Звільнення, відпустки, переведення: особливості законодавства про трудові взаємини під час війни

Верховна Рада України ухвалила Закон України про деякі нюанси організації трудових відносин в умовах воєнного стану (від 14.03.2022 №7160). Про них варто знати нашим читачам.

Метою законопроекту є врегулювання окремих питань трудових відносин між працівником та роботодавцем в умовах воєнного часу, враховуючи необхідність забезпечення збалансованості між скороченням видатків роботодавців на оплату відпусток, надурочних годин, годин роботи у святкові та вихідні дні тощо, та забезпеченням мінімально необхідних прав та гарантій працівників.

  • Який термін дії законопроекту?

Законопроект приймається і діє виключно на період військового стану.

  • Які наслідки прийняття законопроекту?

Прийняття законопроекту створить умови для належного функціонування підприємств та установ в умовах воєнного часу, шляхом дерегуляції̈ окремих умов трудових відносин, оперативного залучення працівників до виконання роботи, усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили.

Основні положення законопроекту №7160 від 14.03.2022:

  • Відповідно до статті 64 Конституції України та законопроекту № 7160 на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачені статтями 43,44 Конституції України.
  • На період дії воєнного стану сторони самостійно за згодою сторін визначають форму трудового договору, зокрема, укладати строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника, тощо.
  • Переводити на період дії воєнного стану роботодавцю працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за винятком переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії); норма про двомісячний строк попередження працівника ро зміну істотних умов праці – не застосовується.
  • Звільнитися працівнику за власною ініціативою без двотижневого строку попередження (за винятком примусового залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об”єктах віднесених до критичної інфраструктури) у зв’язку з веденням бойових дій в районах, в яких розташоване підприємство, та загрозою для життя і здоров’я працівника.
  • Надано право розривати роботодавцем трудовий договір з працівником у зв”язку з ліквідацією підприємства, викликаною знищенням в результаті бойових дій усіх виробничих, організаційних або технічних потужностей або майна підприємства. При цьому про звільнення працівника слід попередити не пізніше ніж за 10 днів.
  • Надано право звільняти працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв”язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною.
  • Встановлено нормальну тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану – не більше 60 годин на тиждень.
  • Дозволяється на час дії воєнного стану застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які вигодовують дитину віком до одного року) на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
  • Передбачена можливість призупиняти виплату заробітної плати працівникам у разі неможливості її виплати через воєнні дії, до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність.
  • Надано право відмовляти у наданні працівнику будь-якого виду відпусток (окрім відпустки у зв”язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об”єктах віднесених до критичної інфраструктури.
  • Одночасно, передбачена можливість на прохання працівника відпустку без збереження заробітної плати без урахування обмеження щодо максимальної тривалості такої відпустки.
  • Визначено можливість призупинення дії трудового договору (це тимчасове звільнення роботодавця від обов”язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов”язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором).

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Зазначаємо, що законопроект №7160 від 14.03.2022 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в разі проходження усього законодавчого процесу набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування та діє протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та втрачає чинність з моменту припинення та скасування воєнного стану.

Post Author: UA KISZó