Приклад для наслідування: як в Угорщині дбають про громадян

Соціальні новації, які запроваджують нині у сусідній із Україною Угорщині, вкотре вражають: підвищення пенсій, соціальні виплати, збільшення «мінімалки», турбота про родини з дітьми – усе це якнайкраще свідчить про те, що влада справді дбає про громадян. Власне, це ті речі, які найбільш затребувані у суспільстві. Наша редакція зібрала всі останні новини в напрямі забезпечення громадян, щоб розповісти про них читачам, і щоб останні донесли до законодавців в Україні: вважаємо, що хороший приклад вартий наслідування. Тож про що власне мова?

Виплати пенсіонерам

Зайвим буде й нагадувати, що пенсіонери у пострадянських країнах живуть найважче: пенсії такі мізерні, що якщо нема допомоги дітей, то вижити нереально.  На противагу тому, що в європейських країнах люди старшого віку можуть за пенсію навіть по кілька разів протягом року в Туреччині відпочивати – і це для них норма. Не секрет, що чимало закарпатців оформляють пенсії в Угорщині, щоб бодай на старості жити достойно. І хоча ця кількість невелика, все ж угорські пенсії в рази вищі за українські, якщо говоримо, певна річ, про простого пенсіонера, а не екс-суддю чи екс-прокурора…

Але зараз мова про те, що угорським пенсіонерам попри те, що вони апріорі мають кращий дохід, зараз ще й доплачуватимуть: уряд прийняв рішення про те, що кожен угорський пенсіонер у листопаді поточного року отримає одноразову матеріальну допомогу у розмірі 80 000 форинтів.  В еквіваленті на українську валюті це майже 7 тисяч гривень. Для того, щоб придбати нову пральну машинку (без «наворотів») чи холодильник, або ж навіть полетіти на 10 днів у Єгипет – цілком вистачить…

Як пишуть угорські ЗМІ, на цьому підтримка людей літнього віку не закінчується: у лютому 2022-го всі пенсіонери отримають ще одну виплату – так би мовити, «тринадцяту» зарплату.

Багато чи мало? Поки конкретна цифра не звучить, але можна приблизно підрахувати, відштовхуючись від, приміром, показника середньої зарплати по крахїні. Так, за даними угорського Центрального статистичного управління, середня зарплата в Угорщині в 2021 році становить 411 000 форинтів в місяць, що за поточним курсом еквівалентно 1 360 американським доларам. Після сплати податків в розпорядженні угорських працівників залишається 273 300 форинтів (905 $)…  І навіть якщо угорський пенсіонер отримає всього «мінімалку», а це порядка 500 доларів, а не сепредню зарплату, як наводить статистика, погодьтеся, ще й на санаторне лікування, крім відпочинку на морі, вистачить…

Допомога родинам із дітьми

Про родини з дітьми в Угорщині теж дбають, і це справді завжди викликає захоплення: держава, яка дбає про дітей, дбає про майбутнє. Без пафосу. Тому чергова новація від влади Угорщини знову ж таки сприйнята дуже позитивно: наступного року всі родини з дітьми (незалежно від того, скільки в сімї малюків), а також вагітні отримають всі сплачений в 2021 році державі ПДФО (податок на дорходи фізосіб). Скільки це?

За приблизними підрахунками (і усередненими), така сума може сягнути на родину від 800 000 тисяч до 1,6 млн форинтів!

Знову ж таки, переводимо в рідну валюту: майже від 70 000 до 135 000 гривень! Тут не тільки на відпочинок для сімї, а й на «малолітражку» вистачаить…

Підвищення «мінімалки»

Важливо, що думають в Угорщині й про працюючих ггромадян. Так, уже невдовзі, а точніше, з 2 січня 2022-го, в країні планують підвищити мінімальну зарплату до 200 000 форинтів. Чи багато це?

Якщо врахувати, що, за даними угорського уряду, офіційна мінімальна зарплата в Угорщині в 2021 році становить 167 400 форинтів (555 $) в місяць для некваліфікованої робочої сили (базова ставка) і 219 000 форинтів (725 $) в місяць для кваліфікованої, то підвищення майже на 30 тисяч форинів – це суттєво.

А тепер уявіть собі, що «мінімалка» і в Україні – 17 тисяч гривень?

Уявили? Еге ж…

Крім того, надбавки в межах 20 % отримуватимуть освітяни, медики, поліція, рятувальники, а також працівники соціальних та інших важливих служб.

Комунальні послуги

Ще треба сказати такий вагомий факт: на тлі того, що у всій Європі спостерігається підвищення вартості комунальних послуг, а про ціну газу останнім часом страшно говорити, то в Угорщині навпаки – наразі найнижчі ціни на електроенергію поміж інших країн Європи! Більше того, саме в Угорщині наразі одні з найнижчих у всьому Євросоюзі ціни на газ!

Так, безперечно, якщо порівняти, то в Угорщині комуналка обходиться у грошовому еквіваленті на 15-20 % дорожче, ніж в Україні, але ж у них і зарплати не такі, як у нас! З іншого боку, в нашій державі комунальні послуги зарегульовані, ми платимо менше тільки тому, що це компенсує держава або бізнес, і постійно чуємо про те, що ціни на газ і світло далеко не відповідають собівартості. Якби ж ми платили по-повній, то вже давно, вочевидь, з голоду повмирали б…

Замість висновків

Але все це говоримо не тому, щоб порівнювати, а тому, щоб показувати позитивний приклад. Україна в принципі часто говорить про те,  що європейський приклад – позитивний, його варто переймати! Цивілізований досвід у вирішенні різного роду проблем, продумані й випробувані закони, як вважають наші можновладці,  найкраще підійдуть і Україні. Так, ми здатні переймати, вчитися, адаптовуватися! Ось би ще до законодавства й турботу про громадян перейняти – як, приміром, в Угорщині…

Відділ аналітики KISZó-UA 

Ми в Youtube, ТелеграмІнстаграм

KISZóNews

Post Author: UA KISZó