Хуст – справжня перлина Закарпаття, яка з кожним роком стає все більш красивою. Складається враження, що роки не руйнують місто, а, навпаки, надають все більшого шарму та неповторності. Ще в далекому 1090 році був зведений Хустський замок, на який покладали особливу надію місцеві. Тільки завдяки могутності та неприступності хустської фортеці вдалося розбудувати таке красиве та незалежне місто. Хуст увібрав у себе найкраще від трансільванських князів, австрійських вельмож, сильної духом української інтелігенції. Назва міста записана золотими буквами в історії формування незалежної України. Волелюбний та небайдужий простий греко-католицький священик Августин Волошин був проголошеним президентом Української незалежної держави. Щоправда тільки на декілька днів, але протягом цього часу столицею новоутвореної держави було саме місто Хуст.
Сьогодні ж Хуст з кожним днем стає все більш красивим та комфортним містом завдяки гостям, що його відвідують кожного року. Хуст – місто нових вражень та відкриттів, місце, в якому зароджується любов до всього Закарпаття. Колишній костел святої Єлизавети та руїни середньовічної фортеці на фоні неймовірних гірських пейзажів вражають кожного у саме серце.
Легенда про виникнення назви Хуста
Легенда про виникнення назви Хуста пов’язана з легендою про чорта, що хотів піднятися на землю. Пробив рогатий дірку у землі, хотів уже вилізти, як хвіст його застряг у пеклі. Земля у цьому місті піднялася та стала горою, а сам нечистий заволав від нестерпного болю:
-«Ой, хвуст, хвуст, мій хвуст!».
Та це тільки одна із версій. Інша розповідає про зв’язок назви з ім’ям одного з володарів замку. Або ж хустинками червоного кольору, якими сповіщали про наближення біди.
Історія міста Хуст
Хустський замок
З Хустського замку розпочалася велична історія цього містечка. Сам Хуст лежить у підніжжі гірської вершини, на якій стоїть зруйнований колись величний замок. Так звані Хустські ворота (течія Річки, що впадає в Тису, а сама вона тут звужується) – важливий відрізок давнього шляху на воді, де перетиналися не тільки річкові маршрути, але й сухопутні.
Хоча вік міста офіційно рахують від часу будівництва фортеці, саме поселення тут існувало задовго до цієї події.
Будівництво замку у Хусті розпочалося у 1090 році. На саму твердиню покладали чималі сподівання, вона мала виконувати одразу три функції. За допомогою фортеці влада могла здійснювати контроль над Хустськими воротами, через які транспортували з Солотвина сіль. Також замок мав ставати на шляху татарам чи туркам, що часто здійснювали грабіжницькі набіги на східні угорські кордони. А ще місцеве населення не дуже то і хотіло нової угорської влади, тому у разі бунту замок міг допомогти у контролюванні містян.
Довгих сто років зводився замок, але результат був того вартий. Грізна та міцна фортеця з першого погляду лякала неприступністю всіх своїх ворогів. Сама «чортова» гора виконувала головну функцію, завдяки їй фортеця була добре захищеною і підступитися до неї було вкрай важко. Навіть татарська орда славнозвісного кримського хана Гірея та турецьке військо не змогли «поставити на коліна» Хустський замок. Ймовірно, твердиня би зіграла чималу роль у русі куруців проти династії Габсбургів. Та зрада одного із аристократів привела до повного фіаско.
Що ж таки зруйнувало міцну та неприступну фортецю? Існує декілька версій. Серед яких є одна доволі легендарна. Розповідає вона про дужого опришка Григора Пинтю, котрий довгий час просидів у в’язниці Хустського замку. Проведені в ув’язнені роки не пройшли безслідно, тому ватажок взяв гармату та за декілька пострілів повністю зруйнував фортецю.
Інша, більш прозаїчна, розповідає про часи занепаду Хустського замку, який втратив свою стратегічну роль. І з часом про замок забули. Від запустіння та страшних погодних умов замок просто розсипався. Стратегічна роль Хуста перейшла до Мукачева.
Хуст – столиця Карпатської України
Та не замком єдиним відомий Хуст. Саме тут у 1919 році вирішувалася доля Закарпатської України. На всенародних зборах було вирішено приєднати Закарпаття до решти України. Та ті збори нічого не вирішили, адже приєднали землі до новоствореної Чехословаччини. Пізніше, вже у 1939 році, була проведена наступна спроба об’єднання. Хуст проголошено столицею Карпатської України. На жаль, угорські війська були сильнішими та чисельнішими за невеличку армію захисників молодої держави. Ні один із патріотів не залишився в живих, їхні трупи, жорстоко закатовані, повикидали в Тису. На пам’ять про ті страшні події та їх жертви між Виноградовим та Хустом створений меморіальний парк «Красне поле».
Туристичні принади Хуста
Місто вражає своє архітектурою на фоні гірських вершин. Здається, що перед тобою постає пейзаж із журналів закордонних курортів. Краса та й годі! Крім цього, місто цікаве своїми численними сакральними спорудами.
Що подивитися у Хусті в першу чергу
Хустський замок – це саме те місце, з якого і розпочинається вся історія міста, про що ми розповідали вище. Це єдиний мовчазний свідок, що пережив всі біди та радості міста. Фортеця стійко переживала навали численних ворогів, аж поки у 1717 році не сталася остання вирішальна битва для замку. Це було останнє в історії замку протистояння містян з татарами.
Із замком пов’язана легенда про народження горезвісного графа Дракули – Влада Цепеша. Дійсно, матір румунського вельможі походить саме з цих земель, її батько Богдан із роду Сас був у замку воєводою. Кажуть, що неодноразово в рідну домівку діда приїздив й онук, навіть заховав стінах замку частину незліченних скарбів. Але чи то правда чи видумка, вирішувати вам. Наразі Хустський замок знаходиться в стані руїни, але там досі є на що подивитися цікавому та сміливому мандрівникові.
Замкова гора або парк «Хустський замок». Це місце, яке потребує оновлення, але яке не втратило свого шарму. Тут особливо приємно прогулюватися по акуратно викладених стежках серед затишних зелених насаджень. Також тут можна вшанувати пам’ять та подякувати героям Карпатської України. За австрійської влади парк був місцем розваг для лижників. З того часу тут залишилися тільки деякі фрагменти з колишніх гірських підйомників.
Хустський краєзнавчий музей. Це місце, де зберігаються найбільші історичні скарби. Тільки тут можна сповна пізнати місто та його історію. Вивчити його особливості, дослідити найцікавіші моменти життя. З кожним роком до експозиції музею додається щось нове, від цього дорогоцінні колекції стають все цікавіші для відвідувачів. Просто на території музею можна придбати унікальний та оригінальний сувенір карпатських майстрів та оглянути неповторні шедеври українських, та не тільки, малярів. Двері Хустського краєзнавчого музею гостинно відчинені для всіх відвідувачів у будні з 9:00 – 16:00, у вихідні з 9:00 до 14:00.
Храм Святої Єлизавети. Унікальна сакральна пам’ятка ХІІІ ст. Найдавніший храм Хуста та один із неповторних сакральних перлин Закарпаття. Так склалося історично, що з самого початку храм належав до римо-католицької конфесії, саме тому досі в народі церкву називають «костел».
Храм Святої Анни. Історія храму налічує більше 300 – от років. Його будівництво розпочалося в далекому 1799 році. Неймовірно, але святиня в центрі міста унікальна ще й тим, що вона зберігає вцілілі рештки легендарного Хустського замку – годинник та дзвін. Таким чином замок буквально переродився у храмі. Поруч церкви Святої Анни на тій же площі Богдана Хмельницького знаходиться ще одна старовинна сакральна пам’ятка архітектури – собор Вознесіння Господнього. Храм, який на половину століття старший за свого сусіда, належить до греко-католицької конфесії.
Чеський квартал. Історична частина міста, яка варта, щоб її знімали в історичному фільмі. Чехословацька влада, яка укріпилася на Закарпатті в першій половині ХХ ст. спеціально для своїх військовослужбовців звела цілий квартал в модному тоді архітектурному стилі «шале». Буквально протягом одного року в період 1924 – 1925 рр. празький архітектор – функціоналіст Фрайвальд зводить повноцінне диво. Щоб запитати дорогу до кварталу у місцевих, потрібно запитувати про «Празьке» або «Чеське містечко», «Масарикову колію». Сучасна назва вулиці, де знадиться знаменитий Чеський квартал, – вул. Вакарова. Поряд знаходиться міська школа №1, в якій перший президент Августин Волошин проголосив незалежну Карпатську Україну.
Долина нарцисів. Унікальне природне диво, яке на теренах України можна побачити тільки у Хустському районі. Справжні дикорослі весняні квіти вкривають величезну площу і дарують неймовірний аромат. Таке диво можна побачити, відвідавши урочище Кіреші від березня. Тоді є шанс побачити на власні очі квітучий шафран та ніжний первоцвіт.
Місця для відвідин з дітьми
Повноцінний сімейний відпочинок не повинен бути нудним та одноманітним. Хуст може запропонувати безліч можливостей для відпочинку з маленькими мандрівниками.
Страусина ферма. Завітайте разом з наймолодшими членами родини до неповторної страусиної ферми. Це незабутні враження від знайомства зі справжніми пернатими велетнями, які запам’ятаються на все життя як дітям, так і дорослим. Тут можна погодувати страуса з власних рук капустою, хлібом, яблуками. Але пам’ятайте про правила безпеки – страуси страшенно недолюблюють яскравий одяг. Ферма цікава тим, що кожен охочий може купити пташине яйце вагою до 2-ох кг. та навіть пір’я.
Буйволяча ферма. Цих унікальних тварин можна зустріти тільки в екологічно чистому Закарпатті, так як іншого середовища худоба просто не переносить. У селі Стеблівка, всього за 14 км. від міста, можна познайомитися з рідкісними представниками цього виду, скуштувати неймовірно смачне та корисне молоко, сир.
Оленяча ферма. Виявляється, що не потрібно летіти далеко за Полярний полюс, щоб на власні очі подивитися на справжніх оленів. Закарпаття – багатий край, зокрема й на цих рідкісних представників природи. Всього 15 хвилин їзди від міста трасою Р11 – і ви на місті. Не забудьте захопити з собою хліб та сухарі, тварини просто обожнюють гостинці. Та будьте готові й до того, що горді та норовливі олені не приймуть від вас вашого захоплення та ласки. Невинний дотик до тварини може обернутися травмою.
Вечірній Хуст. Ввечері є також де подітися з маленькими дітьми. Просто в центрі міста знаходиться дивовижний кольоровий фонтан, що виблискує у вечірню пору різнобарв’ям та тішить своїх гостей. Поряд з фонтаном знаходиться дитячий майданчик, на якому можна весело та з користю повести один із вечорів.
Романтичний відпочинок у місті Хуст
Для активних сімей та молодих пар варто побувати на гірськолижному хустському курорті. Знаходиться це активне місце відпочинку в селі Велятин, а це якихось 20 хв. просто з центру міста. Драйв та неймовірний адреналін гарантований.
Пам’ятку про романтичний відпочинок в казковому Хусті можна залишити на мості Закоханих, що веде до Хустського замку. Не забудьте прихопити з собою замочок – це так романтично! Повного романтичного ефекту можна досягти, вибравшись на Замкову гору. Саме звідси відкривається неймовірний краєвид на все місто, вдалечині видніються гірські вершини. Це місце, в якому освідчуються в коханні, будують плани на майбутнє, просто проводять час на самоті.
Звичайна прогулянка містом принесе чимало позитивних емоцій та незабутніх вражень. Незалежно від того, чи ви приїхали цілою сім’єю, чи тільки зі своєю найдорожчою другою половинкою – саме Хуст стане вашим улюбленим місцем відпочинку та чудовим стартом у знайомстві з сонячним Закарпаттям.
Як дістатися до міста Хуст
Щоб дістатися до Хуста, можна у Львові чи Ужгороді сісти на прямий поїзд. Або прямими рейсами доїхати з Києва, Тернополя, Одеси, Хмельницького, Мукачева, Львова чи Івано-Франківська. Звичайно, поїздом набагато зручніше, адже в автобусі доведеться провести цілісінький день. Та який би спосіб ви не обрали, Хуст точно має чим вразити.