ДСУУ пропонує Уряду проінформувати громадськість щодо конкретних планів розміщення підрозділів ЗСУ в м. Берегово

Демократична спілка угорців просить центральну владу проінформувати громадськість щодо конкретних планів розміщення підрозділів ЗСУ в Берегові і висловлює стурбованість зазначеними намірами центральної влади, «адже постійна присутність військових та їхніх сімей може негативно вплинути на етнічний баланс населення, який сформувався на Берегівщині за останні десятиліття». З відповідним листом голова ГО «Демократична спілка угорців України» Ласло Зубанич до прем’єр-міністра України п. Шмигаля Д. А.

Наводимо лист:

«Шановний Денис Анатолійовичу!

 

Останніми днями рядом українських ЗМІ поширюється інформація про плани Уряду розмістити в м. Берегово підрозділ Десантно-штурмових Військ Збройних Сил України. Вказані публікації базуються на даних у системі публічних закупівель Prozzoro, де розміщено оголошення про тендер  на Проектно-вишукувальні роботи (інженерно-геологічні вишукування) по об’єкту: «Будівництво пункту постійної дислокації для розміщення військової частини А2582» у місті Берегове, Закарпатської області. Роботи з проєктування, згідно з оголошеним,  буде проводити Державне підприємство Міністерства оборони України «Центральний проєктний інститут». Відомо, що  з 2013 року військова частина А2582 (на початку створення 87-й окремий аеромобільний батальйон 80-ї бригади ДШВ, зараз – 3 БТГ 80 бригади ДШВ) базується у місті Чернівці. В Берегові військова частина нібито дислокуватиметься на території колишнього ЛТП (лікувально-трудового профілакторію) по вул. Верховинській, котрий було передано на баланс Міністерства оборони України.

Раніше в українській пресі озвучувалась інформація про розміщення у Берегові одного з батальйонів 10-ї гірсько-штурмової бригади, котра базується на м. Коломия Івано-Франківської області. Ще з 2018 року висловлювались наміри військового керівництва про розташування в місті Берегово окремого батальйону 128-ї гірсько-штурмової бригади, котра базується в Закарпатській області. Зокрема, питання передислокації українських військовиків було обговорено на засіданні Берегівської міської ради, коли для інформування депутатів міськради та присутніх представників громадськості та преси до Берегова прибули командир  128-ї окремої гірсько-піхотної бригади Сергій Собко (підполковник ЗСУ, Герой України), виконуючий обов’язки командувача військ оперативного командування «Захід» Сухопутних військ ЗСУ  генерал-майор Олег Мікац та начальник групи цивільно-військового співробітництва  полковник Олександр Ковальчук.

Вже тоді наша громадська організація висловлювала стурбованість зазначеними намірами центральної влади, адже постійна присутність військових та їхніх сімей може негативно вплинути на етнічний баланс населення, який сформувався на Берегівщині за останні десятиліття. Окрім цього, це суперечить Українсько-Угорському договору та Спільній Декларації про забезпечення прав національних меншин Угорської Республіки та Радянської Соціалістичної Республіки України і викликає непорозуміння з боку наших угорських партнерів. Виваженій оцінці ситуації не сприяють і вищевказані суперечливі дані, що час від часу публікуються журналістами.

Нова інформація про розміщення саме десантного підрозділу, що розповсюджується в ЗМІ, ніяким чином не коментується з боку компетентних державних органів, а тому викликає непорозуміння і засторогу з боку громадськості міста Берегово та угорської громади регіону.

Демократична спілка угорців України впевнена, що задумана дислокація військовиків в м. Берегово повинна бути здійснена за якнайширшої публічності, запорукою якої є своєчасне інформування громадськості та місцевих органів самоврядування. Такий підхід конче необхідний для убезпечення всіх зацікавлених сторін від можливих політичних спекуляцій на вказаній тематиці та формування порозуміння до планів військовиків з боку  місцевого населення.

У зв’язку з цим ДСУУ пропонує Уряду проінформувати громадськість щодо конкретних планів розміщення підрозділів ЗСУ в м. Берегово, зокрема:

  • Як пояснюється військово-політична доцільність дислокації військових підрозділів (зокрема, підрозділів швидкого реагування типу ДШВ) на західному кордоні України при очевидній відсутності військових загроз з боку сусідніх країн-членів НАТО та ЄС?
  • Які саме підрозділи і в якій кількості особового складу плануються до передислокації?
  • В які конкретні терміни відбудеться їх розміщення в м. Берегово?
  • Які заходи по взаємодії з органами місцевого самоврядування планує керівництво Уряду та ЗСУ з цього приводу?

 

З повагою

Л. Л. Зубанич, голова ГО «Демократична спілка угорців України»

Джерело:

Post Author: UA KISZó