З 17 листопада по 8 грудня – в анонімному кабінеті в Ужгороді вакцинувалися від COVID-19 майже півтори тисячі осіб. Про це сьогодні під час пресконференції в Ужгородському прес-клубі розповів один з ініціаторів ідеї, к.мед.наук, лікар-інфекціоніст Віктор Петров.
За його словами, з дня роботи кабінету анонімної вакцинації в Ужгороді від COVID-19 загалом було щеплено 1420 осіб, серед них 202 – медичні працівники, 107 державних службовців, 370 освітян, 20 підприємців і 134 особи, які за релігійними мотивами теж не поспішали вакцинуватися, інші категорії громадян.
Щодо вибору вакцини, то понад 800 осіб обрали Файзер, 130 віддали перевагу Модерні, 486 зробили Коронавак (29 з них уже звернулися за повторною дозою за два тижні, а отже, наразі закінчили повний курс вакцинації), найменше людей обрали Астра Зенеку.
За словами лікаря-інфекціоніста, якщо в перші дні роботи анонімного кабінету вакцинації до нього зверталися 18-20 осіб за день, то вже 23 листопада звернулися за добу 113 осіб, і в останні дні так само приходять понад 100 осіб щоденно.
Як розповів Петров, усі, хто звернувся, мали сфальсифіковані сертифікати про вакцинацію у різній формі: паперові, різного кольору, з QR-кодами чи без них, за підписами відомих в області лікарів, серед яких лікар зустрів і своє. Серед українських сфальсифікованих сертифікатів 8 було і європейського зразка (угорські пластикові картки).
Інфекціоніст уточннив, що, оскільки держава вимагає від лікаря заповнити інформовану згоду на щеплення, то їм пропонували «озвучити певні дані, щоб ми могли їх ідентифікувати по системі eHealth і переконатися, що вони точно не отримували вакцину, а їхні сертифікати сфальсифіковані».
Практично всіх, за винятком 9 осіб, таким чином було ідентифіковано, і люди законно отримали вакцину. «Всі ці особи потрапили до загальної статистики з відображенням цих даних в eHealth та Дії», – додав лікар.
Він розповів, що громадяни, які приїжджали вакцинуватися, одягали бандани, кепки, чорні окуляри, вони в цьому приходили вночі й були налякані, чи не матиме їхнє звернення до нас певних наслідків.
«Ми гарантували всім, що не будемо задавати зайвих запитань, окрім єдиного: яку вакцину ви хочете отримати? У цьому кабінеті громадяни мали головне – відчуття безпеки», – сказав Петров.
Як уточнив присутній на пресконференції професор, зав. кафедри соціальної роботи УжНУ Федір Шандор, за час роботи анонімного кабінету вакцинації до нього приїжджали громадяни вночі, зверталися цілі групи, приїжджали мікроавтобусами опівночі для отримання щеплення. «До нас приїжджали вакцинуватися не тільки з Ужгорода, а з Тячівського, Рахівського, Міжгірського районів, з інших областей – з Франківщини, Львівщини й навіть з Одеси», – уточнив професор.
Він також додав, що якщо на мить початку експерименту була наявна інформація про те, що в області близько 4000 сфальсифікованих сертифікатів про вакцинацію, то наразі є інсайдерські дані про 13 000 таких підроблених документів.
Петров також додав, що анонімний кабінет працюватиме в Ужгороді й надалі. У той же час він зазначив, що разом із професором Шандором, який також є депутатом Закарпатської обласної ради, звернувся до керівництва області, депутатського корпусу з проханням порозуміння та підтримки, адже «робиться важлива справа, спрямована на захист здоров’я суспільства».
Нагадаємо, анонімний кабінет вакцинації працює в Ужгороді на вулиці Східній, 4/1 (медичний центр Prevention Hospital).
Надія Петрів