Чи дійсно період з 2001 по 2004 роки був періодом ІНВЕСТИЦІЙНОГО ДИВА?
Чи можна повторити інвестиційний феномен регіону?
Чи все ж таки треба створювати нове інвестиційне диво, яке з часом трансформується в економічне диво?
Зроблю спробу відповісти на ці питання.
Чи було інвестиційне диво на Закарпатті на початку нульових? Тільки цифри і факти. За цей період:
- створено 19 тисяч робочих місць;
- збудовано 8 надсучасних заводів («greenfield»);
- реконструйовано більше 30-ти заводів («brownfield»);
- залучено близько $200 млн. прямих іноземних інвестицій;
- на економічній карті Закарпаття з’явилися всесвітньо відомі ТНК та бренди продукції: VW, Audi, Seat, Jabil, Jazaki, Flextroniсs, Fisher, Genterm, Ikea та інші;
- зовнішньоторговельний оборот збільшився з 220 млн. доларів до 1,3 млрд. дол. США.
Чи підтверджують ці показники тезу про те, що це було інвестиційним дивом? Все пізнається у порівняні. Якщо проаналізувати, які втрати понесло Закарпаття внаслідок недолугої політики влади, коли практично були ліквідовані всі преференційні норми законів України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській області» та «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття», то можна стверджувати, що інвестиційного дива не відбулось. Скоріше, це був розбіг, а перед стрибком у диво влада поставила шлагбаум, не дозволивши створити інвестиційного прориву у регіоні.
Судіть самі. Закарпаття внаслідок управлінських рішень центральної влади втратило понад 1,2 млрд. прямих іноземних інвестицій та понад 30 000 робочих місць.
На Закарпатті так і не розмістили свої виробництва десятки всесвітньовідомих компаній, з якими велися перемовини.
Я вже не кажу про те, що було втрачено масштабний проект концерну Volkswagen Group, з яким велися активні перемовини про розміщення повномасштабного виробництва автомобілів на Закарпатті. Проаналізувавши непередбачуваність рішень української влади, інвестиційний проект було розміщено в Росії в місті Калуга. На сьогодні у рамках цього проекту інвестовано понад 1,7 млрд дол. США прямих іноземних інвестицій, зайнято у виробництві понад 6000 осіб, випускається понад 250 тисяч автомобілів в рік. Цей проект теж міг бути на Закарпатті!
Володимир Панов, голова Федерації роботодавців Закарпаття, член наглядової ради «Єврокар»
За матеріалами Varosh