Інтерв’ю з виконуючим обов’язки директора Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби В’ячеславом Садварі.
Насамперед скажіть, яким є ваше основне завдання?
Наш пріоритет – спільно з іншими підрозділами головного управління Держпродспоживслужби в області – запобігати і не допустити поширення небезпечних хвороб.
Для цього у нас є все необхідне. Адже наша установа – це сучасна лабораторія з досвідченими фахівцями, яка надає широкий спектр послуг з проведення санітарно-гігієнічних і досліджень продукції тваринного та рослинного походження, кормів, води, лабораторної діагностики хвороб тварин і птиці. Також – що нині вкрай важливо – проводимо дослідження повітря: робочої зони, у житлових і громадських приміщеннях; вимірювання рівня шуму, вібрації, електричного та магнітного полів на робочих місцях, відкритих майданчиках, у громадських спорудах. З-поміж державних і приватних лабораторій області роботу наших спеціалістів завжди вирізняє відмінна якість показників випробувань, своєчасне опрацювання й висока достовірність даних.
Щороку беремо активну участь у різних раундах професійного тестування (ВЕТ-ТЕСТ) в рамках програм вітчизняних координаторів і постійно отримуємо достовірні результати, що підтверджують високий рівень професійності та компетентності колективу.
У лабораторії працює 109 фахівців з числа лікарів, біологів, хіміків, лаборантів. Це – високопрофесійний колектив однодумців. У нас постійно проходять навчальну та виробничу практику студенти університетів і коледжів.
Працівники лабораторії щороку підвищують свою кваліфікацію під час стажувань у провідних науково-дослідних установах ветеринарної медицини, беруть участь в роботі міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій, семінарів.
Наскільки відомо, лабораторія акредитована, має розгалужену мережу у містах і районах…
Так. Це – тринадцять відділів та десять лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи (ЛВСЕ) на агропродовольчих ринках.
Наша установа також має уповноважений кваліфікований персонал, приміщення, обладнання, системи та допоміжні служби.
Лабораторія акредитована Національним агенством з акредитації України (НААУ) ще з 2010 року на проведення органолептичних, фізико-хімічних, хіміко-токсикологічних, мікологічних, мікробіологічних, радіологічних випробувань зразків продукції та сировини тваринного, рослинного і біотехнологічного походження, продукції громадського харчування; визначення санітарно-гігієнічних і показників якості безпеки води питної, поверхневих вод, підземних і ставкових вод; патоморфологічних, імунологічних, вірусологічних та паразитологічних випробувань патологічного і біологічного матеріалу. То – царина справжніх і відповідальних спеціалістів.
З 2019 року лабораторія уповноважена Держпродспоживслужбою на проведення досліджень.
Торік лабораторія підтвердила свою компетентність, стосовно виконання вимог нового стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 та отримала атестат про акредитацію.
В першому кварталі нинішнього року заплановано розширення сфери нашої діяльності на агропрородовольчих ринках міст Мукачева, Берегова і Сваляви.
Як оснащені відповідні відділи?
Протягом минулого року закуплено автоматичний лічильник колоній та аналізатор зон інгібування Scan 4000, автоклав, низькотемпературну морозильну камеру, холодильники, диспенсер для дисків, шафу сушильну, денситометр, вортекс, центрифуги, термостат, мікроскоп бінокулярний, pН-метри, гігрометри, ваги AXIS, водяну баню.
Також придбано прилади і освоєно методи проведення досліджень повітря робочої зони, атмосферному повітрі, повітрі житлових і громадських приміщеннях; вимірювання рівня шуму, вібрації, електричного та магнітного полів на робочих місцях, відкритих майданчиках, селищній території, житлових приміщеннях та громадських спорудах.
В’ячеславе Юрійовичу, кожного споживача, який іде на ринок придбати свіже м’ясо чи овочі й фрукти, – цікавить, наскільки якісні харчі він принесе додому?
У області перевіряється все – ретельно і щоденно.
Хоча слід додати, що останніми роками в Україні значно збільшилася кількість невеликих приватних підприємств, які займаються переробкою м’ясної сировини. Як наслідок, на споживчому ринку з’явився досить широкий асортимент готових виробів та напівфабрикатів із м’яса. При цьому в державі існує проблема виробництва якісної готової продукції. Так, виявляються чисельні фальсифікації м’ясних продуктів за рахунок заміни м’яса соєвими продуктами, введення малоцінних, непередбачених рецептурою добавок, а також несвіжого м’яса, що не лише значно знижує якість готових виробів, але може бути небезпечним для здоров’я споживачів.
Єдиний метод, що дає можливість ідентифікувати склад компонентів готової м’ясної продукції, – мікроструктурний аналіз.
Метод випробування включає в себе мікроскопію з визначенням складників фаршу (тканин, органів, спецій та добавок). Дослідження м’ясопродуктів шляхом мікроструктурного аналізу дає можливість визначити склад м’ясопродуктів, свіжість м’яса, заміну м’яса різними компонентами рослинного походження, а також проводити кількісний аналіз окремих складових частин у виробах.
До прикладу, торік у листопаді до нас надійшли на перевірку – від одної військової частини Держприкордонслужби України, Чопського і Мукачівського прикордонних загонів – зразки сиру твердого.
Результати цих досліджень виявили невідповідність за одним з показників.
Партію сиру вагою 1500 кілограмів вилучили з обігу та, згідно із супровідними документами, повернули постачальнику.
Зараз наша держава надає великого значення якості харчування учнів у шкільних їдальнях, на чому постійно наголошує очільниця головного управління Держпродспоживслужби в області Сніжана Локес. Яка тут роль лабораторії?
Безпосередня. До прикладу, в 2021 році в межах державного контролю нами проводилося дослідження сировини, харчових продуктів та води відібраних у дошкільних, шкільних закладах Закарпаття та закладах громадського харчування. Для дослідження вода відбиралась з кранів харчоблоків, буфетів, рукомийників, а продукти – з харчоблоків. Протягом року проведено 3303 дослідження сировини та харчових продуктів. Із 325 відібраних зразків питної води в 95 виявлено невідповідність санітарним вимогам. При повторному досліджені після установки фільтрів для свердловин, дезінфекції, чистки колодязів тощо питна вода уже відповідала цим вимогам.
Торік у жовтні на базі вашої лабораторії фахівці ветеринарної медицини з прикордонних регіонів України, Словаччини, Угорщини і Румунії провели міжнародну конференцію «Біобезпека: спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій у Карпатському регіоні». І два дні обмінювалися досвідом, аналізували практику минулого і намічали шляхи, як уникнути розповсюдженню ймовірних вогнищ, зокрема, африканської чуми свиней. Тобто, у вас налагоджено тісну міжнародну співпрацю?
Звичайно. І це приносить обопільну користь як нам, так і нашим колегам з перелічених вами країн. Адже африканська чума свиней – це не просто хвороба, а глобальна проблема, яка не знає кордонів. Мало того – ця пошесть наносить неймовірної економічної шкоди, підриває продовольчу безпеку і загрожує здоров’ю населення окремих регіонів і загалом цілих країн.
Тож, з нею також боремося спільно.
Хотів би також додати, що з липня 2021 року Закарпатська регіональна державна лабораторія бере участь у проекті «Біобезпека»-«BioSecurity». Він теж передбачає спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій в Карпатському регіоні, що виконується за фінансової підтримки структур Євросоюзу у рамках Програми «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020». Мета – формування інституційної та інформаційної бази і запровадження спільних дій під час надзвичайних ситуацій в Карпатському регіоні, встановлення міцної співпраці між професійними установами в галузі біологічної епідеміологічної ситуації в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України, модернізація лабораторії в Україні та Румунії, підвищення обізнаності місцевого населення та підвищення кваліфікації персоналу професійних установ. Як бачимо, проект охоплює широке поле діяльності.
В результаті місцеві громади та професійні установи, які працюють з домашніми та дикими тваринами, із традиційними продуктами з м’яса та молока, матимуть інструменти для забезпечення захисту від небезпечних інфекцій та запобіганню заражень на місцевому рівні.
Проект виконується у складі міжнародного партнерства, а саме:
Закарпатська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби; Ветеринарна інституція здоров’я та харчової безпеки в м. Марамуреш (Румунія); Регіональне інноваційне агентство «RIA», (Словаччина); Центр європейських ініціатив, (Україна); Асоціація регіонального розвитку «KIUT», (Угорщина). Проект розрахований на два роки.
Згідно проекту наша лабораторія за фінансування Європейського Союзу має обладнати сучасну ПЛР-лабораторію, що надасть змогу розшири перелік послуг і пришвидшити виявлення різних захворювань інфекційної етіології.
Василь НИТКА.
Ужгород (17.2.22).
На знімку: В’ячеслав Садварі.
Фото автора.