Із входженням краю під назвою Підкарпатська Русь до новоствореної демократичної держави – Першої Чехословацької Республіки почався бурхливий розвиток у всіх секторах народного господарства, освіти, медицини, культури, традицій. Однією із яскравих сторінок краю є будівництво міжнародного аеропорту «Ужгород». Влада кожної держави, яка зацікавлена у її розвитку, прагне мати швидке і комфортне сполучення зі своїми адміністративними центрами та країнами світу. Особливо це стосується повітряного сполучення. Розповіли історію створення аеропорту на сторінці Закарпатської крайової спілки чеської культури.
Уряд Чехословаччини ініціював, а президент Томаш Масарик зобов’язав Міністерство поштового і телеграфного зв’язку розробити проектно-кошторисну документацію для побудови в Ужгороді аеропорту. Станом на 1924 рік у молодої держави вже були «Чехословацькі аеролінії».
Угода між владою центральною і міста Ужгорода від 18 жовтня 1927 року засвідчує: Чехословацька Республіка бере на себе зобов’язання за 1 рік від моменту укладання договору побудувати в Ужгороді сучасний цивільний аеропорт із урахуванням усіх негативних наслідків від природних явищ, а міська управа безкоштовно забезпечує необхідну кількість річкової гальки та піску, а також надає свою каменоломню по вулиці Собранецькій для видобутку каміння для зведення об’єктів.
1928 року розпочалося і завершилося будівництво комплексу аеропорту, до якого входили: приміщення аеровокзалу, житло для обслуговуючого персоналу, гаражі, склади, залізобетонний ангар у розмірах 34х30х8 метрів, перон, адмінцентр, злітно-посадкова смуга довжиною 2038 м, шириною 40 м. та посадковий майданчик 590х570 м, на краю якого встановили напис «Uzhorod», виконаний із бетонних літер заввишки 6 метрів і шириною 4,8 м. Його було видно з літака з висоти 1200 м. Відкрили також радіо-телеграф та метеорологічну станцію. Злітну смугу забезпечили направляючими вогнями. А щоб захистити її від наслідків танення снігу, вздовж вулиці Собранецької прокопали рів глибиною 1,5 метра і шириною 2.
Через 8 років аеропорт «Ужгород» відзначатиме своє сторіччя. Офіційно він був відкритий 4 травня 1929. Перший політ був здійснений ранком 6 травня на літаку «Haxiland» з Ужгорода до Праги, а вечором цього дня із Праги до Ужгорода. Так було започатковано рейси між Прагою та Ужгородом. Швидкий потяг долав цю відстань протягом 18 годин, а літак – 5.
Обсяги пасажирських авіаперевезень щороку зростали. Для прикладу: тільки в 1937 році лише 25 тисяч туристів скористалися цим транспортом з метою побувати на Підкарпатській Русі. Назрівала необхідність відкриття нових внутрішніх і міжнародних авіаліній.
Журнал «Letecvi» у 1928 році писав про перспективи аеропорту «Ужгород», зокрема він зазначав: уже від самого задуму побудови летовища на Підкарпатській Русі, воно мало стати міжнародним. Із нього можна буде дістатися Чернівців, Одеси, Кишинева, а згодом відкрити рейси «Ужгород – Львів – Київ – Москва» та «Ужгород – Мішкольц – Будапешт – Загреб».
Ужгород, як адміністративний центр Підкарпатської Русі, мав три рейсові авіасполучення із Прагою, а для зручності пасажирів курсував автобус між вокзалом і аеропортом.
Із анексією нашого краю Угорщиною в березні 1939 року аеропорт на деякий час перестав функціонувати. Згодом його Угорщина почала використовувати для військових потреб. 19 травня 1940 року з летовища запустили, крім неділі, щоденний рейс за маршрутом «Ужгород – Кошице – Будапешт». У 1943-1944 роках нацисти та хортиська Угорщина хотіли перетворити його на базу для літаків-бомбардирувальників. На щастя, ані сотні зігнаних людей у середині вересня 1944 року не змогли допомогти реалізувати цей план.
Після Другої світової війни і входження Закарпаття до складу УРСР, яка була частиною імперії СРСР, літопис Ужгородського аеропорту продовжився, але це вже була нова сторінка, як і ще одна, і маловтішна, сторінка доби незалежної України.
Планується побудувати міжнародний аеропорт на території Мукачівської ОТГ