Нестандартна ідея для порятунку Боржавської «малої залізниці»

Порятунок Боржавської вузькоколійки, спільної спадщини Берегівщини, Виноградівщини та Іршавщини, часом вимагає й неординарних підходів.
Судячи з досвіду останніх не років навіть, а десятиліть, сподіватися на державні програми підтримки чи на раптовий інтерес до «малої залізниці» з боку Укрзалізниці марно. Не допомагають навіть коштовні шоу з завезеними здалеку паровозами (див. Старовинний «зіркастий» паровоз готують до пуску в берегівському депо (фото, відео).
На цьому тлі не дивно, що майно вузькоколійки знаходиться в стані «шагреневої шкіри» – невблаганно зменшується. То розберуть опори моста (так сталося кілька років тому на мості на «чопівському» переїзді), то закатають рейки в асфальт (цього місяця, на перегоні в с. Сільце, див. В “вузькоколійному” депо у Берегові відремонтовано локомотив ТУ2 №034 ), що вже казати за регулярні набіги на залізницю мисливців за брухтом?
Що ж можна зробити, аби не втрати унікальну пам’ятку технічної культури, аналогів в Україні у якої всього три (окрім закарпатської, є ще в Рівненській області та між Вінницькою та Кіровоградською, а також 7-кілометровий виключно туристичний маршрут «Карпатського трамваю» на Прикарпатті)?
Є варіянт – не альтернативний навіть, а скоріш допоміжний, аби не псувалися від відсутності експлуатації колії, а головне, такий, що слугував би «точкою зборки» для подальшого розвитку туристичного напрямку вузькоколійки. Це експлуатація так званих мотрис, або автомотрис, по суті – автобусів чи вантажівок на рейках. Такий вид транспорту давно відомий і в світі, і в Україні зокрема, і конкретно на Закарпатті.
Автомотриса (від фр. automotrice, «та, що приводить у рух») — самохідний залізничний пасажирський або службовий вагон з самостійною силовою установкою, в якій первинним двигуном є двигун внутрішнього згоряння. Автомотриса іноді має один або два причіпні вагони, становлячи з ними одну секцію. Автомотрисами також називають мотодрезини — дрезини, що приводяться в рух двигуном внутрішнього згорання, — та мототрамваї (бензотрамваї, бензомототрамваї). Перевагою автомотриси є значно менше, ніж у традиційного локомотива, споживання палива.
Такий вид транспорту застосовувався, зокрема, на вузькоколійках Тячівського району, а зараз його рештки зберігаються у залізничному музеї в селі Колочава.
Різні види моторис експлуатувалися й на інших залізницях.
Мотодрезина на Гайворонській вузькоколійці
2-вагонна автомотриса з використанням кузова і силової передачі автобуса ЗІЛ-158В., 1962 р.
Рейковий автобус в транспортному музеї в Норвегії
Рейковий автобус німецької фірми «Uerdinger Schienenbus» у місті Хоргош (Сербія)
В нашому варіянті умовний «автобус» на рейках, орієнтовно на 20 пасажирів, міг би за згодою залізничників курсувати за визначеним графіком, розважаючи туристів, і бути при цьому приватною ініціативою. Можливо, після цього матеріялу хтось з бізнесменів зацікавиться неординарною ідеєю?
Читайте також матеріял про реалізовану ідею використання вузькоколійного шляху велолюбителями:
Олег Супруненко
Beregovo.today
Джерело:
KISZó

Post Author: UA KISZó