Непереможний силач Еміл Корошенко – виходець з села Косонь

У 2017 році угорський дослідник Пал Токач видав книгу, яка має коротку назву “Koroschenko Emil” – про життя непереборного закарпатця, про якого ще за життя складали легенди. Донедавна закарпатці ж не знали про свого земляка, чия світова слава борця та непереможного силача не поступається заслуженій славі іншого сина Срібної Землі, Івана Фірцака (Кротона) (про якого наше видання писало, зокрема, в замітці Дослідниця Еліна Дегтярьова розшукувала у Берегові факти про найсильнішого закарпатця – Івана Силу).
Видання Varosh нещодавно підготувало перший матеріял про Еміла Корошенка, який викликав чимало відгуків, зокрема, й серед берегівчан. Адже починалась велика стаття зі слів “Про його походження наразі відомо не надто багато. Лише те, що Елемер Кьорошкені народився 29 березня 1910 року в місті Виноградів (тоді угорською – Nagyszolos) на Закарпатті. За іншою версією – в селі Косино на Берегівщині. Невідомо імена його батьків, а також про його молоді роки”.
Так буває часто, коли місцем народження видатної людини називають кілька місць одночасно, класичний приклад – давньогрецький поет Гомер, за право бути батьківщиною якого змагалися сім міст. Однак у випадку з Кьорошкені-Корошенко є підстави вважати, що він таки уродженець Косина. Принаймні, так стверджує берегівчанин  Misi Kovacs, який знав родичів силача і навіть кілька разів бував в його рідному будинку, саме у Косині (про це славетне село читайте в матеріялі  Косонь – колишній окружний «райцентр», цікавий не лише басейнами).

Як доказ того, що знає легенду не з чуток, оприлюднив у Громадському Форумі Берегівщини фотографію 1938 року, зробленому в чеському місті Оломоуц. На ній зображений і Еміл Корошенко (другий зліва), і дід нинішнього власника фото (в центрі).

Точно відомо, що майбутній герой цирку та силових шоу “навчався в школі в Ужгороді, коли Підкарпатська Русь (Закарпаття) стала частиною Чехословаччини. Цирк та бої на той час були найпопулярнішими розвагами для публіки. Відомими силачами захоплювалися, на перемогу чи поразку часом робилися величезні ставки. Не дивно, що й молодий Елемір вирішив спробувати себе на цих теренах. Тим паче, від природи був наділений надзвичайними здібностями. Розповідали, що його захопленням було згинання монет, затиснутих між зубами, а також він із легкістю забивав кулаком цвях у дерево, а потім витягував його, міцно обхопивши щелепами. А ще піднімав важкі предмети та без вагань боровся на рингу, здобувши титул чемпіона Чехословаччини з боксу.

На початку 1930-х Елеміра забирають на 18 місяців до армії. Саме там, у війську, його, ймовірно, і перейменували на Еміла. А “важке” у вимові для чехів угорське прізвище переробили практично на українське – Корошенко. Річ, можливо, була і в тім, що сам Елемір знав однаково добре й угорську, й русинську.

У будь-якому разі саме з таким ім’ям та прізвищем – Еміл Корошенко – він залишився на все своє подальше життя. У тому числі, на афішах та на могильному камені…”

Хто з берегівчан ще не ознайомився з повною пригод історією непересічного закарпатця, того запрошуємо до матеріалу наших колег Непереможний “Killer”: про силача Еміла Корошенка із Закарпаття складали легенди

 beregovo.today

Post Author: UA KISZó