20 серпня Угорщина відзначає найстаріший національне свято – День святого Іштвана. Саме в цей день в 1083 році перший угорський король Іштван з роду Арпадів був канонізований. Для Угорщини це не просто день поминання святого, це ще й день державності Угорщини.
Іштван I – перший король Угорщини, визнаний святим
Для довідки.
Стéфан I (угор. István; бл. 970/975 — 5 серпня 1038) — угорський князь (997—1000). Перший король Угорщини (1000/1001—1038). Представник династії Арпадів. Національний герой Угорщини. Прізвисько — Святий. Перший король Угорщини (1000/1001—1038). За підтримки Римського папи в 1000 році посів престол. Здійснив значні територіально-адміністративні перетворення, зокрема створив королівські комітати, на чолі яких поставив ішпанів. апровадив у країні християнство, видав збірник законів. 1030 року було відбито напад загонів німецьких лицарів на угорські землі. Тоді ж запросив для розбудови у нещодавно завойованих землях католицької церкви італійця Геллерта. За правління Стефана І до Угорщини була приєднана частина Словаччини. Підтримував дружні зв’язки з Київською державою. Син і прямий спадкоємець короля Імре 1031 року загинув на полюванні на кабана в Трансильванії. Після смерті Іштвана королем Угорщини став його племінник П’єтро Орсеоло. 1038 року — канонізований церквою.
Іштван I пройшов цікавий життєвий шлях. Він був народжений для реалізації великих змін в житті угорського народу.
Майбутній перший король з’явився на світ у родині великого угорського князя Гези і його дружини Шарольт. На той момент Угорщини, як держави не існувало, але було князівство, яке досить зміцніло, завдяки мудрій політиці Гези. Він уже розумів, що для подальшого розвитку і незалежності князівства слід не тільки мати хороші відносини з сусідами, а й стати ближче до інших за рахунок єдиної віри. Його думки втілити в життя належало вже синові.
Іштван був хрещений в дитинстві, але на відміну від своїх батьків, теж хрещених, його виховали, як небажаного християнина, що надалі зіграло важливу роль в його політичних поглядах і в становленні Угорського королівства.
Після смерті Гези, престол перейшов у спадок Іштвану, який доклав багато зусиль по зміцненню влади. У 1000 році князь Іштван домігся прихильності двох головних лідерів того часу – римського імператора Отто III і Папи Римського, отримавши корону і нову державу. 25 грудня 1000 року відбулася найважливіша подія – коронація Іштвана і оголошення князівства Угорським королівством.
Про політичні таланти першого угорського короля говорить не тільки поява незалежної держави, а й отримання духовної влади. Іштван I став першим в історії володарем, який отримав титул апостолического короля, що дозволяло автономно управляти церквою, вільно поширювати віру і бути власником всіх церковних земель. Тобто глава держави був ще й головою місцевої церкви.
Після коронації Іштван I став ще активніше звертати язичників до християнської віри. Під час його правління було засновано архієпископство, кілька єпархій, безліч церков, побудовано кілька монастирів. За роки влади король викорінив язичництво, дозволивши Угорщини встати в один ряд з іншими християнськими країнами. Саме завдяки внеску в християнізацію країни Іштван I був канонізований в 1083 році, а 20 серпня було оголошено днем вшанування пам’яті новоявленого святого.
Святкування Дня святого Іштвана
Про те, що фігура святого Іштвана є ключовою в історії угорського народу, сперечатися не доводиться. Протягом століть його ім’я не сходить з мови, про це говорять численні пам’ятники, література, музика, а 20 серпня відзначається з особливим розмахом. Незважаючи на те, що в історії Угорщини були періоди, коли свято було офіційно заборонено, в народі не забували цієї великої дати.
Нині День святого Іштвана – це грандіозне свято, до якого починають готуватися заздалегідь. Кондитери вступають в боротьбу зі своїми оригінальними десертами в конкурсі «Торт Угорщини», який стане головним частуванням в святкові дні. У передсвяткові дні виникає безліч ярмарків і фестивалів, де можна розважитися, спробувати угорські страви або купити якусь дрібничку ручної роботи.
20 серпня народні гуляння набувають повноцінний характер. Вся країна бере вихідний і відзначає цей день великий день!
Святкова програма стартує вранці на площі Лайоша Кошшута в Будапешті. Насамперед, урочисто піднімається державний прапор, потім слід церемонія прийняття присяги офіцерами і святкова промова президента країни. Після цього в місті офіційно починаються гуляння. Всюди виступи музичних, танцювальних і театральних колективів. На кожній другій площі буде сцена і численні розваги. У другій половині дня в базиліці святого Іштвана проводиться урочисте богослужіння і хресний хід з правицею святого короля.
У цей день відкритий для безкоштовного відвідування Парламент. Звичайно, гостей, спраглих побачити його зсередини, величезна кількість, але за рахунок відсутності екскурсійного супроводу, черга не стоїть на місці і рухається набагато швидше.
Офіційна програма Свята є на сайті