Діти – в родину: на Закарпатті почали створювати патронатні сім’ї. Загалом ця форма опіки розроблена з тією метою, аби дитина залишалася в сім’ї, а не потрапляла в будинки-інтернати. Дорослим, які беруть на себе цей обов’язок, держава платить зарплату, малюкам – грошове забезпечення. Щоправда, патронатні сім’ї на Закарпатті тільки починають створюватися, перша з них виникла на Берегівщині. В які умови потрапили діти, хто їх виховуватиме і загалом, для чого така форма опіки створена – з’ясовував кореспондент kiszo.news.
Патронатне виховання – це тимчасове перебування дітей з неблагополучних сімей у патронатного вихователя. «Якщо вже так сталось, що дітей забрали від батьків або мати відмовляється від них, нема потреби відправляти їх до дитячих будинків, коли ці функції може взяти на себе патронатна сім’я…», – наголосила Світлана Якімеліна, начальник служби у справах дітей Закарпатської обласної державної адміністрації.
У Берегівському районі була створена перша на Закарпатті патронатна сім’я. Задля комфорту, конфіденційності і безпеки діток – імена та місце проживання не розголошуються.
Дівчинка чотирьох років та семирічний хлопчик були передані соціальною службою в нову домівку заради реабілітації після важких умов проживання. Малеча при розмові часто згадувала агресивність батька та захоплення всією родиною різними алкогольними напоями. Дітки були передані в сім’ю кілька днів тому і почали потроху освоюватись в новому середовищі.
«Коли дітей забрали від батьків, вони не були привчені навіть до банальної гігієни», – розповідала Єва Беланинець, начальник служби у справах дітей Виноградіської міської ради.
Загалом бути патронатним вихователем задача не з легких. «Незважаючи на пів року підготовки, я не впевнена, що хоч хтось буде повністю готовий до цього», – поділилась з нами своїми переживаннями пані Юлія, котра в минулому була педагогом, проте зараз вирішила присвятити весь свій час новій роботі.
За словами пані Юлії, в цій не легкій справі в неї є хороша підтримка:
«Моя донечка, моя гордість – мій головний помічник, вона перша знайшла спільну мову з дітворою. Різниця у віці між ними не така велика, тому більшість часу вони проводить разом…»
Що таке патронатне виховання і звідки воно пішло?
26 січня 2016 року Верховною Радою України був прийнятий закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», де вперше було згадано таке поняття, як «патронатна сім’я».
Ідея таких сімей не нова, в багатьох розвинутих країнах ця форма тимчасового влаштування дітей дозволила практично позбутись дитячих будинків.
Патронатне виховання – це тимчасове перебування, догляд та реабілітація дітей з неблагополучних сімей у патронатного вихователя на період подолання складних життєвих обставин. Загалом термін перебування дітей в патронатних сім’ях близько трьох місяців, проте при необхідності він може бути продовжений до 6 місяців.
Хто такий патронатний вихователь? Як ним стати?
Патронатний вихователь – це повнолітня особа, яка після певної підготовки наймається державою заради виховання, опіки та реабілітації дітей, які проживали у важких умовах.
Виховання такої малечі – досить складна задача, оскільки психіка діток, а деколи ї їхнє фізичне самопочуття, можуть бути в досить поганому стані. Тому кожному вихователю назначається помічник з осіб, які проживають разом із ним.
Які обов’язки в патронатного вихователя?
- Створення належних умов для проживання, навчання та розвитку діток.
- Надання послуг з догляду, виховання та реабілітації малюків після важких життєвих умов.
- Згідно своїх повноважень – представляти інтереси дітей у різних установах, закладах.
- Співпраця з органами опіки, соціальними службами та батьками заради подолання складних обставин та повернення малечі до рідних.
Загалом будь-яка повнолітня особа, яка має досвід виховання та належні умови проживання, після проходження спеціального навчання строком в пів року може стати патронатним вихователем.
Які діти потрапляють до патронатних сімей?
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме:
– новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
– підкинуті, знайдені діти;
– безпритульні діти;
– діти з сімей, в яких існує загроза їхньому життю та здоров‘ю;
– діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
– діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні;
– діти, переміщені із тимчасово окупованої території, або району проведення бойових дій в зоні АТО;
– інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.
Куди звертатись для проходження відбору і навчання?
Усі бажаючі стати патронатним вихователем мають звертатися до місцевих чи регіональних соціальних установ та служби у справах дітей Закарпатської обласної державної адміністрації.
Для проходження навчання необхідно мати при собі певний пакет документів, а саме:
- заява;
- копія паспорта громадянина України;
- копія трудової книжки (за наявності);
- довідка про стан здоров’я кандидата в патронатні вихователі та осіб, які проживають разом із ним, складені за затвердженою формою;
- довідка про відсутність судимості, у тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку й проживають разом із кандидатом в патронатні вихователі;
- копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
- письмова згода на влаштування дитини в сім’ю кандидата в патронатні вихователі всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним, у тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.
Яка ж оплата за надання цілодобових послуг з догляду за дітками?
Про грошове забезпечення, яке отримує патронатний вихователь:
1) Соціальні виплати патронатному вихователю – 2,5 прожиткових мінімуми на кожну дитину відповідного віку. Так, з 1 січня 2021 року така соціальна допомога становить для дітей віком від 0 до 6 років 3842 грн. (1921х2), а для дітей віком від 6 до 18 років – 4790 грн. (2395х2).
2) Розмір оплати за послугу патронату над дітьми прирівняний до 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи (з 1 січня 2021 року – 11350 грн.) (2270х5).
3) Також установлена система надбавок у розмірі 10% за кожну наступну дитину, а також за складність у разі влаштування до сім’ї патронатного вихователя новонародженої дитини, дитини з ВІЛ-інфекцією, дитини з вадами розвитку чи інвалідністю, неповнолітньої вагітної.
Таким чином мінімальна сума грошового забезпечення в місяць може складати понад 15 тис. грн, але детальніше вам розкажуть, коли звернетеся.
Катерина Фекете