Майже три десятиліття тому Берегово стало піонером освоєння сонячної енергії на Закарпатті
“Сонячні батареї для нагріву води або отримання електрики на дахах будинків сьогодні вже нікого не дивують. А ще років 20 тому вони здавалися ознакою технічного прогресу, часом недосяжного. Вже мало хто згадає, що однією з “перших ластівок” розвитку, як тоді її називали, альтернативної енергетики, в галузі освоєння сонячного світла, причому не тільки в Закарпатті, але й загалом по Україні, стало Берегово.
У далекому вже 1994 році об’єднання “Закарпаттеплокомуненерго” (те, що управляло мережею центральних котелень, вже й забутих – адже Закарпаття стало першим в Україні регіоном, що на початку 2000-х перейшов на автономне опалення багатоквартирних будинків) запустило в Берегові сонячну установку для гарячого водопостачання.
Діяла вона при комунальній котельній № 5 Берегівського управління тепломереж, що по вулиці Кривій (нині – Михайла Тимощука). При її побудові обійшлися без “високих технологій”. Установка складалася з трьох скляних колекторів (одного великого та двох маленьких), загальною площею 100 кв.м. Під склом були розташовані пофарбовані чорним радіатори (щоб притягувати сонце), під радіаторами – теплоізоляція. В сонячну погоду установка нагрівала за півгодини 10 кубометрів води до температури в 70-80 градусів. Вода по трубах поступала в бак-акумулятор. За день таким чином нагрівалося до 60 кубометрів води, яка подавалася в батареї до розташованої поруч школи, а також у низку багатоквартирних та приватних будинків. За допомогою сонця в період експлуатації установки (з квітня по жовтень) економилось близько 4000 кубометрів природного газу щомісяця.
Геліостанція діяла до середини 2000-х років, допоки Берегово не відмовилось від централізованого опалення. Згодом сонячні колектори та супутню інфраструктуру розібрали, відтак, від них не лишилося й сліду” – розповідається в черговій #Електричнiй_iсторії від GreenGo Taxi
Додамо, що наразі будівля колишньої котельної № 5 знаходиться в приватній власності. Нещодавно зусиллям власника було зроблено косметичний ремонт фасаду, але питання, в який спосіб використати будівлю, поки не вирішено.