Чи загрожують Закарпаттю і Україні нові спалахи кору?

 Кір — небезпечне вірусне захворювання, що має здатність швидко поширюватись. Як правило, 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені. На жаль, тенденції останніх років такі, що дедалі менше людей вакцинуються від цієї та інших недуг, від яких людство вигадало вакцину. Тож наразі аналізуємо, про що говорить регіональна статистика щеплень?

На жаль, спеціального лікування від кору не існує. Найкращий захист — вакцинація комплексною вакциною від кору, паротиту і краснухи (КПК). Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.

Наразі середній рівень охоплення щепленнями КПК 6-річних дітей, які отримали обидві дози вакцини згідно з графіком Національного календаря щеплень, складає близько 62%. Це недостатньо для формування колективного імунітету, коли рівень охоплення щепленнями має сягати 95–98%.

У регіональному розрізі найкраща картина у Києві (76,9%), Волинській (70%), Донецькій (68,6%) областях. Найгірша — у Львівській (52,3%), Київській (54,8%) та Чернігівській (55,6%).

Закарпаття, за статистикою, в принципі, задніх не пасе – ми на четвертому місці в Україні за показником щеплення від цієї недуги: 67,7 %, але до формування колективного імунітету нам, як і всій державі, теж далеко….

Яка зазначають в МОЗ, зважаючи, що спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років, а рівень охоплення щепленнями КПК в останніми роками був меншим за 95%, українці, які відмовляються від вакцинації, ризикують своїм життям і здоров’ям та життям і здоров’ям своєї дитини. Адже з 1 тис. людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються менш, ніж один раз на мільйон.

Міністерство охорони здоров’я закликало батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і надолужити щеплення, якщо вони були пропущені. Вакцинуватись безоплатно можуть усі діти до 18 років.

До слова, останнім часом нарікати на відсутність вакцин не доводиться. Більше того, перевірити їхню наявність можна в режимі реального часу. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна за посиланням.

«Якщо у кабінеті щеплень ви отримали інформацію, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування обставин. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, можна звернутися у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області», – таку пораду дають в МОЗ.

Для довідки

КІР – антропонозна інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Характеризується вираженою автоінтоксикацієюгарячкою, запальними явищами з боку дихальних шляхів, кон’юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі. Це одне з найбільш заразних вірусних захворювань, його індекс контагіозності наближався до 100 % у довакцинальний період, найбільш сприятливими до кору були діти, тому кір відносять до так званих дитячих інфекційних хвороб.

Кір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Передавання інфекції

Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.

Симптоми

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Ускладнення: кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Надія Петрів

Ми в Youtube, ТелеграмІнстаграм

KISZóNews

 

 

Post Author: UA KISZó