Фахівці сусідніх регіонів чотирьох країн Європи обговорили шляхи подолання інфекційних загроз

В Ужгороді відбулась міжнародна конференція «Біобезпека: спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій у Карпатському регіоні». Її учасники два дні в Ужгороді обмінювалися досвідом, аналізували практику минулого і намічали шляхи, як уникнути розповсюдження ймовірних вогнищ, зокрема африканської чуми свиней (АЧС).

Що ця хвороба — глобальна проблема, яка не знає кордонів, стверджували фахівці ветеринарної медицини України, Словаччини, Угорщини і Румунії. Мало того, вона завдає неймовірної економічної шкоди, підриває продовольчу безпеку і загрожує здоров’ю населення окремих регіонів і загалом цілих країн.

Наприклад, 2012 року в селі Комишоватка Запорізької області виникло вогнище АЧС. Тоді в Україні поголів’я свиней налічувало 8,5 млн особин, а через пандемію протягом наступних двох років їх кількість зменшилася до 5,84 млн! Далі на конференції наводилися цифри і констатувалося, що пік цієї біди в нашій державі припав на 2017-й і наступний роки. 2018-го вона дісталася, зокрема, й закарпатського фермерського господарства «Тиса-Захід», що в селищі Вилок нині Берегівського району. Тоді довелося знищити 4500 свиней… З 2019-го на Закарпатті АЧС не фіксувалася.

Отже, про цю та інші малі й великі проблеми відверто, з демонстрацією конкретних випадків і новітніх способів подолання хвороби й вели мову фахівці прикордонних регіонів чотирьох країн.

Насамперед учасників цієї стартової конференції, організованої Міжнародним консорціумом партнерів проекту «Біобезпека», яка співфінансується Європейським Союзом, привітав перший заступник начальника головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області Василь Якобчук. Посадовець наголосив: мета цього поважного зібрання — не лише обмінятися досвідом, а й ознайомитися з роботою новітнього устаткування і на фаховому рівні обговорити спільні дії у разі виявлення і поширення небезпечних інфекцій на території країн Карпатського регіону.

Керував роботою зібрання директор Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслуби Роман Шевчук.

З досвідом діяльності очолюваної ним структури учасників конференції ознайомив начальник департаменту безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини доктор Томаш Петер. Він підкреслив, що головне в роботі — контроль за якістю харчів, що називається, від лану до столу. А також — приборкання АЧС. Про свій досвід роботи і намічені плани на майбутнє розповів очільник ветеринарної медицини повіту Марамуреш (Румунія) доктор Васіле Віорель Поп. Цікавими думками ділилися також фахівці з Кошицького самоврядного краю Словаччини Владімір Глебо, Олександр Пезлар та інші.

На завершення додамо: конференція дала змогу спеціалістам сусідніх країн дізнатися про набутий досвід кожного з колег, а також намітити напрям спільних дій. Адже всі розуміють, що не існує ніякої впевненості і жодної загати від неповернення цієї вбивчої пошесті.  Тому кожна країна на своїй території повинна запровадити жорсткий контроль і дослухатися до приписів фахівців.

Василь НИТКА.

Фото автора.

Post Author: UA KISZó