Іштван Грежа: «Я говорив і повторюю: «І тоді ми будемо любити Україну, коли вона й не хотітиме цього»

Уже традиційно наприкінці року Уповноважений міністра уряду Угорщини і координатор співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою і Закарпатською областями Іштван Грежа на традиційному сніданку з журналістами регіону в с. Яноші, що поблизу Берегова, підводив підсумки своєї роботи, окреслював плани на майбутнє та відповідав на актуальні запитання. Тезово – про найголовніше подаємо і ми.

Почав своє спілкування пан Грежа з того, що останнім часом виникли певні непорозуміння між Україною та Угорщиною, і причиною цього, на думку посадовця, можуть бути «…особливості перекладу. Можна перекладати чесно, а можна й підло».

Він наголосив, що співпраця між двома сусідніми областями по обидва боки кордону була, є і залишається плідною.

«Сьогодні, як і впродовж останніх років, відносини між владою Закарпаття та Угорщиною позитивні. Хоча ще не виникли такі тісні контакти, які були з попередньою адміністрацією області. Якщо подивитися ж на ті міждержавні відносини, які ми маємо, то так і залишилося, як і було. Тому що хоч влада й змінилася, але великі зміни не відбулися поки що. Тобто, я маю такі змішані відчуття, як і досі. Два роки тому я говорив: і тоді ми будемо любити Україну, якщо вона й не хоче цього. Це я повторю і зараз».

Розказав посадовець про проблеми, які вникають у повсякденному житті при спілкуванні між двома державами.

«Гуманітарну допомогу важко технічно перевезти в Україну. Думаю, багато чого не змінилося на рахунок кордонів – нелюдські умови, коли треба чекати так довго. Ми сподіваємося, що з Києва буде економічний розвиток області, який і був запланований».

За словами п. Грежі, з точки зору політики Угорщини щодо України нічого не помінялося в сенсі допомоги. Європейська країна й надалі надає допомогу в різних сферах, в соціально-економічному сенсі, бо потребує цього все населення області. Серед пріоритетів і надалі:

  • соціальна допомога для жителів краю – це сприяє зменшенню міграції угорської громади Закарпаття;
  • по програмі «Угорський дім» побудовано в області близько 30 об’єктів для різних категорій, будівництво триватиме і в майбутньому;
  • 100 млн форинтів витратили на вакцини для Закарпаття (але з їх доставкою на Україну певні труднощі. – Ред.);
  • будівнитво дитсадків, і не тільки для угорськомовних малюків;
  • відновлення шкіл у Закарпатті;
  • започаткування низки культурних програм ( урамках таких проектів не тільки відновлюють культурні місця, де можуть відбуватися культурні заходи, а й наповнюють їх культурним змістом);
  • підтримка спортивних програм. Деякі спортивні об’єкти вже передали, окремі ще будуються.

І надалі по всій області тривають за підтримки Угорщини мовні курси.

«Понад 25 тисяч закарпатців закінчили за кілька років угорськомовні курси, із них уже близько сотні здали європейський іспит. Ми почали викладати українську мову для угорців Закарпатті.  Важливо, що понад 600 дорослих і дітей записалися на ці курси, де викладається українська мова. Більше року тривають вони, в основному, навчаються люди з маленьких сіл, де повністю угорськомовне середовище. Ми плануємо цю програму продовжити в 2020 році», – додав Грежа.

Він також уточнив, що попит на мовні курси не знижується.

«Ми так само продовжуємо програму щодо політики добросусідства, і майже нема такого міста, села в області, де не відбулося б маленької програми за останні роки».

Крім того, за словами п. Грежі, Угорщина допомагає військовослужбовцям України, сприяє лікуванню поранених, допомагає відновленню соціальних об’єктів на Сході України. Важливі речі подамо цитатами:

….”Остання така новина – днями гумантарну допомогу повезли в Тернопіль. На Львівщині допомогли греко-католицькій громаді.  У селі Верб’яж сприяли розвитку інфраструктури (побудували туалет в садочку, щоб діти не ходили на вулицю), в зоні АТО відбудовуємо медичну амбулаторію… Не закінчується і триватиме й надалі програма для реабілітації військових АТОшників, для дітей постраждалих. Як і в минулі роки, плануємо продовжити розвиток у сфері охорони здоров’я, наприклад, допомагати Мукачівській обласній дитячій лікарні. Так ж таки програма по вакцинах – у холодильниках стоять вакцини, ціла партія, бо немає позитивної відповіді від України, що приймуть ці вакцини”.

…”Саме сьогодні (10 грудня, – Ред.) в угорському парламенті роблять екскурсії для угорських дітей…”

…”Відкрили українську кафедру в Ніредьгазькому університеті, і в 5 разів більше було заяв, ніж очкували. Угорці навіть змінили норми, щоб легше було навчатися українцям в Ніредьгазі!

“Ми готові продовжувати різні прогами, і не тільки для угорців і не тільки на Закарпатті, а й для інших регіонів України. І, як ви бачите, попри те, що ми маємо на рівні міждержавних відносин, ці програми ми не закрили, вони тривають”.

Насамкінець угорський високопосадовець повідомив, що Угорщина дуже великі надії покладає на зустріч Зеленського з Орбаном, яка, він упевнений, відбудеться вже найближчим часом.

KISZóNews

Джерело:

Post Author: UA KISZó