Кожен із 5 замків уздовж Тиси був обов’язковим пунктом зупинки солекопів – людей, що добували і сплавляли сіль рікою. Це вишківське замчище, хустський замок, королевський замок Нялаб, замок Канків у Виноградові та квасівський замок.
Неподалік кожного замку знайдете мініскульптурки солекопів верхи на мішках із сіллю. Лише одна скульптурка знаходиться безпосередньо на замковій горі. Отже, матимете нагоду і замки побачити, і прилеглі території у пошуках скульптурок подивитися.
Біля кожної скульптурки знайдете меморіальну дошку із інформацією про кожен із замків та їхнє значення у контексті Соляного шляху.
ДЕ ШУКАТИ СКУЛЬПТУРКИ?
Тепер закарпатці та гості краю можуть влаштувати собі повноцінний тур вихідного дня, а то й екскурсію на вікенд замками історичного Соляного шляху. То де ж їх шукати і як планувати маршрут?
- Першу скульптурку встановили символічно у Вишкові – саме Вишківське замчище було першим митним постом Соляного шляху. Вишківський солекоп оселився у парку в центрі села.
- Хустського солекопа зустрінете на пішохідно-паркувальній зоні біля руїн тутешнього замку.
- У Королеві скульптурка знаходиться при дорозі, що веде на замок Нялаб.
- Виноградівський Канків – єдиний, у якому скульптурка встановлена безпосередньо на замковій горі. До речі, канківський солекоп встановлений так, щоб щовечора проводжати сонце над містом.
- Крайній на українській стороні – замок у Квасові. Цікаво, що у давнину цей митний пост вважався одним із найнебезпечніших, адже розташувався на відшибі й був важкодоступним. Тому, відповідно, тут можна було потрапити у засідку місцевих розбійників. Скульптурка на позначення цієї твердині єдина, яка знаходиться пооддалі – у міському парку Берегова. А там уже й закарпатського вина можна випити.
Ще 5 ідентичних скульптурок встановили по той бік кордону – в Угорщині, де продовжується транскордонний Соляний шлях. Але це вже ідея на наступний вікенд.
Ксенія Шокіна для Uzhgorod.net.ua