Колонка автора: Поверніть дітям школу!

Трохи більше трьох тижнів до початку навчального року, ще можна би спокійно спати, навіть не думаючи про ранкові вставання, сонних дітей за партами та домашки, але… Але ситуація з «Дельтою» вже десь там у мізках на задньому плані бринить негативом. Бо вже з’явилися думки, а яким буде навчання?

Чи буде навчання взагалі?

«При будь-якому рівні епідемічної небезпеки освітній процес триватиме. Якщо заклад освіти не зможе працювати в очному форматі, будуть організовані інші форми (змішана чи дистанційна) і діти продовжуватимуть навчання». Про це днями повідомив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет в ефірі програми одного з телеканалів.

І тут же уточнення: але все залежатиме від епідситуації і відсотка вакцинації вчителів. Останніх ніхто змушувати не має права.

Так, все зрозуміло, дійсно, побачимо, як розвиватиметься ситуація, особливо з огляду на вкрай повільні темпи вакцинації і усвідомлення, що до колективного імунітету нашій країні, як рачки до Праги. Усе норм. Крім одного: діти за час дистанційного навчання повністю втратили будь-який зв’язок із реальним навчанням!

Ба більше: треба дивитися правді в очі – два роки втрачених можливостей! Два роки тотальної деградації. І це не просто слова, це засвідчують результати ЗНО, результати вступних кампаній, про це говорять самі педагоги, це бачать батьки.

Треба констатувати: діти відвикли вчитися. І це найсумніше. Навіщо, якщо можна за ноутбуком чи телефоном і поспати, сказати, що не працює камера, вигадати мільйон причин, аби не бути/не слухати/не відвідувати урок, зіслатися на відімкнуте світло, пошкоджений інтернет-кабель і так далі й тому подібне. В школі – хочеш того чи ні – а мусів сидіти за партою і слухати, писати, читати, в будь-якому разі щось у вуха влітало і щось у голові лишалося. За останні два роки – майже нічого…

Так, хтось сперечатиметься, мовляв, хто хоче вчитися, той і так вчиться. Так, але таких діток незначний відсоток, і так було завжди. Переважна більшість учнів вчилася в основному завдяки відвідуванню школи, і це теж треба визнавати.

Але треба говорити й про інший бік медалі: за час дистанційного навчання батьки, які прагнуть, аби дитина не відчувала прогалин, вимушені наймати репетиторів. І впродовж останніх двох років учителі на додаткових уроках мають більше заробітку, ніж за основним місцем роботи. З огляду на це в мене постає логічна пропозиція: зменшуйте мені податки на ту суму, яка мала би йти з моїх відрахувань на освіту, адже моя дитина в школі за цей час практично не вчилася…

Дурниці кажу? Так, можливо, але ж доля правди в цьому є. І хай кожен із батьків замислиться, чи не так.

Тому панам міністрам можна сказати одне: робіть усе, щоб школа працювала. Щоб вчителі були вакциновані – пояснюйте, заохочуйте, вигадайте щось, але треба, щоб школа працювала. В звичайному режимі! Щоб першокласники вчилися, а їхні матусі й татусі не ламали голови, на кого залишити малюків на час дистанційки. Щоб батьки старшокласників-випускників не обмежували себе у всьому, бо треба виділити і з так доволі невеликого сімейного бюджету (через карантин у багатьох доходи зменшилися) гроші на додаткові заняття. Щоб діти зрештою виходили із школи із бодай якимось базовими знаннями, а не тільки з протертими штанами…

Бо найбільша біда в тім, що діти, які нині не навчилися працювати, тобто вчитися, не робитимуть цього й надалі. А потім ці ж спеціалісти нас лікуватимуть, ремонтуватимуть зуби чи вчитимуть онуків… Невесела перспектива, еге ж?

Поверніть дітям школу, а Україні – освічене майбутнє!

Наталія Петерварі

Ми в Youtube, ТелеграмІнстаграм

KISZóNews

Post Author: UA KISZó