У Мочолі занепадає садиба, яка мала б бути окрасою села

Невелике село Мочола (населення 675 чоловік, площа – 3,43 км) знаходиться в шести кілометрах від Берегова.
Назву село дістало від болота, що знаходилося навколо поселення, яке вперше  згадується в письмових джерелах у 1327 році. На той час село належало поміщику з іменем  Peter fia Marcelli, разом із сусідніми селами Бучу (нині пригород Берегова) та Чома.  Сьогодні Мочола живе життям затишного периферійного села, яке нічим особливим не відрізняється, навіть власного фестивалю чогось на кшталт лечо, лекваря чи гуляша не влаштовує. Втім, це не значить, що тут зовсім нічого цікавого нема.

Неподалік реформатської церкви   знаходиться найцікавіша будівля Мочоли, і водночас найпроблемніша. Це дивна споруда, великий одноповерховий будинок, одна  половина якого заселена, а друга перебуває в напівзруйнованому стані. Причому руйнується якраз парадна частина будинку.

Колись, наприкінці 19-го століття,  ця садиба належала єврейському лікареві Розенфельду. В радянський час приміщення використовувалось для господарських потреб науково-дослідницького аграрного інституту, що базувався у Великій Бакті і мав наукові підрозділи та дослідницькі поля в навколишніх селах. В колишній лікарській садибі в Мочолі аграрні науковці влаштували інкубатор. Згодом частину будинку віддали під житло двом родинам працівників інституту.

Друга ж, з парадним входом, залишилась без господаря. Відтак, нежила частина руйнується вже багато років поспіль. Що з нею робити,  влада села не знає. Ремонт стоїть великих грошей, сільрада його не потягне. Родини, що живуть в будинку, також не в змозі ані викупити другу частину, ані тим більше зробити там капремонт. Ще кілька років, і цікава будівля буде наполовину втрачена, а без неї не матиме архітектурної цінності й вціліла частина…

Можливо, садибу ще можна врятувати – якщо докласти до цього зусиль, знайти закордонного донора, аби влаштувати тут заклад, потрібний селянам – наприклад,  Будинок села.

 

Цікавою пам’яткою нашої історії, хай і неофіційною (як і переважна більшість садиб, стародавніх шкіл,  шинків тощо, що вистояли всупереч бурхливим часам) є будівля Мочолівської сільради, яка розмістилася в старовинній, кінця 19-го століття, будинку сільської управи – так би мовити, перейшла у спадщину від однієї влади до іншої.

В селі діють дві церкви. Вище згадана реформатська була побудована в 1843 році, реставрувалась в 1984-му, її верхівку увінчує гарний півник.

Римо-католицька церква побудована в 1927 році.

В селі збереглася й старовинна будівля  школи (зведена в 1892 році), нині в ній знаходиться дитячий садок.

Олег Супруненко
За матеріялами довідника «Архітектурні, історичні та природні цінності Берегівщини» для Beregovo.Today

Post Author: UA KISZó