Будинок Парламенту – це один з основних символів Будапешту. Такий божественно красивий, і такий нестерпно популярний, що мені аж незручно тут про нього писати – і так вже все написано-переписано, обдивлено й зафотографовано, – пише авторка блогу soulbudapest Інга Деяк. І всі сто разів були, і всі триста разів бачили його з усіх доступних ракурсів (з води інакший, ніж з берега, з Буди ну зовсім по-іншому виглядає ніж безпосередньо з Пешту, уночі не такий, як вдень, ну чисто тобі принцеса Фіона :-)). Бути в Будапешті і не побачити Парламент – це фу! Це означає не бути в Будапешті. Зайвий раз сюди прогулятися, якщо вже були, – теж цілком навіть не соромно. У ньому стільки архітектуриних деталей, що ви їх не роздитивитеся навіть за десять разів. Ну й щоб зовсім вже не було, що пишу очевидні речі, які сто разів написані у всіх путівниках, ось вам 7 фактів про Парламент, які ви не знали точно, бо про це вам не розповість жодна Вікіпедія:
- Архітектор Імре Штеіндл, який спроектував найкрутішу в своїй кар’єрі будівлю, готовою її так і не побачив. На зведення Парламенту знадобилося 17 років, і архітектор до його завершення просто не дожив
- Висота будівлі становить 96 метрів – у честь епохальної для угорців події, тисячної річниці приходу древніх мадяр до Європи (896 рік). Стільки ж сходинок (96) веде до основної вежі.
- Парламент має 365 більших, менших і зовсім дрібних веж та куполів – як днів у році.
- При будівництві використали виключно угорські будівельні матеріали – це було дуже принциповим для угорців. Власне, як і до тепер. Угорці завжди першою чергою віддають перевагу своїм власним матеріалам, сировині і товарам. Так вони проявляють свій патріотизм
- Коли ви знаходитеся на площі Кошшута, то бачите насправді не один парламент, а цілих три. Від самого початку на конкурс було подано 19 проектів, з них три найкращі нині втілені у життя. Основний – Парламент. Наступні два зведені тут же, навпроти через площу. Будівля Краєзнавчого музею (Néprajzi Múzeum), і будівля міністерства сільського господарства (Földművelési Minisztérium). Це теж були проекти Парламенту, але вони програли тендер.
- Всередині Парламент оздоблений 22-23 каратним золотом. І хоч золото для декорування практично не має ваги, але його використали в стількох місцях, що витратили близько 40 кілограмів. Сьогодні ринкова вартість цього золотого декорування становить 400 мільйонів форинтів.
- Із двох бронзових левів, що охороняють центральний вхід – один не оригінальний. Під час другої світової війни оригінал був знищений. Пізніше його відновили. Правий лев – оригінал, лівий – пізніша підробка.