захворюваності на COVID-19, особливо жителів із хронічними хворобами. А також рівень захворюваності медиків: найбільша кількість хворих медиків з усіх областей – на Закарпатті.
На сьогодні в Україні існує ситуація, кажуть лікарі, коли майже 80% вартості лікування коронавірусу українці сплачують самотужки. Влада спрямувала кошти з Фонду боротьби з COVID-19 на інші потреби, і нині в ситуації, коли показники добового приросту хворих в Україні вже наближаються чи навіть перевищують весняні італійські, лікарні виявилися неготовими до прийому хворих. З усіх областей найбільше хворих медиків – на Закарпатті. Про це на пресконефренції повідомила Ірина Котлярова, лікарка-кардіолог, заступниця директора Закарпатського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії. За весь час пандемії на Закарпаття COVID-19 інфікувалися 1033 лікаря. «Наші колеги не захищені, наражаючи на небезпеку не лише себе, а й свої родини, бо не проходять належного регулярного тестування, щодня працюючи з хворими та наражаючись на великий ризик. Медичних працівників необхідно захищати та тестувати, незалежно від того, чи працюють вони в опорних лікарнях, чи стикаються з цією хворобою в інших закладах», – наголосила Ірина Котлярова. За словами лікарки, європейська статистика свідчить: від 10 до 22% медичних працівників інфікуються COVID-19.
Ольга Олексик, завідувачка відділенням ендокринології Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А. Новака вважає: в країні йде ще й друга війна і лінію фронту тримають саме медики. А збільшення кількості хворих, недостатнє та довготривале тестування додає ще більше роботи. «ПЛР-аналізи роблять довго, інколи на це треба 3 – 4 дні. Цей аналіз уже інколи й недійсний. А для госпіталізації в обласний заклад треба 72 години з моменту взяття аналізу. Виходить замкнене коло. Ми бачимо людей, які приходять до зачинених дверей, тому що цей аналіз не дозволяє їм бути госпіталізованими. Це треба негайно вирішувати», – каже Ольга Олексик. Вона також зауважила, що вартість тестування у приватних клініках є для більшості людей непідйомною і не вирішує проблему.
Лікарі також нагадали, що через COVID-19 пацієнти з різного роду патологіями не можуть отримати належного лікування та допомоги.
«Це 68% хворих на серцево-судинні хвороби, дуже велика частина з хворобами легенів, цукровим діабетом тощо. У зоні найвищого ризику ще й через те, що на сьогодні обмежена планова госпіталізація у спеціалізовані заклади 3-го рівня, -каже Ірина Котлярова. – Пацієнт, який має суттєву кардіопроблему, не може очікувати госпіталізації понад 6 місяців. Інакше настануть непоправні наслідки, укладення».
За словами лікарів, необхідне масове тестування та правильні управлінські рішення, а також прийняття стратегії на 2021 рік, що попередити проблеми, спричинені пандемією.