В Україні сьогодні, 1 вересня, відзначають День знань — це свято, яке збігається з початком навчального року в школах та університетах.
Розповідаємо детальніше про традиції свята і чи є воно в інших
Звідки це свято?
До України це свято прийшло з СРСР – воно відзначалося як державне в СРСР з 1984 р. У навчальних закладах лунають перші дзвінки, сповіщаючи про початок нового навчального року.
В історії незалежної України День знань зафіксували в законі про загальну середню освіту, ухваленому в травні 1999 року.
Традиційно в День знань 1 вересня або в найближчий робочий день, якщо свято припадає на вихідні, в школах відбуваються урочисті лінійки з нагоди початку навчального року. Учні та їхні батьки дарують вчителям квіти, вітають з початком навчального року. У школах проводиться перший святковий урок.
1 вересня починаються заняття і в середніх спеціальних та вищих навчальних закладах. У цих закладах, як правило, проводять урочисті збори тільки для першокурсників. Для інших же 1 вересня починаються безпосередньо заняття.
Останніми роками підхід до цього дня змінюється. У 2018 році стартував проект “Нова українська школа”. Як результат – багато шкіл відмовилися від проведення лінійок, замінюючи їх іншими заходами для школярів і батьків.
Що буде в Україні 1 вересня?
Міністерство освіти і науки рекомендує школам відмовитися від проведення лінійки на 1 вересня. Проводити масові заходи в навчальних закладах заборонено.
Водночас Міністерство рекомендувало підійти до свята креативно. Заступниця міністра освіти та науки Любомира Мандзій порадила школам вибирати індивідуальний формат проведення 1 вересня. Це може бути святкування в межах класу.
Раніше глава Держпродспоживслужби Олег Рубан запевнив, що лінійки проводити можна, якщо школи – в “зеленій” або “жовтій” зонах, але з дотриманням усіх норм і правил.
На сторінці Міністерства в Facebook оприлюднено плани цих уроків з презентаціями для інтерактивних дошок. Повідомляється, що урок розробила “Освіторія” в рамках кампанії “Школа, ми готові”, яку реалізує UNICEF Ukraine.
Підготовлені плани уроку допоможуть пояснити учням нові правила і розвінчати міфи про Covid-19.
Школярам розкажуть про правила респіраторної гігієни, проінформують про психологічну допомогу в разі тривожного стану через пандемію.
Матеріали для різних класів відрізняються, зокрема є програма уроку для 1-4 класів, 5-11 класів.
Так, учням молодших класів на першому уроці в легкій формі пояснюватимуть, як правильно мити руки: “Мити руки, при цьому наспівувати пісеньку про День народження або Baby Shark“. Також можна провести вікторину на засвоєння нових заходів безпеки.
А що в світі?
Не у всіх країнах початок навчального року припадає на 1 вересня. Також не для всіх це свято – наприклад, у Великій Британії це звичайний навчальний день. Навчальні заклади Великої Британії відкриваються щороку в різні дні, всі школи по-різному.
Щороку в кінці серпня випускають докладну інструкцію для батьків, як і де дізнатися дати початку занять. Там є дати всіх канікул на рік, а то і на два вперед.
У Канаді 1 вересня діти не йдуть до школи, а святкують разом із батьками не День знань, а останні дні літа. Перший понеділок вересня називається Днем праці. Зазвичай жителі Торонто сім’ями їдуть за місто на вікенд або ж збираються на барбекю в сусідньому парку. Школа для всіх стартує наступного дня, у перший вівторок вересня.
У сусідній з Україною Польщі студенти починають заняття на місяць пізніше. Навчання в державних і приватних університетах Польщі офіційно стартує 1 жовтня і триває 10 місяців. Однак школярі все ж йдуть на уроки 1 вересня.
Зазвичай 1 вересня навчання як такого немає: проводиться урочиста лінійка, а керівник класу зустрічається і знайомиться з учнями та батьками (це стосується молодших класів).