Колонка автора. Паралельний світ зарплат: чи існує?

Іноді мені здається, що більшість із нас живуть десь у світі, паралельно з яким існує ще якийсь ефемерний, незвіданий – той, до якого ніяк не потрапити.

Наш світ – той, у якому ти від ранку до вечора працюєш, намагаєшся жити справедливо, не красти, не заздрити тому, в кого кращі статки і так далі. Паралельний – десь-інде, і невідомо, як там, і не хочеться знати.

Але! Поки не було засилля мереж, інтернету та гаджетів, якось доволі нормально сприймалося все це, бо навколо були такі ж вчителі, лікарі, підприємці – всі так само від ранку до ночі працюють, і все гуд.

Тільки нинішня всепоінформованість час від часу вибиває з колії.

Наштовхуюся днями на оголошення на одному із сайтів:  «Потрібен помічник керівника…. (одного із українських екс-мерів». Вимоги – вища освіта, розмовний рівень володіння англійською, досвід роботи помічником 1 рік,  «вільне володіння стандартними офісними програмами, а також навички написання звітів, уміння вести переговори, щоб гідно представляти керівника в телефонних переговорах, уміння швидко знаходити потрібну інформацію в пошукових системах, аналізувати і коротко письмово формулювати суть»… 

Порилася ще трішки – таких пропозицій, виявляється, на ринку чимало, в окремих тільки звучить додаткова вимога на кшталт «стресовитривалість», «готовність працювати 24/7…»

А тепер найголовніше: як ви думаєте, яка зарплатня? За рік досвіду і стрестовитривалість?

67 тисяч гривень стартова. З перспективою росту і підвищення…

Все, слів немає.

Якийсь перекіс… Щось не так у цій державі. Все розумію: приватна фірма, може собі дозволити, але! Рік досвіду і знання англійської, пошук інформації в мережі Інтернет і володіння офісними програмами – це те, чим володіє нині будь-який випускник середньої школи, який хоч трохи вчився. А вища освіта – взагалі не проблема, особливо враховуючи, що й вчитися нині не обов’язково, достатньо платити за це (перепрошую, але і таке ж є…)

Мене більше засмучує інше: помічникам із мінімальним досвідом в нашій держав готові платити по 2,5 тис доларів, а вчителі, лікарі отримують… максимум 10 тисяч гривень. Ну, добре, в умовах поширення ковіду може і вдвічі більше, але тут така «стресовитривалість» і готовність працювати 24/7, що слів немає. І ніяких 2,5 тисяч улюблених і близько не пахне, хоч би працював 48 на 7, якби було реально.

І скажіть мені, скільки випускників шкіл після того, як натраплять на подібні оголошення, схочуть іти вчитися на лікаря, педагога, інженера? Навіщо?  

Сумно… Бо пригадується, що з року в рік той чи інший президент обіцяє підвищити зарплати тим, на чиїх плечах тримається основне – здоров’я і освіта нації.  Приміром, перед президентськими виборами Зеленський пропонував підвищити до 4 тисяч доларів (приблизно 108 тисяч гривень) зарплати вчителям. А що маємо реально? Як пише «Громадське.уа», реальність така: «з 1 січня 2021 року посадовий оклад молодого вчителя без категорії становить 4 859 грн, що на 809 грн більше, ніж було з вересня 2020 року. Посадовий оклад учителя вищої категорії — 6 461 грн, що на 1 076 грн більше, ніж із вересня 2020 року. Це посадовий оклад за 18 годин роботи на тиждень. У Львівському національному університеті імені Івана Франка з січня 2021 року базовий посадовий оклад викладача становить до 11 641 грн». І це у працівника вишу!!! Також залежно від звань та наукового ступеня можливі надбавки, і хай навіть стовідсоткові, але ж до окладу в 4 тисячі «зелених» так далеко, як пішки до Північного полюсу…

І напевно тоді, коли вчителі отримуватимуть обіцяну сотню, отакі помічники керівників матимуть… боюся й рахувати, наскільки пропорційно більше може вийти!

І не заздрісно ні каплі, бо насправді народна мудрість «менше маєш – спокійніше спиш» для багатьох відіграє важливу роль. Хтось не мислить себе на іншій роботі, ніж лікувати і вчителювати, і неважливо, яка зарплата, важливо – «чтобы не было мучительно больно за бесцельно прожитые годы». Шкода тільки, що настільки не цінується в нашій країні та праця, яка справді заслуговує на високі зарплати…

Може, десь у паралельному світі все навпаки?   

Наталія Петерварі 

KISZóNews

Приєднуйтеся: Ua.kiszo.net відтепер у Youtube, ТелеграмІнстаграм

Post Author: UA KISZó