515 закладів освіти Закарпаття, серед яких і школи, і дитсадки, й інші, наразі звернулися до газопостачальної компанії Нафтогаз-Трейдинг щодо укладення договорів на постачання природного газу по фіксованій ціні. Про це кореспонденту нашого видання повідомив сьогодні начальник Управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Закарпатської обласної державної адміністрації Василь Романець.
За словами Романця, причиною того, що тільки зараз укладаються угоди на постачання закладів освіти газом, є різке коливання цін на цей вид палива на світовому ринку.
«Закарпатською обласною адміністрацією проведені всі заходи щодо підготовки об’єктів бюджетної сфери щодо проходження опалювального сезону в 2021-2022 року. Усі заклади готові прийняти природний газ і розпочати опалювання. Проте у зв’язку з різкими коливаннями ціни на природний газ на світовому ринку та європейських хабах (ціна не була стабільною і сягала до 60 грн за метр кубічний, зараз коливається в межах 35 -37 грн за кубометр) , постачальники природного газу відмовилися від заключення договорів з закладами бюджетної сфери. Останні теж не могли укладати угоди через відсутність фінансового ресурсу», – уточнив Романець.
Він також повідомив, що за дорученням президента, КМУ було прийнято низку кроків для врегулювання ситуації, зокрема, було доручено компанії «Нафтогаз Трейдинг» почати договірну кампанію з усіма закладами бюджетної сфери, комунальними некомерційними установами тощо і укладати угоди за фіксованою ціною – не більше 16,8 м. куб. «У нашому випадку йдеться про ціну 16,544 грн за 1 м куб», – додав Романець.
Він уточнив, що, зокрема постановою N 1102 від 25 жовтня 2021 року зобов’язано опаратоів газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника «останньої надії» обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 року, бюджетними установами та забезпечити безумовне відновлення газопостачання бюджетних установ.
Романець також повідомив, що наразі всіма закладами бюджетної сфери Закарпатської області скеровано близько 480 договорів до «Нафтогазтрейдтингу» для укладання угод на газ за фіксованою ціною, е близько 200 договорів опрацьовується. «За Закарпаттям закріплена відповідальна особа, яка опрацьовує всю цю велику кількість договорів, тому й виникає затримка. Але юристи працюють», – додав начальник управління.
«Усі заклади освіти будуть з газом, його відсутність не може бути причиною переходу на дистанційне навчання», – додав Романець.
Через відсутність угод на газ, зокрема, у Мукачівській ТГ до кінця тижня всі навчальні заклади переведені на дистанційну форму навчання. Наразі йдеться про 32 школи.
У школах Ужгорода з 25 по 31 жовтня осінні канікули.
Загалом, за даними ОДА, у Закарпатській області 586 шкіл та 601 дитячий садок.
Для довідки: Регіональна комісія ТЕБ та НС Закарпатської ОДА з 11 жовтня оголосила надзвичайну ситуацію техногенного характеру державного рівня через відсутність постачання природного газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021/2022 років.
Надія Петрів