Перед Новим роком станція заготівлі вторсировини «Проектна, 3» у тестовому режимі запустила екобус. Ініціатива покликана забирати вторсировину від населення у заздалегідь визначених пунктах в обумовлений час, щоб зменшити на сміттєзвалищах кількість відходів, які можна переробити. Але чи триватиме ця ініціатива у 2022 році й чи можуть ужгородці регулярно сортувати сміття вдома з упевненістю, що його заберуть на переробку? В інтерв’ю виданню KISZó-UA розповів керівник станції заготівлі вторсировини Руслан Шварц.
— Руслане, екобус прикув увагу ЗМІ, викликав інтерес серед ужгородців у соцмережах. Але слова — це одне. А які результати? Чи зробив уже якісь висновки?
— Думаю, що ідея житиме. Ми зробили 3 виїзди. За перші 2 дні за двома різними маршрутами ми назбирали більше тонни вторсировини. Ще через тиждень зібрали вже мало. Тому бус їздитиме за 3 маршрутами раз на 2 тижні. Частіше немає сенсу. Третій виїзд був повторний і показав, що їздити щотижня не треба.
— Як формували маршрути і куди, власне, можна приносити вторинку?
— Я хотів за один день об’їжджати правий берег, за інший — лівий берег. Але місто завелике, тому розділили виїзди на більше точок і три маршрути. Точки обирали популярні й зручні для містян, наприклад, поблизу готелю «Закарпаття», магазину «Осетія», ТЦ «Токіо» тощо. Третій маршрут буде у центрі міста. А от у мікрорайоні Шахта ідея чомусь викликала найменше зацікавлення. Там по одній людині приходило, тому, можливо, цього мікрорайону поки не буде в регулярному маршруті. У будь-якому випадку маршрути ми ще будемо допрацьовувати, графіки можуть змінюватися. Перший рейс на кожній локації ми були по 15 хвилин, а далі ще 15 хвилин переїжджали до наступної точки. Це зайняло близько 3 годин. Інший раз зробили менший час доїзду і додали локацій, щоб людям було зручніше і ближче приходити. Точки рівновіддалені, щоб було зручно нести чи туди, чи туди.
— Що найбільше приносили?
— Це мікс — трошки макулатури, трошки пластмаси, трошки скла. Хтось збирав окремо картон, хтось лише пляшки збирав пластикові чи скляні. Одного дня взагалі принесли 80 кілограм кришечок від пластикових пляшок.
— Як сприйняли ідею ті, хто приносив вторинку?
— Люди дуже раді цій ідеї, це зручно. До нас на Проектну, будьмо відвертими, їхати далекувато, а от винести на конкретне місце можна. Поруч із будинками нема контейнерів для роздільного сортування, а поодинокі пункти прийому часто забирають не все, а лише окремі фракції — картон, пластик чи скло. Хоча, звісно, були й незадоволені: мовляв, могли би під’їхати поближче додому, бо 100 метрів важко нести 3-літрову банку. Ніколи не буде зручно всім, ми не зможемо приїздити до кожного під двері. Тому точок у маршрутах багато, щоб мешканці могли дістатися.
— Знаю, що ці виїзди для бізнесу нерентабельні. Хоч тонна вторинки звучить гарно, але, знаю зі свого досвіду, коштує не так багато. Чому ти це робиш?
— Звичайно, не йдеться про заробіток. Це мій громадянський обов’язок і як громадянина, і як підприємця. Я розумію, що не всі можуть прийти чи приїхати до нас, але хочуть сортувати і робити планету чистішою. А я можу дати людям можливість це зробити. Дати віру в те, що не все так погано і сортували вони не даремно. Хочеться дати можливість людям сортувати. Це того варте.
— Коли запрацює на повну силу?
— Поки наш бус виїжджатиме у хорошу погоду — коли на дорогах нема снігу й ожеледиці. Якщо матимемо інше авто, тоді будемо їздити в будь-яку погоду. Анонси, графіки, маршрути будуть на наших сторінках у Фейсбуці та Інстаграмі. Вони будуть сталими, але про зміни ми повідомлятимемо. Наступного тижня обіцяють уже хорошу погоду, потепління і будемо старатися випускати бус раз на два тижні на різні маршрути.
Ксенія Шокіна
фото Суспільного та Руслана Шварца