Участь у презентації взяли ректор Карпатського університету імені Августина Волошина Віктор Бедь, директор Інституту державотворення і публічного управління КаУ імені Августина Волошина й редактор Альманаху «Українське Державотворення» Маріан Токар, співвиробник відео-виставки Едуард Довбиш, голова Української асоціації студентів Віктор Понзель та інші колеги.
Реалізація просвітницького проєкту стала можливою завдяки сприяння дослідника архівних фондів української діаспори в США Олександра Дебича, котрий віднайшов та відсканував унікальні світлини у відео-виставці, а також із дозволу Українського Музею-Архіву та його директора Андрія Фединського на їх використання.
Відтак, завдяки ідеї сюжету і текстовому сценарію Маріана Токаря, а також монтажу й технічній постановці Едуарда Довбиша вийшла цікава історична фотопостановка «Каленик Лисюк і Карпатська Україна». У центрі уваги – світлини Каленика Лисюка, який навесні 1939 року з сином Петром прибув на Закарпаття, щоб відзняти проголошення Незалежності Карпатської України. Хроніка, відзнята Калеником Лисюком разом із сином Петром 1939 р., від часу проголошення незалежності Карпатської України до боїв з угорською армією, увійшла у відому стрічку режисера Василя Авраменка «Трагедія Карпатської України», яку було презентовано у США в 1940-х роках.
На жаль, тоді у боях загинув Петро Лисюк і його батько продовжив роботу над стрічкою уже після загарбання краю гортистською Угорщиною й відзняв реконструкцію подій у Карпатській Україні. До відео-виставки увійшла частина з цих фото. Крім того тут представлені й інші світлини, у тому числі з його приватного життя.
Сподіваємось, відео-виставка займе чільне місце серед інших ушанувань героїчних подій Карпатської України.
Для перегляду відео-виставки – перейдіть за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=EB6bfAdiktg