Закарпатський край – казковий та дивовижний, кожен його куточок уміє вразити та закохати. Кожне його місто чи село – унікальне та неповторне, має свою багату та цікаву історію та не менш цікаву сучасність. Берегово – одне із таких прекрасних та неповторних місць, в яке хочеться повертатися знову і знову.
Берегове – місто біля підніжжя невисоких гір, схили яких засаджені густими виноградниками. Річка Верке – головна водна артерія міста, яку називають каналом, через те, що з’єднує вона Латорицю та Боржаву. Існує припущення, ніби до приходу угорців на цих землях існувало поселення римлян Перігіум, хоча це скоріше вигадка, аніж істина.
Легенди та історичні відомості Берегове
Загалом, існує дві легенди, які розповідають про виникнення поселення. В першій розказується про пастуха Саса, який випадково став спостерігачем бійки двох биків. На тому місці, де відбувалася бійка, пастух виявив вибиту копитами яму, а в ній скарби. Хлопець не приховав гроші, а навпаки, пожертвував кошти на будівництво храму на березі річки. Поселення, яке поступово розросталося, отримало назву Бергесас.
Інша назва, ймовірно правдива, розповідає про те, що у 1063 році поселення заснував герцог Ламперт – молодший син угорського короля. Маєток, вибудуваний ним, довгий час був названий на честь герцога Лампертгаза. У зв’язку з тим, що поселення постійно потерпало від набігів половців, король Гейза ІІ поселив тут саксонців(сасів). Через що тепер містечко стало називатися Лампертсас. Ймовірно, новоприбулі навчили місцевих вирощувати виноград та почали видобувати в Мужієві золото.
З 1247 року місто отримало статус королівського, а з 1342 – Магдебурзьке право. 1446 рік – заснування першого в краї ремісничого цеху шевців. З 1504 року місто стає адміністративним центром комітату Берег.
Містечко активно допомагало князю Ференцу ІІ Ракоці у боротьбі проти роду Габсбургів. У 1703 році на центральній площі міста було розгорнуто повстанське знамено.
У 1880 році сталася масштабна пожежа, що зруйнувала більшу половину міста. Справжнім відчайдухом показав себе лікар Ліннер, який взяв величезні позики у банку під свої виноградники. Завдяки цим грошам місто набуло колишнього вигляду та знову почало процвітати.
За часів окупації міста Чехословаччиною 1919-1938 рр. воно отримало свою сучасну назву Берегово.
Туризм та відпочинок в Берегово
Серед місцевих мешканців можна почути стару назву міста Берегсас. Кожен гість сповна може відчути любов городян до свого міста. Вона тут повсюди, і заразитися нею дуже легко. Старовинна архітектура, мальовничі краєвиди, вузькі старенькі вулички, затишні ресторанчики та кав’ярні, з яких можна спостерігати за повільним життям Берегсасу – все це назавжди закарбовується у пам’яті мандрівників. У Берегові можна спробувати вина місцевого виробництва, які вражають різноманіттям смаків та ароматів. Також душею прикипіти до одного із місцевих ресторанчиків, які готують неймовірні страви угорської кухні.
Термальні води в Берегово
Щоб зцілити своє тіло та назавжди забути про болячки, відвідайте місцеві термальні джерела високої мінералізації, багаті на кремній, азот, вуглекислий газ, натрій та хлор. Аналоги таким джерелам зустрічаються тільки у 4-ох куточках нашої планети: Сахаліні, Камчатці, Новій Зеландії та Ісландії. Вода в басейні з мінеральною водою ніколи не опускається нижче 36 градусів, що дуже комфортно для людського тіла. Вода до водойми надходить з глибини 1680 метрів! Регулярне відвідування такого басейну допоможе забути про проблеми артриту, варикозу, остеохондрозу, захворювань нервової системи, серцево-судинних захворювань. Вода не прозора, білого кольору, солена. Також вона допоможе в активній реабілітації наслідків травм сухожилля, м’язів, кісткової тканини.
Одним словом, враження та користь від відпочинку у Береговому не передати жодними словами, це все потрібно відчути на власній шкірі.
Галина Журавльова, Карпати лав