Реміснича мануфактура у замку Паланок – це новий проєкт, аналогів якому немає в Україні. Ідея його створення з’явилась ще наприкінці минулого року. Організатори хотіли розширити театралізовану історичну подію – весілля Ілони Зріні і після основної частини запропонувати туристам та місцевим жителям побачити, як раніше працювали ремісники та навіть взяти участь у виготовленні цікавих предметів, – розповів директор Мукачівського історичного музею Михайло Белеканич.
Через карантин весілля Ілони Зріні перенесли, а от ремісничу мануфактуру все ж розпочали. Перша тематична онлайн подія відбулась 18 липня. Формат онлайн вибраний недарма. Через карантин середньовічне рукоділля довелось поєднати з сучасними технологіями. Присутніми на майстеркласах могла бути обмежена кількість людей, що записувались заздалегідь.
Кожен майстерклас пов’язаний також із історичною подією чи періодом у замку Паланок. Коли займались гончарством, дізнавались більше про кельтів. Під час виготовлення клаптикових виробів, слухали про місто під захистом святого Мартина. Тема “Угода з князем”, що стосується Корятовича чудово поєдналась з лялькарством. Епоха Жужанни Лорантффі з виготовленням дерев’яних конструкцій. Штурм замку з плетінням з ниток та кукурудзи, кравецькою справою. Також тут вже навчались плести мережево і виготовляти пряники за старовинною технологією. Загалом зараз залучено 7 ремісників.
Фінальний майстерклас із виготовлення вітражів буде приурочений до головної теми кохання – весілля Ілони Зріні, що відбудеться 22 серпня. Кількість відвідувачів теж буде обмежена, з обов’язковою попередньою реєстрацією. А от подивитись подію онлайн запрошують всіх. В онлайн форматі навіть можна виграти подарунки. Організатори розповіли, що це буде коштовна вітража картина з зображенням замку. Більш детальну інформацію про те, як буде відбуватись реконструкція історичного весілля та про початок квесту ви можете дізнатись на сторінці ремісничої мануфактури у фейсбук.
Як розповів консультант з місцевого економічного розвитку закарпатського регіонального відділення асоціації міст України Євгеній Лукша, в майбутньому цей проєкт стане ще цікавішим. Для нього вже й приміщення готують. Залишились останні штрихи. Воно знаходиться неподалік ремісничого містечка, тому всі бажаючі зможуть спробувати виготовити шось власними руками і придбати вже готову продукцію.
Загалом на втілення цього проєкту виділили більше 500 тисяч гривень. Проєкт «Реміснича мануфактура Паланок» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, який виділив найбільше – майже 400 тисяч гривень. А також програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва (SME.DO ) при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Одна з головних організаторок Беата Столяренко наголосила, що до співпраці запрошують ремісників. Їм пропонують обладнане робоче місце. Від ремісника потрібно – представляти своє ремесло в цікавій формі та дотримуватись історичних технологій. Також до співпраці запрошують екскурсоводів.
Всі майстер-класи будуть безкоштовними. Оплата здійснюється тільки за вхід у Мукачівський історичний музей.