Охороняти деревину, а тим більше таку дорогу, як дубова, – треба ретельно і постійно. Тому у Берегівському держлісгоспі, окрім традиційних методів, запровадили цілком сучасний підхід – закупили… дрон. І це себе оправдало.
І все ж від колективних рейдів, до участі в яких залучають громадськість і правоохоронців, не відмовилися. Продовжують також перекривати дороги шлагбаумами. А ще у найбільш жвавих для порушників місцях встановлюють камери відеонагляду. Нині працює вісім таких «очей».
І це принесло користь. Якщо позаторік зловили і в «чорних лісорубів» вилучили 57 кубометрів вкраденої деревини, то торік зафіксували лише дві самовільні рубки. Крадії в обох випадках намагалися вивезти разом 5,37 кубометра зрубаного. Тобто, майже в одинадцять разів менше! Ось, що означає бачити все звисока і фіксувати конкретні місця, куди негайно ж їдуть охоронці.
«Охочі красти уже добре поінформовані, що шанси «прослизнути» тепер у них дорівнюють майже нулю, – розповідає провідний інженер держлісгоспу з охорони лісу Ярослав Пешпекі. – До того ж підопічні лісничих Віктора Маринця з Берегуйфалівського і Юрія Маргітича з Чизайського лісництв умить зафіксують липкоруких».
Правда, постійно вести справжню боротьбу зі злодійчуками ромської народності доводиться в усіх семи лісництвах. Та й загалом ставити перепони перед самовільними рубками змушені постійно. Уже заплановано посилити охорону лісу, бо площі, після приєднання до Берегівського й угідь Виноградівського держлісгоспу, – відчутно збільшилися. Тож, крім своїх штатних працівників, до рейдів вирішили запрошувати не лише правоохоронців і пожежників, а й посадовців об’єднаних територіальних громад. А подекуди – й учнів старших класів, які є членами шкільних лісництв. Бо ж ніхто так не вболіває за майбутнє лісу, як підростаюче покоління.
Василь НИТКА.
Ужгород
На знімку: взимку, коли землю вкриває сніг, охоронці лісу за слідами швидко виявляють крадіїв.
Фото надане Ярославом Пешпекі.