На Закарпатті триває форум «Енергоефективна громада – чисте довкілля»

Державну політику та інструменти підвищення енергоефективності у житловій, соціальній та бюджетних сферах, а також механізми фінансування відповідних проєктів обговорювали сьогодні в Ужгороді в рамках обласного форуму «Енергоефективна громада – чисте довкілля». Проводять його Держенергоефективності спільно із міжфракційним депутатським об’єднанням «Енергоефективна Україна» та  Закарпатською обласною радою. 

Участь у форумі взяли мери міст та голови ОТГ, представники місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, міжнародних фінансових установ і банків, підприємств, асоціацій, виробники енергоефективного обладнання, енергоменеджери, енергоаудитори, наукове та експертне середовище.

Як прозвучало під час відкриття форуму, на початку опалювального сезону вкрай важливо роз’яснити громадам переваги та можливості енергоефективності – вагомого інструменту для соціально-економічного захисту українців, зменшення їхніх витрат на комунальні послуги та подолання енергетичної бідності у цілому. З огляду на це ключовими  темами форуму стали такі: «Енергоефективність в житловій, комунальній та бюджетній сферах», «Зелене фінансування» та «Енергія з твердих побутових відходів альтернативні види палива».

Відкриваючи форум, заступник голови Закарпатської облради Василь Іванчо зазначив, що Закарпаття завжди було лідером в Україні в питаннях енергоефективності:

«Ще в 2013 році Закарпаття повністю відійшло від централізованого енергопостачання. Питання енергозбереження вкрай актуальне нині через залежність України від імпортних енергоносіїв. Вважаю, що шляхом до енергетичної незалежності України є впровадження проєктів, які допоможуть впроваджувати альтернативну енергетику, скорочувати споживання енергоресурсів, зменшувати обсяги викиду вуглецю тощо. Відповідні програми схвалені й на рівні Закарпаття».

Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв нагадав, що Ужгород першим відмовився від громіздких котелень і перейшов на індивідуальні системи обігріву:

“Саме в цьому сенсі місто може слугувати прикладом для всієї України. В обласному центрі продовжуються роботи в напрямі теплозбереження: заміна вікон, утеплення  будівель, будівництво автономних котелень. Як приклад, назвав міський голова заклади міста, які обігріваються за допомогою палет”.

 Іван Перегінець,  директор науково-технічного центру Академії будівництва України,  розповів, що в зв’язку з адмінреформою велика площа громад вивільнилася, і наразі важливо, як вона буде забудовуватися. «Важливо, щоб частина зусиль і заходів спрямовувалася на енергоефективність», – уточнив спікер.

За його словами, дуже проблематичним наразі є освоєння коштів із держбюджету та донорів на розроблення комплексних планів просторового розвитку громад. Без них нереально освоювати території, що поза межами населених пунктів. За словами Перегінця, ці кошти треба брати і засвоювати громадам!

При цьому важливо, щоб до цих моментів була причетна наука і був здійснений науковий супровід містобудівної діяльності ОТГ. Зараз нові підходи до забудов, промислові об’єкти виносяться за межі населених пунктів, будуються індустріальні парки, і все це потрібно враховувати.

Директор нагадав, що нещодавно були схвалені закони в Україні про енергоефективність, і зараз важливо ними користуватися.

У рамках форуму також було  підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між Державним Агенством з енергоефективності та енергозбереження України та Закарпатською обласною радою.

Наталія Петерварі

Ми в Youtube, ТелеграмІнстаграм

KISZóNews

Post Author: UA KISZó