Інформація про те, що комунальні борги списуватимуть із рахунків українців автоматично сколихнула всю громадськість. Ще б пак: коронавірусне безробіття, криза, уряд дозволив нібито не відключати боржників, а тут тобі й на… Водночас постачальники комунальних послуг кажуть, що за два роки борги споживачів накопичилися такі, що невдовзі фірми просто збанкрутують, і не буде ні води, ні газу, ні світла взагалі… Тож редакція Kiszo.news спробувала розібратися, що ж це за новація і чим вона загрожує закарпатцям.
Як будуть арештовувати рахунки
Отже, Міністерство юстиції дозволило банкам автоматично списувати з рахунків українців борги на вимогу державних і приватних виконавців. Раніше ця процедура застосовувалася тільки щодо боржників з аліментів, але тепер її розширили на інші види боргів. Також раніше якщо хтось заборгував гроші, зокрема аліменти, це потрібно довести в суді, потім виконавці довго й нудно шукали рахунки боржника. Тільки уявіть: щоб заарештувати рахунки, їх потрібно було знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки – пакет документів поштою, а відтак дочекатися відповіді. Скільки це займало часу і паперової волокити – страшно уявити…
Що змінилося тепер? Національний банк ще в лютому вніс зміни до своїх правил: тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів на них. У Міністерстві юстиції зазначили, що для самого боржника тут теж є плюс: виконавець знатиме, скільки коштів на рахунку, і зможе заарештувати тільки потрібну суму, а не все, що є. Також уже з’явилося роз’яснення, що виконавці мають право арештувати суми на рахунку тільки в одному банку. Хоча це теж ніби в перспективі…
Тепер найголовніше: які види боргів спишуть автоматично? Раніше це було можливо тільки при заборгованості за аліменти, але тепер процедуру розширили на борги за:
- житлово-комунальні послуги;
- штрафи (зокрема, за порушення правил дорожнього руху);
- зарплати.
Головне ж, що треба запам’ятати, що для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання – вона буде автоматизованою.
Повноцінно процедура запрацювала уже з 6 липня, тобто, вже майже місяць нею користуються виконавці та фірми-постачальники комунальних послуг. Автор цих рядків переконався у цьому на власному досвіді…
Уже почалося і на Закарпатті
Редакція видання звернулася до окремих постачальників комунальних послуг за роз’ясненнями щодо арешту рахунків за борги. Так, у пресслужбі ТОВ «Закарпаттяенергозбут» нам пояснили: «Як роз’яснює Мінюст, з набранням чинності цього наказу (ознайомитися з документом можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0397-21#Text)
було реалізовано технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП. Завдяки цьому банки отримали можливість повідомляти державних або приватних виконавців в електронному режимі про факт наявності банківських рахунків у боржника, номери рахунків та суми залишків на них. Тобто, з’явилася можливість в автоматичному режимі накладати арешт на рахунок. При цьому, як уточнюють в Мінюсті, йдеться про можливість накладати арешт винятково на 1 рахунок боржника в одному банку.
Простіше кажучи, якщо споживач заборгував за житлово-комунальні послуги, кошти на його банківському рахунку можуть бути арештовані в автоматизованому режимі. Увага: не списані, а саме арештовані і тільки у разі відкриття виконавчого провадження.
З огляду на це ТОВ «Закарпаттяенергозбут» укотре звертається до споживачів, у яких виникла заборгованість за електроенергію чи природний газ, з проханням оплатити борги. У протилежному разі товариство вимушене звертатися до суду з метою стягнення заборгованості, що в кінцевому результаті й може призвести до арешту рахунків».
Пресслужба також наводить цитату директорки товариства Наталії Німець із нещодавнього інтерв’ю телеканалу М-студіо:
«Це питання вкрай болісне для нашого підприємства! Тільки уявіть: на сьогодні заборгованість побутових споживачів складає 91 млн грн! Це дуже велика сума! Ми чудово розуміємо, що в час пандемії багато хто залишився без роботи, хтось хворів, у людей виникають непередбачувані обставини, але ми просимо розраховуватися за світло вчасно. Ми ж купуємо хліб чи олію в магазині й одразу розраховуємося за них, так само потрібно оплачувати й електроенергію. Всі маємо усвідомлювати, що без електроенергії немає комфортного життя: не працюватимуть холодильники, телевізори, кондиціонери, в темряві некомфортно пересуватися. Ми дуже залежні від світла, але теплоелектростанції та інші енергогенеруючі підприємства не зможуть виробляти електроенергію, якщо споживачі не розраховуватимуться, бо просто не буде за що купити вугілля чи інші енергоносії для виробництва електроенергії. Повторюся: результатом такого рішення для нашої компанії стала величезна заборгованість побутових споживачів, і ситуація погіршується, тому ПРОСИМО докладати всіх зусиль, аби оплачувати рахунки за спожиті енергоносії».
Наталія Німець також наголосила на тім, що в разі рішення суду на боржника ляжуть додаткові видатки: «При цьому звертаємо увагу споживачів, що в такому разі, коли вже за стягнення береться суд, треба буде сплатити, крім заборгованості, ще й судові витрати. Тож я ще раз звертаюся до закарпатців: просимо докласти всіх зусиль, щоб оплачувати квитанції, адже саме за рахунок цих коштів ми закуповуємо електроенергію на завтра. Ваші вчасні оплати – це, без пафосу, стабільне електропостачання всієї області».
Суди почали виносити вироки
А в пресслужбі АТ «Закарпатгаз» і взагалі повідомили, що суди вже почали виносити вироки на користь підприємства в позовних провадженнях, отже, невдовзі можна очікувати і блокування рахунків.
«Останнім часом серед населення активно поширюється міф про те, що плата за послугу з розподілу газу – незаконна, а судові накази з вимогою сплатити борг легко скасувати, подавши відповідну заяву. У зв’язку із цим сплачувати за розподіл газу буцімто не потрібно. АТ «Закарпатгаз» надає офіційне роз’яснення, чому ця інформація не відповідає дійсності.
Відповідно до судової практики, після скасування судового наказу (який є спрощеним судовим провадженням) товариство подає позов і, таким чином, справа переходить на інший етап. Суд розглядає її уже в позовному провадженні, під час якого присутні обидві сторони. У липні винесено три рішення на користь АТ «Закарпатгаз», присудивши боржникам сплатити суму боргу та додатково зобов’язавши сплатити кожного по 2270 грн судового збору.
Розглянемо реальний приклад: споживач А. накопичив борг за послугу з розподілу газу на суму 5 361 грн. Отримав судовий наказ про стягнення цього боргу і повідомлення про необхідність сплати 210 грн судового збору при спрощеному провадженні. За порадами знайомих споживач написав заяву про його скасування. Судовий наказ дійсно скасовують через те, що існує спір. Однак, через деякий час, споживачу надходить повідомлення про судове засідання – у справі про стягнення заборгованості.
Суд, розглянувши справу, виносить рішення: «Позов задовольнити повністю. Стягнути з громадянина А. на користь АТ «Закарпатгаз» заборгованість за надані послуги з розподілу природного разу в розмірі 5 361 грн та 2270 грн судових витрат (ознайомитися з повним тектом рішення можна тут https://reyestr.court.gov.ua/Review/93084819).
«З початку року до судів першої інстанції подано майже 3,5 тисячі заяв на суму 9,2 млн грн. Наразі йдеться про суми боргу, які становлять 1000 і більше гривень. Таких споживачів після завершення карантину відключатимуть від газопостачання першочергово», — прокоментувала комерційна директорка АТ «Закарпатгаз» Юлія Соколова.
У випадку скасування судових наказів АТ «Закарпатгаз» передає справи до суду для розгляду у позовних провадженнях. А тому, аби не допускати, подібного, представники оператора газорозподільних мереж звертаються до всіх споживачів газу і закликаю дотримуватись платіжної дисципліни».
Чи є вихід із ситуації?
Очевидно, що ситуація патова – платити треба, і це зрозуміло, адже за хліб і молоко ми платимо. Інша річ, що в нашій країні люди практично не отримують допомоги з огляду на коронавірусну кризу і безробіття, як це відбувається в багатьох державах Європи, і часто-гсто просто не мають чим розрахуватися.
Водночас нагадаємо, що окремі підприємства ідуть назустріч споживачам у цій складній ситуації. Так, приміром, у ТОВ «Закарпаттяенергозбут» нам повідомили, що при зверненні боржника вивчають його справу і надані документи і можуть укласти угоду про реструктуризацію (розтермінування) заборгованості.
«Для цього необхідно звернутися у центри обслуговування клієнтів ТОВ «Закарпаттяенергозбут» із відповідною заяво, – консультує пресслужба товариства. – Відповідальні працівники ЦОК визначають суму першого платежу з огляду на платоспроможність споживача, на залишок суми запропонують термін реструктуризації (не більше 12 місяців). При цьому звертаємо увагу, що укладання договору про реструктуризацію боргу не звільняє споживача від оплати поточного споживання електричної енергії. Звернутися за додатковою інформацією можна до кол-центру 0800505960, а для укладенні угоди – до Центрів обслуговування клієнтів: https://bit.ly/3do3log».
Впевнені, на аналогічні угоди йдуть й інші постачальники – все ж краще отримувати бодай щось, ніж нічого..
Для довідки. Як відбуватиметься процедура списання коштів
- державний чи приватний виконавець за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) направляє в банки вимогу на отримання інформації про рахунки боржника;
- банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію;
- виконавець за допомогою АСВП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів;
- банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавця;
- виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам;
- банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби;
- кошти потрапляють до стягувача боргу.
Катерина Фекете
Ми в Youtube, Телеграм, Інстаграм