що ми маємо справжніх друзів, які стали поруч з нами в найважчий час і це ми ніколи не забудемо. Ми зробимо нашу країну ще кращою і будемо в неї вкладати всю нашу любов.