Україна вважає, що постом, опублікованим Петером Сійярто у мережі Фейсбук, Угорщина у незаконний спосіб втрутилася у виборчий процес України. Однак це твердження ніяк не відповідає дійсності.
У своїй заяві Міністерство закордонних справ України грізно засуджує дії Петера Сійярто, котрий під час місцевих виборів, що відбулися в неділю, у своєму дописі у соціальній мережі Фейсбук закликав угорців Закарпаття голосувати за кандидатів Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) та за міського голову Берегова Золтана Бабяка.
Україна на заклик «суворо відреагувала» та заявила, що розчарована такими діями; на її думку, подібні вчинки можуть уповільнити хід угорсько-українських перемовин. Цікаво, а як же назвати «вбивство» Києвом угорськомовної освіти Закарпаття, перешкоди щодо вживання угорської мови у ЗМІ та в офіційному діловодстві?
У публікації українського МЗС, окрім висловів на кшталт «підступний удар», «неприпустимі угорські вислови», «нехтування засадами добросусідських та міждержавних відносин», «загострення ситуації з боку Угорщини», а також «неприпустимо, щоб Будапешт «підказував» виборцям», зустрічається юридичний термін, згідно з яким Сійярто «порушує законодавство України, тож «відповідно до законодавства України», а також згідно застосованої міжнародної практики, українській стороні не залишилося іншого вибору, як жорстко відреагувати на ситуацію, адже з точки зору Угорщини «провокація громадян України на недотримання положень та законів України приречена на невдачу».
Ніяких законних підстав немає
Те, що Україна поводиться так, ніби наділена якимись там юридичними повноваженнями стосовно постів міністра закордонних справ Угорщини, опублікованих у мережі Фейсбук, – окреме питання; таку поведінку можна прирівняти до того, ніби хтось зробив би нам зауваження, що ми порушуємо правила внутрішнього порядку, адже ходимо у власній квартирі босими ногами, а у нього прийнято ходити вдома в капцях. Іншою проблемою є те, що агітація у мережі Фейсбук під час тиші перед днем проведення виборів жодного з законодавчих актів не порушує, – наголосила провідний науковий фахівець Дослідницького інституту з питань національних меншин Національної Академії Угорщини Чілла Фединець.
«У день перед та в день самих виборів повинна діяти агітаційна тиша. Однак в Україні не існує закону, який регулював би процес агітації у мережі Фейсбук, хоча в будь-яких інших випадках це питання регульоване законом та розповсюджується в тому числі й на Інтернет ЗМІ, – наголошує Федиець. – «З 2019 року Фейсбук підписує усі платні політичні оголошення (та сім років зберігає їх), з яких можна припустити, скільки грошей пішло на передвиборчу кампанію, та порівняти з даними, які декларують деякі політичні діячі. Однак жоден із судів, Верховний Суд зокрема, інформацію, що з’явилася у мережі Фейсбук, – текстові повідомлення, картинки, відео – в рамках ніяких судових справ, цивільних справ не розглядає як доказ», – додала вона.
Тобто, якщо й когось можна було б звинуватити у порушенні агітаційної тиші, правопорушниками могли би бути лише ті закарпатські ЗМІ, котрі, посилаючись на «МТІ», опублікували згадуваний вище допис, «попри те, що йдеться про газетну статтю, а не про політичне оголошення з будь-яким підтекстом». Однак впливати на висловлювання Петера Сійярто українська держава ніякого права немає.