Закарпаття та європейські країни співпрацюють у напрямі розвитку розумної енергетики 

Сьогодні в Ужгородському прес-клубі відбулася пресконференція на тему «Розумна енергія транскордонного співробітництва», в рамках якої прозвучала інформація про співпрацю Закарпаття та Румунії у напрямі енергетики, про інші транскордонні проекти.

Наталія Носа, керівник Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР», розповіла, що протягом двох років тривала робота в рамках проекту, зокрема, була проведена значна робота з громадами щодо пошуку кращих проектів енергоефективності.

«Були визначені громади, найбільш зацікавлені у співпраці, – відзначила Н. Носа. – Величезна роль в проекті належить УжНУ, що впродовж всього періоду тривалості проекту активну участь брали студенти УжНУ, і загалом упродовж усього періоду тривалості проекту активну участь у ньому брали студенти УжНУ. Результатом стало підписання меморандумів про співпрацю між українськими та румунськими громадами. Ми змогли об’єднати зусилля вишів, громадських організацій та громад щодо формування нового розуміння використання енергії, щодо визначення пріоритетів подальшого розвитку в застосуванні зеленої енергії».

Мирослава Лендєл, професор, проректор з науково-педагогічної роботи  ДВНЗ «Ужгородський національний університет» розповіла про практичні результати втілення проєкту для вишу. Так, за її словами, реалізація проєкту розпочалася 13 березня 2020 року, це був саме початок пандемії і це створювало певні побоювання, але вдалося досягнути всіх запланованих цілей. До проєкту були залучені студенти інженерно-технічного факультету УжНУ, вони могли на практиці вивчати сучасні технології щодо сучасних енергетичних рішень, могли вивчати особливості енергоаудиту тощо. Сподіваємося, що отримані знання зможуть стати базою для розробки відповідних програм для викладання в УжНУ.

«У рамках проекту провели енергоаудит трьох будівель УжНУ – економічного, хімічного факультетів та будівлю радянської забудови – один із гуртожитків на набережній в Ужгороді. Було прийнято рішення замінити освітлення в будівлях факультетів, зокрема, були встановлені енергоощадні лампи. Для 42 будівель УжНУ закупили сучасні енерголічильники з влаштованими всередині модемами, які щодня передають інформацію про споживання електроенергії, завдяки цьому ми бачимо, скільки УжНУ щодня споживає і, відповідно, ми можемо розраховувати чітко споживання електроенергії. Ця інформація буде використана не тільки в практичних, але і в освітніх цілях», – зазначила М. Лендєл.

Олег Лукша, виконавчий директор Закарпатського відділення Асоціації міст України, наголосив на більш розширеному значенні втілення проєкту. “Річ у тім, що УжНУ виконував по енергетиці ще один проект, він включав більшу кількість партнерів – і Румунію, і Угорщину, і Словаччину.

«Цей проєкт якраз стосувався і розробки концепції розумної енергетики в Карпатському регіоні, я подав на конкурс виграв тендер на розробку концепції. Ця робота виявила багато особливостей, які стосуються і динамічних змін у світі, і прийняття багатьма країнами глобального зеленого енергетичного переходу як нового шляху розвитку людства. Ми розглядали проект в полі дії глобальних парадигм, і я спрямував свою роботу в русло, щоб вона була синхронізована з глобальним переходом. В цій концепції є 8 завдань, і одне з них стосується переходу до Стратегії урядів усіх країн Карпатського регіону і чіткий план дій в сфері енергетики», – відзначив Олег Лукша.

Він наголосив, що тут мова йде про відновні джерела енергії, які є основою для нового глобального енергетичного переходу.

«На 2050-й рік, приміром, Європа зобов’язалася не спалити жодного граму нафти чи бензину, і якби ми не почали цей процес ще вчора, то на 2050-й рік не можна було б говорити про такі плани», – уточнив Лукша.

Другий аспект Концепції (вона з додатками сягає 130 сторінок і вже перекладена на англійську мову), і якщо уряди приймуть її, то можна буде говорити про Стратегію в енергетичній сфері , і про залучення сотень мільйонів євро з бюджетів ЄС в різні програми транскордонного співробітництва в енергетичній сфері.

Енергетична безпека наразі стоїть поруч із питаннями безпеки в Європі, наголосив Лукша.

Партнери проекту:  Університет Стефана чел Маре у Сучаві ( Румунія), Міжнародна Асоціація інституцій регіонального розвитку «МАІРР» (Україна), Ужгородський національний університет (Україна).

Повну пресконференцію можна переглянути на сторнці Ужгородського прес-клубу в Фейсбук.

Надія Петрів

Post Author: UA KISZó